Biblioteka Gniezno https://biblioteka.gniezno.pl BPMG Wed, 05 May 2021 07:21:02 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.4 https://biblioteka.gniezno.pl/wp-content/uploads/2019/09/cropped-biblioteka_logo-e1569145968272-32x32.png Biblioteka Gniezno https://biblioteka.gniezno.pl 32 32 Bedeker biblioteczny – Kalnik, Ukraina https://biblioteka.gniezno.pl/bedeker-biblioteczny-kalnik-ukraina/ https://biblioteka.gniezno.pl/bedeker-biblioteczny-kalnik-ukraina/#respond Wed, 05 May 2021 07:21:02 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8146 Czytaj dalej Bedeker biblioteczny – Kalnik, Ukraina]]> Dziś w „Bedekerze bibliotecznym” kierunek – wschód i literacka wyprawa biograficznymi ścieżkami Jarosława Iwaszkiewicza. W taką wyprawę ruszyła prawnuczka pisarza – Ludwika Włodek. We swojej wspomnieniowej opowieści „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” Włodek odwiedza wiele miejsc związanych z rodziną, i tą po mieczu, i tą po kądzieli. Między innymi jedzie na Ukrainę, gdzie urodził się Jarosław Iwaszkiewicz.

Kalnik, gdzie urodził się Jarosław Iwaszkiewicz, leży jakieś dwieście kilometrów na południowy zachód od Kijowa, niedaleko Winnicy. Mój pradziadek był najmłodszym dzieckiem, w rodzinie polskiego zubożałego szlachcica Bolesława Iwaszkiewicza, zarządcy cukrowni (…).”

Iwaszkiewicz wychowywał się z polskim środowisku kresowym, ale doskonale znał ukraiński. Ludwika Włodek, niemal wiek później, podróżuje do tej „rodzinnej Ukrainy” i konfrontuje jej mityczny obraz z postsowiecką rzeczywistością.

„Z Daszowa pojechaliśmy do Kalnika. Tam jedynym śladem po mojej rodzinie był pomnik Iwaszkiewicza przed miejscową szkołą. Bardzo ładny zresztą, tylko z literówką w nazwisku. (…)”. Cała wizyta strasznie mnie przygnębiła. Beznadzieja tego miejsca, postsowiecka brzydota i bylejakość były tak uderzające, że nie umiałam sobie wyobrazić, że kiedyś była tam ta sama ukochana i piękna Ukraina, o której czytałam nie tylko w książkach mojego pradziadka. Patrząc na te pokołchozowe baby w dresach i nylonowych fartuchach i na tych kilku zapitych chłopów, jedyne postacie, które spotkaliśmy w Daszowie, a później w Kalniku, przypominałam sobie, iż w “Książce moich wspomnień” Iwaszkiewicza czytałam, że ulubioną rozrywką okolicznej inteligencji były wieczorki, podczas których grywano na fortepianie utwory muzyki poważnej, albo że jego matka uwielbia konfitury ananasowe oraz że „niezamożni, choć nie ubodzy” rodzice sprowadzili kurlandzką bonę, by uczyła niemieckiego”.

„Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” Ludwika Włodek, Wydawnictwo Literackie.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami z cyklu “Bedeker biblioteczny”:

Bedeker biblioteczny – Florencja

Bedeker biblioteczny – Holcomb, Kansas, USA

Bedeker biblioteczny – Wiedeń

Bedeker biblioteczny – Poznań

Bedeker biblioteczny – Gdańsk

Bedeker biblioteczny – Galveston, Teksas w USA

Bedeker biblioteczny – Davos

Bedeker biblioteczny – Budapeszt

Bedeker biblioteczny – Moskwa

Bedeker biblioteczny – Neapol

Bedeker biblioteczny – Barcelona

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/bedeker-biblioteczny-kalnik-ukraina/feed/ 0
XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Gnieźnie – abolicja i czytelnicze atrakcje https://biblioteka.gniezno.pl/xviii-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-w-gnieznie-abolicja-i-czytelnicze-atrakcje/ https://biblioteka.gniezno.pl/xviii-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-w-gnieznie-abolicja-i-czytelnicze-atrakcje/#respond Tue, 04 May 2021 07:27:59 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8128 Czytaj dalej XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Gnieźnie – abolicja i czytelnicze atrakcje]]> Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to święto czytelnicze. Co roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna stara się przygotować na ten tydzień coś wyjątkowego dla swoich czytelników. Ten rok, pomimo pandemii, nie jest inny. XVIII Tydzień Bibliotek, odbywający się pod hasłem “Znajdziesz mnie w bibliotece”, zapowiada się u nas na bogato.

Abolicja

Biblioteka w maju łaskawszym okiem spojrzy na zapominalskich. Świętując XVIII Tydzień Bibliotek zapraszamy czytelników, którzy zaniedbali czytelnicze powinności i nie zwrócili książek w terminie.

Już od 10 maja aż do końca miesiąca można będzie, zupełnie bez konsekwencji, oddać przetrzymane biblioteczne zbiory.

Biblioteka szacuje, że ponad 200 jej użytkowników zalega z oddaniem książek (przyjmując czas przetrzymań do 1 stycznia 2021 roku). Łącznie jest to blisko 500 egzemplarzy o wartości około 14 tys. zł. Najczęściej czytelnicy nie oddają powieści, lektur i literatury specjalistycznej – na tej ostatniej bibliotece zależy szczególnie. Grupą, która przoduje wśród dłużników biblioteki jest młodzież ucząca się oraz dzieci. Rekordzistka zalega z 9 pozycjami, a kara naliczona za przetrzymanie sięga blisko 600 zł.

Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna nie zależy, by karać, a by odzyskać zbiory. Kary naliczane w związku z przetrzymaniami (5 groszy dziennie za jeden egzemplarz) mają jedynie dopingować do regularnych wizyt i terminowych zwrotów książek, na które przecież ktoś może już czekać w kolejce. Liczymy, że majowa abolicja zachęci opieszałych czytelników do odwiedzin.

Wystawy

Tych będzie naprawdę sporo!

W poniedziałek 10 maja hol przy ul. Staszica 12a zapełni się magią dzieciństwa. Wszystko za sprawą – a jakże! – książek. Ponad półwieczna historia książki dla dzieci (1950-2000) znajdzie się na okazjonalnej ekspozycji pn. „Magiczny świat książek dla dzieci”. Będzie można powspominać ukochane tytuły, uraczyć się znakomitą ilustracją dziecięcą i poczytać na temat wydawniczych ciekawostek. Te przyjemności czekają na czytelników przynajmniej do połowy czerwca.

Oddział przy ul. Kruczej 3 (Filia nr 1), inspirując się tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek “Znajdziesz mnie w bibliotece”, zaprasza na ekspozycję “Znajdziesz muzykę w bibliotece”. Na małej wystawie między innymi prywatne zbiory – oryginalny vinyl mono The Beatles, kaseta VHS Rush (wydana w Bułgarii), płyty CD z muzyką, kasety magnetofonowe, a także książki związane z muzyką – taki “Alfabet muzyczny bibliotekarza”. Planujemy, że właśnie muzyka będzie swego rodzaju “wąską specjalizacją” filii przy Kruczej.

Filia na Winiarach (os. Orła Białego 18 – budynek SP 10) swoje ekspozycje pod nazwą „Odwiedź, wybierz, zaczytaj i zamyśl się… z bibliotecznego kufra niespodzianek”, będzie prezentować codziennie. Zaplanowano takie tematyczne prezentacje: ,,Region Naszą Małą Ojczyzną” – książki o Gnieźnie; ,,Nie musisz być idealny…”- zbiory z zakresu psychologii; ,,Każdy jest ważny!”- dziecięce pozycje z bajkoterapii; ,,W poszukiwaniu kreatywności w bibliotece”- zachęcające do twórczego spędzania czasu; ,,Z kulturą na TY”- prezentacja sylwetek ze świata kultury i ,,Moc biblioteki w podróżniczych zakamarkach świata” – literatura podróżnicza.

Dla najmłodszych

Wszyscy młodzi czytelnicy, którzy odwiedzą dziecięcy oddział przy Mieszka I 15, będą mogli wszystkimi zmysłami odczuć, jak owocuje ziarno, które pada na podatny grunt. Co to oznacza? Każdy młody czytelnik otrzyma wraz z wypożyczanymi książkami zalążek mikroogródka. Bibliotekarki zapewniają, że to, co ukryte w ziemi na pewno zaowocuje i będzie jadalne! Wszystko to, by przekonać czytelników do przyświecającego akcji hasła “Książki jak ziarna – wydają plon!”

Także Filia nr 2 nie zapomina o małych użytkownikach – zaprasza po zakładki z sówkami i słodkie zagadki. Przyjemności nigdy nie za wiele.

Nie zabraknie także czytelniczych poleceń, których dostarczy Klub Książki dla Dzieci i Rodziców Bajkopomagajki”. O książkach działających na zmysły będzie można poczytać i posłuchać w materiale wyemitowanym na profilu FB Biblioteki w środę i piątek – 12 i 14 maja.

Biblioteką pod sówką

Sowy. Piękne, drapieżne ptaki, które zamieszkują cały świat. Są uważane za mądre stworzenia, o czym świadczą ich częste wizerunki w okularach i z książkami. Sowa często występuje w literaturze, chociażby w Panu Tadeuszu, Harrym Potterze czy Kubusiu Puchatku. Ptak ten jest symbolem wiedzy, mądrości, przenikliwości i erudycji, czyli wszystkiego tego, czego szukamy w książkach i w bibliotekach. Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek sowy, sówki i sóweczki zakrólują w Filii nr 2. Niektóre z nich wykonali bibliotekarze Agnieszka Słomian i Igor Kopa. W „Bibliotece pod sówką” przez cały książkowy maj mnóstwo atrakcji. Bibliotekarze będą zapraszać do skorzystania z Książkobudki – można będzie sobie lub bliskim zrobić zdjęcia na tle książek przy wykorzystaniu nakrycia głowy, śmiesznych wąsów lub rekwizytu. W placówce zostanie uruchomiona także „Książkowa pierwsza pomoc”. Jeżeli podoba się Wam pomysł przeczytania książki z polecenia, powiedzcie nam czego Wam potrzeba – dreszczyku emocji, kryminalnej zagadki, poprawy humoru, a może romantycznej miłości? Recepta na książkę będzie wydana od ręki.

 

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna:

Program wydarzeń:

Abolicja
10-31.05 / wszystkie placówki BPMG

“Magiczny świat książki dla dzieci”
10-31.05 / hol przy ul. Staszica 12a – wystawa

“Książki jak ziarna – wydają plon!”
8-15.05 / Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15
– zalążek mikroogródka dla wypożyczających książki

“Znajdziesz muzykę w bibliotece”
10-31.05 / Filia nr 1, ul. Krucza 3
– wystawa vinyli, płyt CD, książek

“Biblioteka pod sówką”
10-31.05 / Filia nr 2, ul. Staszica 12a
– Książkobudka – zrób zdjęcie na tle książek
– “Książkowa pierwsza pomoc” – recepty na książki
– Zakładki z sówkami
– Słodkie zagadki dla najmłodszych

“Odwiedź, wybierz, zaczytaj i zamyśl się… z bibliotecznego kufra niespodzianek”
10-14.05 / Filia nr 9, os. Orła Białego 18
książkowe wystawki na każdy dzień:
– “Region Naszą Małą Ojczyzną”- chwalimy się książkami o Gnieźnie
– “Nie musisz być idealny…”- psychologicznie w bibliotece
– “Każdy jest ważny!”- potęga książki dziecięcej
– “W poszukiwaniu kreatywności w bibliotece” – nie nudzimy się!
– “Z kulturą na TY”- prezentacja sylwetek ze świata kultury
– “Moc biblioteki w podróżniczych zakamarkach świata”

“Książki działające na zmysły”
12.05 i 14.05 profil FB BPMG / “Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców

 

 

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/xviii-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-w-gnieznie-abolicja-i-czytelnicze-atrakcje/feed/ 0
O…zawodzie bibliotekarza z okazji Święta Pracy https://biblioteka.gniezno.pl/ozawodzie-bibliotekarza-z-okazji-swieta-pracy/ https://biblioteka.gniezno.pl/ozawodzie-bibliotekarza-z-okazji-swieta-pracy/#respond Sat, 01 May 2021 07:15:15 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8119 Czytaj dalej O…zawodzie bibliotekarza z okazji Święta Pracy]]> Dziś Święto Pracy, a 8 maja – Dzień Bibliotekarza. Sumując te dwa święta, skreślamy kilka słów o…zawodzie bibliotekarza.
Zawodzie starym jak same książki, który ma korzenie w historii bibliotek ze starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Jednak drogę do uczynnienia z pracy bibliotekarza znamion zawodowstwa, w kontekście kształcenia, otwiera dopiero wiek XIX. Wcześniej bibliotekarzami byli na ogół uczeni. W okresie Odrodzenia i Oświecenia funkcję bibliotekarza mógł sprawować każdy wykształcony człowiek. I było to zajęcie zwykle dorywcze, trudno się więc dziwić, że nie troszczono się zbytnio o samą bibliotekę, jej założenia i funkcję. Fachowe przygotowanie do zawodu bibliotekarza, z oficjalnymi egzaminami, szkołami zawodowymi i powołaniem pierwszej katedry bibliotekoznawstwa to druga połowa XIX w. Tak stworzono podstawy do rozwoju zawodu i jego okrzepnięcia w następnym stuleciu. Obecnie w Polsce praca na stanowisku bibliotekarza nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Po dwóch wiekach szlifowania zawodowców, zawód ten został objęty ustawą deregulacyjną (2013 rok) uwalniającą zawody.

Kim jest bibliotekarz?

Zadaniem bibliotekarza jest gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i udostępnianie książek, czasopism i innych dokumentów dla potrzeb kultury, oświaty oraz nauki i gospodarki.
Dawniej bibliotekarz był głównie kustoszem powierzonego mienia kulturalnego. Obecnie pełni raczej funkcję propagatora książki, doradcy i wychowawcy czytelnika. Czasem ma więcej z animatora kultury, czasem z badacza (zwłaszcza z dziedzin związanych z bibliotekoznawstwem i księgoznawstwem i im pokrewnych), jest także specjalistą od wyszukiwania informacji. Na tym jego rola się nie kończy, bo przecież bibliotekarze to także często specjaliści od regionu.
Wraz z rozwojem funkcji samych bibliotek zmieniają się więc i zadania bibliotekarza.

Poniżej nasza pracująca biblioteczna kadra.

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/ozawodzie-bibliotekarza-z-okazji-swieta-pracy/feed/ 0
Na majówkę polecamy książki, od których trudno się oderwać https://biblioteka.gniezno.pl/na-majowke-polecamy-ksiazki-od-ktorych-trudno-sie-oderwac/ https://biblioteka.gniezno.pl/na-majowke-polecamy-ksiazki-od-ktorych-trudno-sie-oderwac/#respond Fri, 30 Apr 2021 08:40:11 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8125 Czytaj dalej Na majówkę polecamy książki, od których trudno się oderwać]]> Przed majowym weekendem – tradycyjnie już – przygotowaliśmy pomocny zestaw czytelniczych poleceń.
Tym razem książki, od których trudno się oderwać.

Zestaw zawiera spory wachlarz tematów, więc liczymy, że każdy znajdziecie coś dla siebie.
Gdyby stało się inaczej, polecamy oddać się w doskonałe ręce naszych bibliotekarzy i dać się zaskoczyć ich propozycjami.

Poniżej telegraficzny skrót z opisem proponowanych tytułów.

1. “Tysiąc wspaniałych słońc” Khaled Hosseini – poruszająca opowieść o życiu dwóch kobiet z Afganistanu. Przepiękny obraz kobiecych uczuć, wytrwałości, nadziei i – chyba przede wszystkim – przyjaźni. Przydadzą się chusteczki higieniczne i czas na wyłączność tylko dla tej historii.

2. “Bóg nigdy nie mruga” Reginy Brett to tytuł motywujący i zarażający optymizmem. Krótkie “lekcje” Reginy Brett idealnie pasują do porannej kawy. Jeszcze zanim dogonią nas obowiązki dnia codziennego, można podumać nad zdarzeniami z życia i wdrożyć propozycje zmian proponowanych przez autorkę.

3. “Bosonoga królowa” Ildefonso Falconesa to coś dla fanów objętości z dawką historii w tle. Tutaj rytm nadaje flamenco i dwie barwne postacie: dawna czarna niewolnica i młoda Cyganka. Tytuł pełen epickiego rozmachu, buzujących uczyć, krwawych jatek. Dawka lekkostrawnej i przyjemnej lektury zapewniona.

4. “Mali bogowie” Pawła Reszki polecamy czytelnikom o mocnych nerwach. Kulisy lekarskiego fachu mogą nie być lekturą przyjemną, za to z pewnością jest to temat poruszający.

5. “Botanika duszy” Elizabeth Gilbert. Książka zaprasza do podróży po świecie roślin i ludzkiej duszy. Coś do czytelniczego rozsmakowania i zadumania.

 

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/na-majowke-polecamy-ksiazki-od-ktorych-trudno-sie-oderwac/feed/ 0
Zakwalifikowaliśmy się do programu szkoleniowego “Biblioteka online II” https://biblioteka.gniezno.pl/zakwalifikowalismy-sie-do-programu-szkoleniowego-biblioteka-online-ii/ https://biblioteka.gniezno.pl/zakwalifikowalismy-sie-do-programu-szkoleniowego-biblioteka-online-ii/#respond Fri, 30 Apr 2021 08:27:38 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8122 Czytaj dalej Zakwalifikowaliśmy się do programu szkoleniowego “Biblioteka online II”]]> Piątkowy poranek wita nas dobrą informacją – zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w programie szkoleniowym “Biblioteka online II”!

Do projektu realizowanego przez Labib zgłosiło się aż 69 bibliotek. Jesteśmy jedną z 25 instytucji, które od maja będą zdobywać nowe kompetencje i bardzo się z tego powodu cieszymy.
Zwłaszcza, że będą one dotyczyły wykorzystania narzędzi cyfrowych oraz przeniesienia części działań bibliotecznych do sfery wirtualnej.

„Biblioteka online II” to program szkoleniowy, w którym z pomocą doświadczonych trenerów/trenerek (pracujących na co dzień w bibliotekach różnego typu) uczymy się, jak przygotować ofertę ciekawych działań online dla różnych grup mieszkańców, zadbać o większą dostępność cyfrową w swojej bibliotece, a także dowiadujemy się, jak dbać o dobrostan biblioteki.

Szczegóły znajdziecie tutaj

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/zakwalifikowalismy-sie-do-programu-szkoleniowego-biblioteka-online-ii/feed/ 0
Kroniki Klubu Nauczycielskiego zasilą nasze zbiory dokumentów życia społecznego https://biblioteka.gniezno.pl/kroniki-klubu-nauczycielskiego-zasila-nasze-zbiory-dokumentow-zycia-spolecznego/ https://biblioteka.gniezno.pl/kroniki-klubu-nauczycielskiego-zasila-nasze-zbiory-dokumentow-zycia-spolecznego/#respond Wed, 28 Apr 2021 08:42:36 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8116 Czytaj dalej Kroniki Klubu Nauczycielskiego zasilą nasze zbiory dokumentów życia społecznego]]> Miło nam, że coraz częściej Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna staje się depozytariuszem lokalnej przeszłości, że w naszych progach witamy gości, którzy zostawiają tutaj fragment ważnej kulturalnej historii miasta i okolic.
To część naszej pracy, której celem jest dokumentowanie życia miasta i regionu. Posiadamy już całkiem bogaty zbiór dokumentów życia społecznego.

W tym kontekście ostatnie odwiedziny, z którymi wiązało się przekazanie kronik dokumentujących działalność gnieźnieńskiego Klubu Nauczycielskiego z lat 1995-2004, to powód do radości.
Dzięki materiałom skrupulatnie gromadzonym przez panią Julię Pawlicką-Deckert (członkinie Klubu Nauczycielskiego, a także poetkę) biblioteka weszła w posiadanie bogatego materiału: zdjęć, zaproszeń, wierszy, wycinków prasowych i relacji z działalności organizacji.

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/kroniki-klubu-nauczycielskiego-zasila-nasze-zbiory-dokumentow-zycia-spolecznego/feed/ 0
Bedeker biblioteczny – Florencja https://biblioteka.gniezno.pl/bedeker-biblioteczny-florencja/ https://biblioteka.gniezno.pl/bedeker-biblioteczny-florencja/#comments Wed, 28 Apr 2021 07:33:05 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8113 Czytaj dalej Bedeker biblioteczny – Florencja]]> Środę zaczynamy od aromatycznej kawy. W “Bedekerze bibliotecznym” wycieczka do Włoch, do pachnącej Florencji. To właśnie tam urodziła się Tessa Capponi-Borawska – italianistka, która od blisko 40 lat mieszka w Polsce. I popularyzuje nad Wisłą kulturę włoską w myśl zasady „przez żołądek do serca”.

„Smak kwiatów pomarańczy” to kolejna jej włoska książka, tym razem jest to zapis rozmowy z Agnieszką Drotkiewicz. To opowieść, w której przez “kuchnię” spoglądamy na kulturę, sztukę, muzykę i architekturę od sensualnej strony. I w której wiele uwagi poświęca się „geografii serdecznej” Tessy Capponi-Borawskiej, czyli właśnie Florencji.

„Są miasta, w których jest więcej zapachów, i takie gdzie jest ich mniej. Dla mnie Warszawa jest miastem bezzapachowym, tak samo jak Wenecja czy Mediolan. Natomiast Florencja i Rzym w moim odczuciu zapach mają.

(…) Florencja pachnie kawą. Może dlatego, że zawsze gdy tam jestem, idę na śniadanie do baru położonego tuż przy Ponte Vecchio. W nim wypijam swoją pierwszą poranną kawę. Mój wybór jest klasyczny – zawsze rano piję cappuccino. Ważne, aby nie było zbyt gorące i nie miało zbyt dużo mlecznej piany. Musi mieć silny smak kawy i, co najważniejsze, nie może mieć dodatków – nie może być posypane cynamonem, kakao, niczym takim! Później, przez resztę dnia, piję espresso.

My, Włosi, bardzo zrytualizowaliśmy picie kawy, to dla nas element kultury życia codziennego. Każda pora ma przypisaną sobie odmianę kawy: cappuccino jest na rano (nigdy nie pijemy cappuccino po dwunastej), w południe i po obiedzie – espresso, na podwieczorek – ristretto (czyli bardzo skoncentrowana kawa, która pozwala nam pracować do wieczora), zaś po kolacji, żeby dobrze trawić – porządne espresso, ewentualnie z odrobiną dobrego koniaku lub grappy. Espresso i ristretto zawsze podawane są ze szklanką wody dla odświeżenia ust. (…) Zapach kawy to zapach włoskiego poranka!”.

„Smak kwiatów pomarańczy – rozmowy o kuchni i kulturze”, Tessa Capponi-Borawska, Agnieszka Drotkiewicz, Wydawnictwo Czarne 2018.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami z cyklu “Bedeker biblioteczny”:

Bedeker biblioteczny – Holcomb, Kansas, USA

Bedeker biblioteczny – Wiedeń

Bedeker biblioteczny – Poznań

Bedeker biblioteczny – Gdańsk

Bedeker biblioteczny – Galveston, Teksas w USA

Bedeker biblioteczny – Davos

Bedeker biblioteczny – Budapeszt

Bedeker biblioteczny – Moskwa

Bedeker biblioteczny – Neapol

Bedeker biblioteczny – Barcelona

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/bedeker-biblioteczny-florencja/feed/ 1
„Książka dla przedszkolaka nie byle jaka” https://biblioteka.gniezno.pl/ksiazka-dla-przedszkolaka-nie-byle-jaka/ https://biblioteka.gniezno.pl/ksiazka-dla-przedszkolaka-nie-byle-jaka/#respond Mon, 26 Apr 2021 07:16:39 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8097 Czytaj dalej „Książka dla przedszkolaka nie byle jaka”]]> W życiu dziecka są takie wydarzenia i rytuały, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece. Mamy nadzieję, że program „Mała Książka – Wielki Człowiek” zachęci najmłodszych czytelników do regularnego odwiedzania placówek Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz wspólnego, rodzinnego czytania wypożyczanych książek.
Zachęcamy rodziców oraz dzieci w wieku przedszkolnym do przyłączenia się do kampanii. Mogą w niej wziąć udział zarówno dzieci zapisane już do biblioteki, jak i te które dopiero to uczynią.

Jak to działa?
• Zgłaszając chęć przyłączenia się do akcji dzieci otrzymują Kartę Małego Czytelnika.
• Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę.
• Po zebraniu dziesięciu naklejek malec zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
• W momencie przyłączenia się do zabawy mali czytelnicy otrzymują również wyprawkę, w której znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka.
• W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Można do niego przystąpić w każdej z naszych filii.

Książka „Pierwsze Czytanki” zawiera zestaw starannie dobranych utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

Zapraszamy do naszych bibliotek.

 

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/ksiazka-dla-przedszkolaka-nie-byle-jaka/feed/ 0
Nie ocenia się książki po okładce https://biblioteka.gniezno.pl/nie-ocenia-sie-ksiazki-po-okladce/ https://biblioteka.gniezno.pl/nie-ocenia-sie-ksiazki-po-okladce/#respond Fri, 23 Apr 2021 13:32:57 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8086 Czytaj dalej Nie ocenia się książki po okładce]]> Nie ocenia się książki po okładce, ale warto oceniać …same okładki. I doceniać – te dobre i najlepsze. Tym bardziej, że autorkami i autorami okładek książek wydawanych w Polsce byli i są wspaniali artyści.

Okładki abstrakcyjne, geometryczne, minimalistyczne, malarskie, surrealistyczne, fotograficzne bądź wykorzystujące fotomontaż, typograficzne i kaligraficzne. Projektowanie graficzne i książkowe ma u nas bogate tradycje – choćby z tego powodu warto poszperać w bibliotece!

Chętnie zobaczymy, jakie okładki skradły Wasze serca i oczy! I czy w ogóle zwracacie uwagę na okładkę?

Na zdjęciach okładki ze zbioru „1000. Tysiąc polskich okładek”, wybranych przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/nie-ocenia-sie-ksiazki-po-okladce/feed/ 0
Książka i róża https://biblioteka.gniezno.pl/ksiazka-i-roza/ https://biblioteka.gniezno.pl/ksiazka-i-roza/#respond Fri, 23 Apr 2021 11:23:04 +0000 https://biblioteka.gniezno.pl/?p=8080 Czytaj dalej Książka i róża]]> Dziś – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich – całą Filię nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna opanowały duże i małe książki z różami.
Pośród papierowych róż czytelnicy mogli znaleźć książki nagrodzone w różnego rodzaju konkursach literackich. Zachęcaliśmy także do wypożyczania książek autorów wcześniej czytelnikom nieznanych. Każdy czytelnik, który zdecydował się przeczytać polecaną pozycję otrzymywał zakładkę do książki. Na regałach z książkami można bowiem znaleźć prawdziwe literackie perełki.

W okresie pandemii książka okazała się skutecznym narzędziem do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, mogliśmy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

 

]]>
https://biblioteka.gniezno.pl/ksiazka-i-roza/feed/ 0