“Myszka Marcysia” wyróżnienie Przyjaciela Biblioteki

W jubileuszowym 2020 roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna powołała do życia wyróżnienie – tytuł „Przyjaciela Biblioteki”, któremu patronuje „Myszka Marcysia”. Jej autorką jest Joanna Michalak, której ręce potrafią wyczarować prawdziwe cuda z gałganków, wełny i włóczki wyróżnienie bowiem ma nietuzinkową postać pacynki.

Pierwsza Myszka Marcysia powędrowała w godne i zasłużone „pisarskie” ręce Agnieszki Gadzińskiej. Pani Agnieszka ma wieloletnią “wysługę lat” w naszej bibliotecznej przyjaźni. Jest też autorką scenariusza do filmików „Biblioteczny kącik Myszki Marcysi”.

 

W 2021 roku statuetka „Przyjaciela Biblioteki” powędrowała do Zosi Wróblewskiej – nastolatki, która od najmłodszych lat związana jest z gnieźnieńską Biblioteką i to nie tylko kartą czytelnika. Zosia aktywnie promuje czytelnictwo wśród swoich rówieśników pod szyldem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, podejmuje również pierwsze próby pisarskie.

Rok 2022 to “Myszka Marcysia” Wyróżnienie dla Przyjaciela Biblioteki dla Wiktora Kolińskiego. I jesteśmy pewni, że są to jedne z najodpowiedniejszych rąk do trzymania naszej Marcysiowej nagrody. Biorąc pod uwagę suche fakty moglibyśmy napisać: założyciel i prezes Stowarzyszenia Fantasmagoria Gniezno, członek-założyciel i wieloletni uczestnik spotkań w Klubie Dyskusji o Książce, miłośnik twórczości Stanisława Lema i mangi, bibliofil, a także znakomity prowadzący spotkań autorskich. Na jego pytania ze sceny odpowiadali m.in. Mariusz Szczygieł, Radek Rak, Anna Seniuk, Artur Andrus, Robert M. Wegner. Pan Wiktor przede wszystkim jest człowiekiem kultury, jeśli jednak mielibyśmy do tego opisu dodać nieco emocji, napisalibyśmy, że nikt tak jak on nie potrafi opowiadać o literaturze i zarażać pasją czytania i odkrywania nowych książkowych szlaków. Nikt tak jak on nie potrafi zorganizować i przeprowadzić znakomitych wydarzeń kulturalnych. Jest uosobieniem takich przymiotów jak: dyplomacja, takt, spokój i inteligencja.
Po za tym… jest naszym przyjacielem – przyjacielem Biblioteki.

 

 

 

 

Zdjęcie Waldek Stube

Skip to content