dzienpocieszaniasienormal

Dzień Pocieszania się, czyli czym jest smutek i dlaczego go odczuwamy?

Świat dziecka jest dość skomplikowany. To huśtawka emocji towarzysząca odkrywaniu świata. Dla nas dorosłych niektóre problemy wydają się dość błahe, a z perspektywy naszych pociech niestety rosną do rangi olbrzymiej katastrofy.
Wielokrotnie różne spojrzenie na problem z dwóch różnych perspektyw dziecka i rodzica sprawia, że dzieci czują się niezrozumiałe, bezsilne, zagubione.
Każdy z nas jest inny i w różny sposób reaguje emocjonalnie na sytuacje, jakie napotyka na swojej drodze. Wyrazem smutku są łzy i przygnębienie. Nie mamy ochoty na nic, świat jest szary, nieciekawy, a smutek odbiera nam radość życia.
Niestety nikt nas nie uczy, jak w życiu reagować na trudne sytuacje.
Gdy bliska osoba ma problemy, jest smutna, w złym stanie psychicznym chcemy koniecznie jej pomóc podnieść się. Często niestety podjęte przez nas próby nie odnoszą określonego skutku.
 
Jak sobie radzić w ciężkich chwilach? Czy lepiej dać „upust” emocjom poprzez krzyk, płacz, przytulenie się? Czy stwierdzenie „chłopaki nie płaczą” jest mitem i oznacza bezradność?
 
Czy w ogóle istnieje złoty środek na poradzenie sobie z niezwykle ciężkim bagażem emocjonalnym? Jak istotne jest wsparcie moralne?
 
A gdyby tak stworzyć ,,kodeks pocieszania” …na pewno ta publikacja zawierałaby niezliczoną ilość stron i wskazówek, które niekoniecznie sprawdziłyby się w każdej sytuacji.
Tworzenie takiego instruktażu nie ma najmniejszego sensu – nauczmy się rozmawiać o problemach i wzajemnie słuchać.
Wiele osób uważa, że płacz to coś wstydliwego, a tak naprawdę to niemądry pogląd, gdyż łzy mają moc oczyszczającą.
 
,,Bajkopomagajki” Klub dla Dzieci i Rodziców poleca książkę pt. „Smutek i zaklęte miasto” Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. To książka o emocjach, a dokładniej o smutku. W kontekście różnych przygód przedstawia, czym jest smutek i zawiera wiele cennych wskazówek pomagających sobie poradzić z tym uczuciem. ,,Instrukcja obsługi smutku” pomaga zrozumieć swoje emocje.
 
BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej podeśle Wam pomysł na własnoręczny drobiazg, który z pewnością rozchmurzy niejednego smutasa.
 
Niech dzień pocieszania się nie kończy wyłącznie na dacie 22 luty. Niech trwa cały rok!
 
Dostrzegajmy ludzi zmartwionych w naszym otoczeniu, spróbujmy ich wysłuchać (dajmy wybrzmieć smutkowi!), nie wysilajmy się na mądre rady – po prostu dotrzymajmy towarzystwa drugiej osobie. Nie ma nic cenniejszego niż wzajemnie wsparcie, zrozumienie, które z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie. Bywają smutki małe i duże, ale najważniejsze jest to, żeby znaleźć przyczynę tego samopoczucia.
Nie ma radości bez smutku!

 

Link do filmu

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content