Wydarzenia

Festiwal Literacki Preteksty – każdy pretekst, by zainteresować się literaturą jest dobry! A zwłaszcza marcowy Festiwal Literacki Preteksty. To małe święto literatury w Gnieźnie – od ubiegłego roku organizowane pod egidą Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Stałe punkty festiwalu to wystawa fotograficzna „Światłoczułe Słowa”, slam poetycki, konkursy recytatorskie, koncerty muzyczne oraz warsztaty animacyjne dla dzieci.

Piknik Czytelniczy – czytać można wszędzie, także pod chmurką. Dlatego Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ruszyła w teren. Od 2019 roku latem czytelnicy zapraszani będą na plenerowe pikniki z książką w roli głównej. A w rolach pobocznych – cała masa atrakcji!

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – to cykl czytelniczych wydarzeń skierowanych do najmłodszych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Ponieważ w Gnieźnie czytanie gzubom traktuje się priorytetowo, to i podczas tygodnia czytania całkiem poważnie „bawimy się” literaturą dla najmłodszych.

Noc Bibliotek – biblioteki zapraszają do siebie czytelników także „po godzinach”. Dla wszystkich czytelniczych nocnych marków Biblioteka raz w roku działa w nocy. To okazja, by poznać bogatą ofertę Biblioteki od niekonwencjonalnej strony i …o niekonwencjonalnej porze.

Narodowe Czytanie – czytelnicza akcja ponad podziałami. Jedna “narodowa” lektura, mnóstwo czytających. Głośne czytanie rozbrzmiewa wtedy w całej Polsce, w Gnieźnie również. Gnieźnieńska książnica jest jednym ze współorganizatorów tej ważnej akcji.

Fyrtel – jesienny Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna, czyli miasta fyrtli. Cykl różnorodnych wydarzeń, które starają się uchwycić genius loci miasta w cieniu Katedry i umacniać dumę mieszkańców Pierwszej Stolicy. Podczas finałowej gali wręczana jest statuetka “Królika” – Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – biblioteki działają cały rok, ale przez jeden majowy tydzień w roku kuszą czytelników wyjątkowymi atrakcjami. To okazja, by przekonać się na własne oczy, że biblioteka to nie miejsce spowite nobliwym kurzem z regałów. Przeciwnie – można u nas spędzić czas ciekawie i kreatywnie.