Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy

1 marca zwykle obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy. Jednak w tym roku nic nie jest zwykłe. Z powodu pandemii przytulanie jest zdecydowanie niewskazane. Jednak my, bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, nie zamierzamy rezygnować z okazywania wzajemnej życzliwości w ten ważny dla nas dzień. Mamy więc propozycję dla czytelników: przybijcie żółwika bibliotekarzowi! W ten sposób nie tylko okażecie nam drobny gest sympatii, ale i poprawicie humor na cały dzień!
Żółwiki będą przybijane na wszystkich placówkach!

 

„Wszystko zaczyna się od przedszkola….” Przedszkole nr 12 „Plastusiowo”

Intensywny rozwój dziecka przypada na wiek przedszkolny. Sposoby oddziaływania na dzieci w tym czasie, kształtowane nawyki, umiejętności i zdobywana wiedza, często się utrwalają i ujawniają w postawach człowieka dorosłego. Ważną rolą nauczyciela jest w tym okresie nauczyć dziecko obcowania z literaturą w sposób refleksyjny i twórczy.
I to w doskonały sposób robią przedszkola gnieźnieńskie we współpracy z naszą biblioteką.
Tym razem prezentuje się Przedszkole nr 12 „Plastusiowo” piórem Pauliny Młodoszewskiej .
 
„W naszym „Plastusiowie” KSIĄŻKA stanowi bardzo ważne miejsce w hierarchii wspierania rozwoju dziecka. Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę, ile korzyści przynosi propagowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Dlatego też podejmujemy szereg działań w tym zakresie.
Uczestniczymy w ogólnopolskich projektach: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, „Miś Bajkuś w krainie bajkoterapii”, „Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa”.
Sami również piszemy projekty edukacyjne związane z propagowaniem czytelnictwa wśród przedszkolaków. Projekt edukacyjny „Z Basią łatwiej zrozumieć świat”, w czasie którego dzieci zapoznawały się z twórczością autorek serii o Basi – Zofią Stanecką i Marianną Oklejak. Kolejny to: „Czytanie z Martynką”, odkrywający przed najmłodszymi serię książek autorstwa Gilberta Delahaye.
W trakcie realizacji jest także „Plastusiowy Pamiętnik” – projekt, w którym przedszkolaki wraz z nauczycielem tworzą własną książkę o przygodach w przedszkolu.
W najstarszej grupie przeprowadzany jest program własny „Mali miłośnicy książek”, w którego udział zaangażowani zostali także rodzice.
W naszym przedszkolu realizowana była przez dwa lata innowacja „Z Plastusiem rozwijamy talenty i zainteresowania”, w ramach której dzieci uczestniczyły m.in. w warsztatach językowych oraz parateatralnych.
Wspólnie z innymi nauczycielami wystawiliśmy dwa przedstawienia dla dzieci z naszego przedszkola: „Wielkanoc u zająca” oraz „Królewna Śnieżka”.
Od kilku lat Przedszkole Nr 12 prowadzi współpracę z Biblioteką Publiczną Miasta
Gniezna – Filią Nr 2 oraz z Wypożyczalnią dla Dzieci, uczestnicząc w lekcjach bibliotecznych oraz biorąc udział w konkursach i warsztatach.
Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej nasza współpraca w tym roku jest nadal kontynuowana. Realizowaliśmy zajęcia: „Urodziny Kubusia Puchatka” oraz „Dzień Kropki” wg scenariuszy przygotowywanych przez Bibliotekę. Z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem, zarówno wśród nauczycieli jak i dzieci, spotkał się projekt „Królewskie Gniezno Czyta”, który został przeprowadzony na przełomie października i listopada 2020.
W tym roku szkolnym odbył się także w naszym przedszkolu konkurs czytelniczo – plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”, w którym dzieci przedstawiały ulubionego bohatera z przeczytanej przez rodzica bajki.
W naszej placówce obchodzony jest co roku „Dzień Postaci z Bajek” oraz „Dzień Książki”. Jest to dodatkowa okazja do wspierania zainteresowań czytelniczych przedszkolaków.
W ubiegłych latach włączyliśmy się w realizację akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszając rodziców oraz dziadków do naszego przedszkola. Była to wspaniała okazja do rozbudzania zainteresowań książką przez osoby najbliższe naszym wychowankom. Chociaż w tym roku nie mamy takiej możliwości – czytanie książek jest bardzo ważną częścią planu dnia w przedszkolu. Realizujemy także zabawy i formy teatralne, takie jak: kukiełki i pacynki, teatrzyki paluszkowe, teatr Kamishibai czy też teatr obrazów.
Czytanie rozwija aktywność dzieci, poszerza słownictwo, wzbogaca jego wiedzę o otaczającym świecie oraz często odpręża i redukuje dziecięce lęki, uczy radzić sobie z trudnymi emocjami.
Nauczyciele z Plastusiowa doskonale o tym wiedzą, dlatego podejmują się wciąż nowych wyzwań i projektów, robiąc wszystko, aby książka stała się przyjacielem dziecka. Bowiem – jak powiedział znany filozof Robert Fulham -„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu”…
 
Paulina Młodoszewska
Przedszkole Nr 12 w Gnieźnie”

 

 

Zdjęcia nadesłane przez Przedszkole nr 12

 

„Klub wiedzy w bibliotece” – nasz kolejny projekt

Chwalimy się – Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna została przyjęta do prestiżowego projektu „Kluby wiedzy w bibliotekach”. A to oznacza, że powstanie u nas miejsce, gdzie ludzie będą regularnie się spotykać po to, by wspólnie zdobywać wiedzę, rozwijać umiejętności i kształtować motywację do uczenia się przez całe życie.

„Kluby wiedzy w bibliotekach” to część międzynarodowego projektu „Learning circles in libraries”, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z partnerami z USA, Finlandii, Niemiec, Portugalii i Rumunii. W tych krajach powstają, lub już działają, biblioteczne kluby wiedzy wykorzystujące metodologię „Learning Circles” opracowaną przez Peer 2 Peer University ze Stanów Zjednoczonych.

Wyniki naboru do projektu „Kluby wiedzy w bibliotekach”

Bedeker biblioteczny – Budapeszt

Skoro dziś środa, to bedeker biblioteczny i podróż…gdzie? Otóż do węgierskiego „trójmiasta”, czyli Budapesztu! Stolica Węgier powstała właściwie dopiero w 1873 roku, kiedy to doszło do połączenia trzech niezależnych miast: Budy, Pesztu i Óbudy (dodajmy, iż w 1950 roku miasto wchłonęło kolejne 23 mniejsze miejscowości). Miasta te dzielił Dunaj, a w jedno – połączył most. Teraz rzeka dzieli dzielnice Budapesztu, o których tak pisze Krzysztof Varga w ostatniej swojej powieści „Sonnenberg”:

„Mógłby więc ojciec (…) zamieszkać na Rozsadomb w domu z widokiem na kawałeczek Dunaju, a na pewno na całą panoramę Pesztu, lub przynajmniej na bujny, zielony ogród oraz lasy pokrywające najdalsze wzgórza Budy”.

Krzysztof Varga jest najbardziej oczywistym literackim przewodnikiem wycieczek do Budapesztu i na Węgry. Melancholia i ironia jego wybornej prozy doskonale współbrzmią i z tym miastem, i z tą częścią Europy. Przytoczona wyżej ostatnia powieść Vargi oraz cała jego węgierska trylogia: „Gulasz z turula”, „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie” to punkty obowiązkowe czytelniczych peregrynacji. Obowiązkowe i wyjątkowo smakowite! Zakosztujcie hungarskiego spleenu. Egészségére!

A jeśli odwiedzaliście Bupadeszt i Węgry – koniecznie podzielcie się wrażeniami!

 

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami z cyklu “Bedeker biblioteczny”:

Bedeker biblioteczny – Moskwa

Bedeker biblioteczny – Neapol

Bedeker biblioteczny – Barcelona

V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady w miejskiej książnicy

W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie włącza się do Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady. To już piąta edycja wydarzenia i druga, w której uczestniczy miejska książnica.
Przez cały marzec Biblioteka będzie zachęcać swoich czytelników do sięgania po twórczość Małgorzaty Musierowicz, szczególnie tę związaną z cyklem Jeżycjady.

„Bądź jak Borejko – czytaj książki”.
Czytelniczy marzec w instytucji będzie należał do Borejków – bohaterów poznańskiej sagi. Można będzie przyjrzeć się czytelniczym preferencjom literackiej rodziny. We wszystkich placówkach biblioteki na czytelników czekać będzie lista książek, które pojawiły się na kartach sagi Musierowicz. Mogą być one inspiracją do czytelniczych wyborów odwiedzających w marcu Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna użytkowników. Ubierając to zaproszenie w zgrabną sentencję można napisać: „bądź jak Borejko – czytaj książki”.

Eksperymentalny Sygnał Dobra.
Kto czytał Jeżycjadę, ten wie, czym jest Eksperymentalny Sygnał Dobra (ESD). A kto nie wie – Eksperymentalny Sygnał Dobra to uśmiech, przyjazny gest, zwykłe „dzień dobry” na miły dzień. Do testowania tego literackiego eksperymentu w ramach ESD Biblioteka zaprasza do Filii nr 2, przy ul. Staszica 12a. Tam przez cały marzec można będzie wcielić się w role bohaterów z książki „Kwiat kalafiora” i sprawdzić, jak i czy w ogóle działa.

A w mediach społecznościowych…
Akcja znalazła się także wśród wirtualnych działań Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Już w poniedziałek 1 marca o godz. 11.00 na facebookowym profilu książnicy można będzie wsłuchać się w fragment książki czytany przez bibliotekarkę – Katarzynę Mikołajczewską–Modrzejewską. Będzie także recenzja jednej z książek jeżycjadowego cyklu przygotowana przez Dominikę Wróblewską i jej córkę Zosię. Tę recenzję zaprzyjaźnioną z biblioteką czytelniczą rodzinę „poczytać” będzie można po 12 marca – w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Pod tą egidą tworzony jest też cykl „Bibliotecznym okiem Igora” – w piątek 19 marca będzie można podpatrzeć, jak wykonać wiosenny upominek dla poznańskiej pisarki. I pewnie będzie go można wykorzystać także na inne okazje.

 

 

Wiosenne porządki i co można odkryć

Nadchodzi czas wiosennych porządków, a te mogą być wyjątkowo owocne. Porządkując nasze wystawowe zaplecze, dotarliśmy do zupełnie niepozornego szarego kartonu, który skrywał prawdziwe skarby. Z wierzchu wydawało się, że znaleźliśmy archiwalne ekslibrysy biblioteki, ale w głębi kryły się kolejne skarby. Na dnie pudełka trafiliśmy dwie serie odbitek wykonanych techniką drzeworytu autorstwa Wandy Tomaszewskiej z lat 80-tych z widokami Gniezna.

Już planujemy, jak pokazać te rarytasy szerszej publiczności. Bylibyście zainteresowani taką wystawą?

 

„Gwarze mówimy TAK” – projekt z dofinansowaniem

„Gwarze mówimy TAK”! A naszemu projektowi, który kryje się pod tą właśnie nazwą, „tak” powiedziało Narodowe Centrum Kultury (NCK). W konkursie „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021” projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna znalazł się na wysokim 6. miejscu – NCK dofinansowało zaledwie 29 projektów z 513 zgłoszonych do konkursu z całego kraju (to 70 % więcej zgłoszeń niż rok wcześniej!). A to oznacza, że o „blubraniu” znów będzie głośno na naszym fyrtlu!

Program dotacyjny jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych, prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury od 2012 r. Jej celem jest popularyzowanie poprawnej polszczyzny, kształtowania twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego oraz doskonalenia wiedzy i kompetencji językowych.

W 2021 r. do programu Ojczysty – dodaj do ulubionych aplikowało 513 wnioskodawców (o ok. 70% więcej niż rok wcześniej). Wyłoniono 29 beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na realizację swoich projektów. Przyznano dofinansowania w wysokości od 10 000 zł do 53 000 zł. Średnia kwota dotacji to 34 482,76 zł. Łączna kwota dofinansowania w tegorocznej edycji programu wynosi 1 000 000 zł.

Wyniki naboru do programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”

 

 

Dzień Pocieszania się, czyli czym jest smutek i dlaczego go odczuwamy?

Świat dziecka jest dość skomplikowany. To huśtawka emocji towarzysząca odkrywaniu świata. Dla nas dorosłych niektóre problemy wydają się dość błahe, a z perspektywy naszych pociech niestety rosną do rangi olbrzymiej katastrofy.
Wielokrotnie różne spojrzenie na problem z dwóch różnych perspektyw dziecka i rodzica sprawia, że dzieci czują się niezrozumiałe, bezsilne, zagubione.
Każdy z nas jest inny i w różny sposób reaguje emocjonalnie na sytuacje, jakie napotyka na swojej drodze. Wyrazem smutku są łzy i przygnębienie. Nie mamy ochoty na nic, świat jest szary, nieciekawy, a smutek odbiera nam radość życia.
Niestety nikt nas nie uczy, jak w życiu reagować na trudne sytuacje.
Gdy bliska osoba ma problemy, jest smutna, w złym stanie psychicznym chcemy koniecznie jej pomóc podnieść się. Często niestety podjęte przez nas próby nie odnoszą określonego skutku.
 
Jak sobie radzić w ciężkich chwilach? Czy lepiej dać „upust” emocjom poprzez krzyk, płacz, przytulenie się? Czy stwierdzenie „chłopaki nie płaczą” jest mitem i oznacza bezradność?
 
Czy w ogóle istnieje złoty środek na poradzenie sobie z niezwykle ciężkim bagażem emocjonalnym? Jak istotne jest wsparcie moralne?
 
A gdyby tak stworzyć ,,kodeks pocieszania” …na pewno ta publikacja zawierałaby niezliczoną ilość stron i wskazówek, które niekoniecznie sprawdziłyby się w każdej sytuacji.
Tworzenie takiego instruktażu nie ma najmniejszego sensu – nauczmy się rozmawiać o problemach i wzajemnie słuchać.
Wiele osób uważa, że płacz to coś wstydliwego, a tak naprawdę to niemądry pogląd, gdyż łzy mają moc oczyszczającą.
 
,,Bajkopomagajki” Klub dla Dzieci i Rodziców poleca książkę pt. „Smutek i zaklęte miasto” Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. To książka o emocjach, a dokładniej o smutku. W kontekście różnych przygód przedstawia, czym jest smutek i zawiera wiele cennych wskazówek pomagających sobie poradzić z tym uczuciem. ,,Instrukcja obsługi smutku” pomaga zrozumieć swoje emocje.
 
BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej podeśle Wam pomysł na własnoręczny drobiazg, który z pewnością rozchmurzy niejednego smutasa.
 
Niech dzień pocieszania się nie kończy wyłącznie na dacie 22 luty. Niech trwa cały rok!
 
Dostrzegajmy ludzi zmartwionych w naszym otoczeniu, spróbujmy ich wysłuchać (dajmy wybrzmieć smutkowi!), nie wysilajmy się na mądre rady – po prostu dotrzymajmy towarzystwa drugiej osobie. Nie ma nic cenniejszego niż wzajemnie wsparcie, zrozumienie, które z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie. Bywają smutki małe i duże, ale najważniejsze jest to, żeby znaleźć przyczynę tego samopoczucia.
Nie ma radości bez smutku!

 

Link do filmu

Bibliotecznym okiem Igora: Kartonowy tyranozaur

Po raz drugi w tym roku przypomina się dzieciom i rodzicom bibliotekarz Igor Kopa. Młody człowiek wychowany na akcji Cała Polska czyta dzieciom chętnie popularyzuje głośne czytanie i działania je wzbogacające, wykorzystując w tym celu swoje uzdolnienia plastyczne, pomysłowość i kreatywność. Tym razem proponuje wykonanie sylwetki dinozaura z tektury z okazji obchodzonego 26 lutego Dnia Dinozaura.

Kto by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, gdzie prym wiodły te wspaniałe stworzenia? Zobaczyć jak to było, kiedy ziemia była zieloną puszczą zamieszkałą przez ciekawe okazy. Możemy to zrobić za pomocą książek popularnonaukowych i bajek, w których głównym bohaterem jest dinuś, a które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Dodatkowo obejrzyjmy film i zróbmy swojego dinozaura. Możemy nawet nadać mu imię.

Szablon do pobrania

Link do filmu

 

 

Dzień z kotem w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom

Koty bywają różne: perskie, angorskie, syjamskie, domowe, dzikie, bywają nawet kocięta …przedszkolne. Z okazji Światowego Dnia Kota dzieci z Przedszkola nr 17 „Piastowska Gromada” stworzyły prawdziwą kocią rodzinę. Dowiedziały się, że koty mają swoje święto, aby podkreślić ich znaczenie w życiu człowieka. Należy im także pomagać, szczególnie zwierzętom bezdomnym.

Dzieci zapoznały się „kocią literaturą”, którą na co dzień można wypożyczać w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Bajki z kocimi bohaterami przeczytała liderka akcji Cała Polska czyta dzieciom Danuta Selbirak. Najbardziej rozpoznawalnymi kotami wśród dzieci okazały się: Kot w butach, Kot Filemon i Bonifacy, Garfield, Klakier, Sylwester oraz Tom i Jerry.

Wesołym akcentem zajęć czytelniczych była zabawa, w której dzieci pokazywały, jak kot robi koci grzbiet, jak pije mleko z miseczki czy wreszcie – jak bezszelestnie się porusza.