O prawdzie w reportażu, zwodniczej pamięci i sensach odkrywanych w historiach zwykłych ludzi, czyli spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Wejściówki na niedzielne spotkanie z Mariuszem Szczygłem rozeszły się tak błyskawicznie, że nie ulegało wątpliwości: zapotrzebowanie gnieźnian na bliższy kontakt z autorem jest wielkie. Oznaczać mogło to tylko jedno – trzeba przedsięwziąć wszelkie środki, by przebiegło ono z pełnym sukcesem. Dlatego właśnie, w obliczu bardzo kapryśnego pogodowo finału sierpnia, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna – organizator wydarzenia i sprawca zaproszenia reportażysty do Gniezna – podjął decyzję o przeniesieniu spotkania pod pewny dach Hali Widowiskowo-Sportowej im. M. Łopatki przy ul. Sportowej. Obszerna sala została wypełniona szczelnie, co pozwala domniemywać, że wieść o zmianie miejsca spotkania dotarła do wszystkich szczęśliwych posiadaczy wejściówek. Spotkanie trwało bite dwie godziny i przegląd poruszanych tematów może czynić wrażenie powagi i raczej oficjalnego przebiegu rozmowy z reportażystą. Nie zabrakło bowiem rozważań na temat sensu życia, patriotyzmu, religii czy kwestii tożsamości narodowej. Taki kaliber tematów i to jeszcze dwie godziny? To, że w sali co chwila rozlegały się wybuchy śmiechu i oklaski, zawdzięczamy podejściu Mariusza Szczygła do wspomnianego sensu życia, który wedle niego polega na czynieniu życia innych ludzi przyjemnym. Wierny tej zasadzie autor nie skąpił zebranym opowiadanych ze swadą anegdot, obszernych i pełnych wnikliwości odpowiedzi na zadawane pytania, mimo że jeszcze tego samego wieczoru zmuszony był opuścić nasze miasto. Każdy chętny oczywiście otrzymał autograf, przy okazji zdobywania którego mógł zyskać jeszcze chwilę na rozmowę prywatną z autorem. Najprawdopodobniej nikt jednak nie zyskał odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie: jak zamieszkać w Czechach. Najbardziej znany polski piewca krainy knedliczków i piwa wyznał, że samemu udało mu się tam zamieszkać najwyżej na trzy tygodnie. Ilu Polaków za jego sprawą osiedliło się tam na zawsze – to już zupełnie inna sprawa.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerami: Miasto Gniezno, Klub Fantastyki Fantasmagoria, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Anna Farman

 

Uwaga! Spotkanie z Mariuszem Szczygłem przeniesione do Hali im. Łopatki

Informujemy, że spotkanie z Mariuszem Szczygłem z uwagi na prognozy pogody odbędzie się w zmienionej lokalizacji. Przypominamy rozmowa z reportażystą w niedzielę 29 sierpnia o godz. 18.00.
Uczestników wydarzenia, którzy posiadają darmowe zaproszenia, zapraszamy do Hali Widowiskowo-Sportowej im. M. Łopatki przy ul. Sportowej 3, a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy na Dziedziniec Starego Ratusza.
Dla publiczności otwarte będzie wejście A kompleksu. Wejście na salę będzie możliwe już od godz. 17.30. Spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym, wymagana będzie maseczka zakrywająca nos i usta, a oprócz dezynfekcji rąk, trzeba będzie także wypełnić stosowną deklarację.

Przed spotkaniem będzie można także nabyć książki Mariusza Szczygła.

Świętuję jak wszyscy, świętuję po swojemu, nie świętuję wcale

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego spotkania przy świątecznym stole powodują więcej konfliktów, niż zwyczajne wizyty bez okazji? Jak spędzamy święta – jak wszyscy, po swojemu a może wcale? Rozmowa o przeżywaniu świąt religijnych, rodzinnych i wspólnotowych to temat kolejnego cyklu „Porozmawiajmy”, na który zapraszamy w ten poniedziałek (30.08) o godz. 18.00 na Latarnia na Wenei.

Planujemy porozmawiać o tym, że odmienne sposoby przeżywania świąt rodzinnych, religijnych i wspólnotowych są przyczyną konfliktów między ludźmi. Tradycyjne święta są czasem budowania kompromisów między tym, jak różne osoby chcą świętować, a jak powinny. Porozmawiamy o zrozumieniu dla potrzeb innych ludzi w zakresie świętowania. Poznamy również inne scenariusze świętowania (w tym rodzinnych tradycji i zwyczajów) swoich sąsiadów. Zastanowimy się, czy wszyscy jednakowo powinniśmy przeżywać święta i jakie nowe zwyczaje pojawiają się w tradycyjnych scenariuszach świętowania?

Projektu „Porozmawiajmy” ciąg dalszy

Za nami kolejne spotkanie w ramach cyklu „Porozmawiajmy”. Wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Przemijanie. Czy człowiek w podeszłym wieku musi być samotny? Jak przygotować się do starości?”. W rozmowie brały udział tym razem przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Pani Prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego podeszły wiek jest tematem, którego się unika, a który przecież dotyczy każdego z nas, jeśli uda nam się dożyć wieku późnej dorosłości. Uczestnicy rozmowy podkreślili, jak ważne jest, aby czerpać satysfakcję z każdego etapu życia, także tego najpóźniejszego. Rozmawialiśmy również o tym, że jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Już teraz powinniśmy przygotować dla osób starszych (w tym dla siebie) nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, zdrowotne, ale też kulturalne, turystyczne, samopomocowe, angażujące osoby starsze w życie społeczne, wolontariat.

Na najbliższym spotkaniu, na które zapraszamy w poniedziałek 30 sierpnia o godz. 18.00 na
Latarnia na Wenei, będziemy rozmawiać o tym, jak odmienne sposoby przeżywania świąt rodzinnych, religijnych i wspólnotowych przyczyniają się konfliktów między ludźmi.
 

Cykl dyskusyjny „Porozmawiajmy” jest wspólną inicjatywą Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i Stowarzyszenia Ośla Ławka.

 

Szkoła Czarodziejów oblężona! – magiczne zajęcia w Bazie Czytelniczej

Nastroje przed 1 września są raczej umiarkowanie entuzjastyczne, ale nie w naszej szkole czarodziejów! Adepci sztuki magii tłumnie przybyli wczoraj do Bazy Czytelniczej po dawkę tajemnej wiedzy! I po dobrą zabawę!
 
„Szkoła czarodziejek i czarodziejów im. Harry’ego Pottera”– pod takim hasłem odbyło się ostatnie bardzo udane i tłumne spotkanie w BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej . Podczas zajęć uczniowie szkoły mogli zapoznać się z magicznymi księgami, które na co dzień można wypożyczyć w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
 
Młodzi czarodzieje mieli możliwość wykonania własnych różdżek na wzór tych, które można kupić w sklepach przy ulicy Pokątnej. Przymierzając Tiarę Przydziału mogli przez chwilę poczuć się jak mieszkańcy jednego z czterech domów Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw i Slytherin.
 
Świetnie wyszły im zajęcia sprawnościowe czy rozwiązywanie czarodziejskich zagadek. Każdy uczestnik zdał egzamin z tworzenia niesamowitych eliksirów. Zapraszamy wszystkich do poszukiwań kamienia filozoficznego poprzez czytanie powieści J. K. Rowling o Harrym Potterze.
 

„Baza Czytelnicza” odbyła się w ramach projektu “Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a prowadzonego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna.

 

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Wielkimi krokami zbliża się ostatnie z zaplanowanych w ramach projektu „Laboratorium słowa 2021” spotkanie. Czekaliśmy na nie kilkanaście długich miesięcy.

Pierwsze próby zaproszenia do Gniezna Mariusz Szczygieł w marcu 2020 roku pokrzyżowała pandemia. Tym razem musi być inaczej!
Bezpłatnych zaproszeń na spotkanie z Mariuszem Szczygłem już dawno nie ma. Szczęśliwych posiadaczy zapraszamy na niedzielne wydarzenie – przypominamy godz. 18.00 Dziedziniec Starego Ratusza.

Nie damy się zaskoczyć pogodzie, w przypadku deszczu mamy plan B.
O ewentualnej zmianie miejsca spotkania poinformujemy w piątek.
Śledźcie zatem nasze doniesienia i szykujcie się na niedzielny wieczór z Mariuszem Szczygłem.

Fot. Damian Maliszewski

Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe

Czy istnieje gwara gnieźnieńska, odmienna od poznańskiej/ wielkopolskiej? Jeśli uznać że tak, to tym, co odróżnia nasze blubranie są miejscowe nazwy terenowe, jak Kareja czy Weneja.

I właśnie nazwy terenowe Gniezna – ich językowy i historyczny rodowód – są tematem 4 filmowych „wykładów” prof. Elizy Grzelak pn. Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe”. A te wykłady to po prostu fascynujące opowieści o naszym mieście odbitym w naszym języku.

Co środę, przez kolejne 4 tygodnie, na naszym profilu FB i YouTubie będziemy emitować premierowe odcinki „Gwarowej mapy Gniezna”.

W pierwszym odcinku prof. Grzelak rozwiąże dla nas kilka topograficzno-językowych tajemnic, m.in.:
– Od czego pochodzi nazwa Gniezno? I czy słowo „gniazdo” znaczyło kiedyś to samo, co oznacza dziś?
– Skąd wzięły się nazwy gnieźnieńskich jezior?
– Co wspólnego mają współczesne nazwy gnieźnieńskich osiedli z dawnymi osadami służebnymi?
– Czy nazwa rzeki Srawa wynikała z błędnego zapisu fonetycznego?

Cykl filmowy „Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe” realizowany jest w ramach projektu “Gwarze mówimy TAK!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

 

 

Detektywistyczny wtorek w Bazie Czytelniczej

Warsztaty w BAZIE CZYTELNICZEJ były tym razem bardzo zagadkowe. Goście Bibliotecznego Biura Detektywistycznego mogli poczuć się jak Sherlock Holmes, chociaż wiekiem zbliżeni byli do Lassego i Mai – bohaterów popularnej serii książek dla dzieci.

To właśnie Lasse i Maja, stworzeni przez szwedzkiego pisarza Martina Widmarka, pomagali młodym bibliotecznym detektywom zdobywać nowe umiejętności. Dzięki temu dzieci mogły przechodzić od rozwiązywania prostych zagadek literackich do bardziej skomplikowanych zadań. Nie lada atrakcją było porównywanie swoich odcisków linii papilarnych i tworzenie portretu pamięciowego na podstawie podanych wskazówek.

Baza Czytelnicza” odbywa się w ramach projektu “Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a prowadzonego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna.

Baza Centrum Edukacji Kreatywnej


 

 

Święto Słowa po raz jedenasty!

Od 2 do 5 września 2021 r. Gniezno już 11 raz stanie się Literacką Stolicą Polski i areną ciekawych wydarzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest właśnie Literatura.

Spotkania autorskie, slam poetycki, pasjonujące spektakle oraz nietuzinkowe koncerty, to tylko niektóre z pozycji programu, który ma ambicję przynajmniej „nie być słabszym” od ubiegłorocznego.  Wśród zaproszonych gości, którzy przyjadą do Pierwszej Stolicy,  możemy wymienić: prof. Jerzego Bralczyka, Jakuba Małeckiego, Michała Rusinka, Filipa Springera, Daniela Wyszogrodzkiego, a także Piotra Górnego, znanego szerzej pod artystycznym pseudonimem „DonGURALesko”. Honor Gniezna reprezentować będzie niezastąpiona prof. Eliza Grzelak, która przyjrzy się funkcji ogrodu w literaturze.

Teatr, czerpiący inspirację w Literaturze, od początku towarzyszy „Pretekstom”. Nie inaczej będzie w tym roku. Festiwalowa publiczność weźmie udział w premierze nowego spektaklu Teatru Wszelki Wypadek, a mianowicie „Emigrantów” na podstawie dramatu Sławomira Mrożka w reżyserii Tomasza Kujawskiego. Tenże sam zespół przypomni także własną sceniczną interpretację słynnej powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”. „Czarnym koniem” programu może okazać się z kolei spektakl „Projekt: Świteź” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Daj ać!: poza”, a koncertowe atrakcje zapewni grupa Szegetz, która przedstawi materiał z najnowszej płyty „Przedświt”.

Nie zabraknie i wydarzeń skierowanych do najmłodszych miłośników literatury. Dla nich Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała warsztaty „Wierszokleci też poeci”. O emocje i poetycką część programu zadbał, popularny już środowisku literackim, Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais’a, na którym pojawiły się slamerskie sławy z całej Polski. Wydarzenie to odbyło się wyjątkowo wcześniej, 13 sierpnia 2021 r. z bardzo ważnego powodu: otrzymania prawa do kwalifikacji laureatów do wrześniowych Mistrzostw Polski w Slamie.

Festiwalowi towarzyszyć będą także dwie bardzo ciekawe wystawy.  Filia nr 2 przy ul. Staszica 12a gościć będzie, dzięki uprzejmości Narodowego Centrum Kultury, wystawę „LEM” poświęconą postaci Stanisława Lema, prekursora fantastyki naukowej w naszym kraju. W plenerze z kolei przyjrzymy się dziejom gnieźnieńskiej książnicy, która w zeszłym roku obchodziła swoje 75. urodziny.

Organizatorem Festiwalu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, już po raz trzeci będzie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna razem z Miastem Gnieznem. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Ośla Ławka oraz Miejski Ośrodek Kultury. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Obowiązuje reżim sanitarny.

 

XI Festiwal Literacki PRETEKSTY
Gniezno, 2-5 września 2021
PROGRAM

 

02 września 2021 r. (czwartek)
10.00 „Wierszokleci też poeci”/ warsztaty dla dzieci/ Filia nr 2 BPMG
18.00 Jakub Małecki/ spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei
20.00 Piotr Górny (aka DonGURALesko)/ spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei

03 września 2021 r. (piątek)
10.00 „Wierszokleci też poeci”/ warsztaty dla dzieci/ Filia nr 2 BPMG
17.30 „Projekt: Świteź”/ Grupa Teatralna „Daj ać!: poza”/ spektakl/  Latarnia na Wenei
19.00 prof. Jerzy Bralczyk/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza
20.30 Szegetz/ koncert/ Latarnia na Wenei

04 września 2021 r. (sobota)
16.00 prof. Eliza Grzelak „Pamiętajmy o ogrodach”/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza
18.00 Filip Springer/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza
20.00 Emigranci/ Teatr Wszelki Wypadek/ spektakl/ Latarnia na Wenei

05 września 2021 r. (niedziela)
16.00 Daniel Wyszogrodzki/ spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei
18.00 Michał Rusinek/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza
20.00 Myszy i Ludzie/ Teatr Wszelki Wypadek/ spektakl/ Latarnia na Wenei

WYSTAWY:
LEM/ hol Fili nr 2/ ul. Staszica 12a
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna 75+1/ skwer przy pomniku św. Wojciecha

Książki nie tylko dla dzieci – spotkanie z Emilią Dziubak

Emila Dziubak to prawdziwa czarodziejka, twórczyni światów i przestrzeni, w których nawet posępne treści stają się zniewalającymi cudami. Nic dziwnego, że na samo jej przybycie zasnuwające niebo przez cały piątek chmury z godnością się wycofały i to na tyle szybko, że zlana deszczem Latarnia na Wenei zdążyła obeschnąć i całe spotkanie odbyło się bez zakłóceń.
Teoretycznie artystka ilustruje książki, które zwykle znajdziecie w dziale „dla dzieci” – praktycznie zebrani na spotkaniu wielbiciele talentu Emilii Dziubak w zdecydowanej większości byli pełnoletni. Nic dziwnego! Podczas rozmowy z kultową ilustratorką wykazano jednoznacznie, że kwestia adresatów książek określanych jako „dziecięce” jest bardzo umowna.
Czego jeszcze dowiedzieli się obecni na piątkowym spotkaniu wielbiciele książek pięknie ilustrowanych? Jak nie traci się entuzjazmu w mozolnej i samotnej pracy i ile znaczy tu dobra kawa, jakie znaczenie dla przypływu natchnienia ma pękająca od maili skrzynka, jak wielkie znaczenie ma więź i pokrewieństwo dusz między ilustratorem a autorem tekstu… i wiele, wiele więcej.
Przede wszystkim zaś spotkanie było okazją do przekonania się, jak niezwykle skromną i ciepłą osobą jest sama Emilia Dziubak. Nic dziwnego, że ogonek chętnych po – tym razem nie tylko autografy, ale i rysunki – był spory. Znów ciemność zapadła, chłód iście jesienny zapanował i nikogo to nie wypłoszyło. Pozostaje nam zaprosić Was po zaczarowane magią Emilii Dziubak książki – obiecujemy nie dziwić się, jeżeli oddział dziecięcy naszej biblioteki zaczniecie odwiedzać bez towarzystwa dzieci.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerami: Miasto Gniezno, Klub Fantastyki Fantasmagoria, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Anna Farman