Dla młodzieży

Książki dla młodzieży to wielobarwne, wielowątkowe powieści, pozwalające przenieść się w inny świat, rozwinąć wyobraźnię, poddać się pierwszym miłościom, szalonym przygodom. To zwroty akcji, wzloty i upadki, mnóstwo emocji, śmiechu i płaczu.

 

„13 powodów” Jay Asher
To książka ważna i trudna. Główną bohaterką jest Hannah Baker, nastolatka, która zdecydowała się popełnić samobójstwo. Swoją decyzję uzasadnia 13 powodami nagranymi na 7 kasetach. Taśmy w założeniu mają zostać przekazane kolejno wszystkim, którzy w jakimś stopniu przyczynili się do tragicznej decyzji dziewczyny. Historię Hannah poznajemy wraz z Clayem, bohaterem jednej z taśm. Problem poruszany w tej książce jest niewątpliwie ważny i powszechny.

 

 

„Złodziejka książek” Markus Zusak
To książka wielopoziomowa, której narratorem jest Śmierć. Z jej perspektywy poznajemy historię dziewczynki imieniem Liesel, która trafia pod opiekę małżeństwa Hubermannów, zamieszkujących fikcyjne miasteczko Molching tuż pod Monachium. Zaczyna się najczarniejszy okres w historii ludzkości, a Liesel nie dość, że musi pożegnać się z matką, to jej młodszy brat niespodziewanie umiera. Jedyne pocieszenie dziewczynka znajduje w książce, którą udaje jej się wtedy ukraść. Mimo że nie umie jeszcze czytać, jest to jej jedyna pamiątka wiążąca się niejako z przeszłością, którą teraz musi zupełnie porzucić.

 

 

„Atramentowe serce” Cornelia Funke
Jest to pierwsza część trylogii o atramentowym świecie. Główną bohaterką jest Meggie, choć nie małą rolę ma też jej ojciec – Mortimer, zwany też Mo oraz Czarodziejski Język. Posiada on dar wywabiania ludzi z książek. Na co dzień jest zwykłym człowiekiem zajmującym się introligatorstwem. Spokojne życie zmienia się, gdy odwiedza ich dziwny gość Smolipaluch.

 

 

 

„Do wszystkich chłopców, których kochałam” Jenny Han
Powieść ta opowiada losy niespełna siedemnastoletniej Lary Jean Song Covey, która w wyjątkowo przebojowy sposób, a mianowicie pisząc listy miłosne, radzi sobie z złamanym sercem, a raczej metaforycznym rozstaniem, gdyż żaden z jej związków koniec końców nie miał miejsca. Pisze pięć listów, skrupulatnie je adresuje, po czym starannie chowa w pudle na kapelusze, które dostała od matki zanim ta zmarła. Nie spodziewa się jednak, że w tajemniczy sposób jej korespondencja trafi, do adresatów jej wyznań sprzed lat i co gorsza jednym z nich jest były chłopak jej starszej siostry Margot.

 

 

“Król Kruków” Maggie Stiefvater
To pozycja przeznaczona zwłaszcza dla młodych miłośników świata fantasy. Blue to wróżka, która posiada dar kontaktowania się ze zmarłymi. Wraz z kilkorgiem przyjaciół uczących się w elitarnej szkole dla chłopców, trafiają do mistycznego lasu pełnego magii i duchów ze starożytnych legend. Tam, przed grupką poszukiwaczy przygód staje wyzwanie, jakiemu jeszcze nigdy wcześniej nie stawili czoła.

Skip to content