Newsroom – warsztaty dziennikarskie

Ostatnia prosta roku 2020 należała u nas do …dziennikarstwa. Podczas trzydniowych warsztatów dziennikarskich „Newsroom” wzięto na warsztat właśnie media. Gdzie dziennikarze szukają newsów? Czy tematy „leżą” na ulicy? Jak skonstruować materiał dziennikarski? Co to jest szpigiel, biała i lead? Czy istnieje wciąż etyka dziennikarstwa i popularne kiedyś w środowisku tzw. standardy BBC. Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów. Ostatni moduł dotyczył kondycji mediów – dyskutowaliśmy przede wszystkim mediów lokalnych, tradycyjnych i dziennikarstwa obywatelskiego.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu Biblioteki „Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Drodzy Przyjaciele Biblioteki!

Domyślamy się, że właśnie dmuchacie balony, pastujecie szpilki (uwaga na domowy parkiet!), ozdabiacie cekinami dresy i kartkujecie książki kucharskie w poszukiwaniu przepisów na bezalkoholowe drinki! Jednak na chwilę chcemy Was odciągnąć od sylwestrowych przygotowań i krótko podziękować Wam za wspólny kończący się 2020 rok. Dla nas rok jubileuszowy.

Dziękujemy, że z nami byliście. Dziękujemy Wam, Naszym Czytelnikom, Przyjaciołom, Partnerom, Naszym Pracownikom (obecnym, nowym i byłym, za którymi tęsknimy). Dziękujemy wszystkim, którzy w codziennym zabieganiu – ale i od święta – znajdują czas na czytanie, odwiedzanie bibliotek i po prostu…na literaturę.

Życzymy Wam – i sobie – wspólnego dobrego 2021 roku. I chyba lepszego niż ten kończący się. A na pewno zdrowszego i bardziej off- niż on-line.

Życzymy Wam szampańskiej zabawy! Do siego roku! I do zobaczenia przy bibliotecznym regale już w 2021!

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Akademia Małego Czytelnika

Jubileuszowy dla nas rok 2020 ma się ku końcowy. Publikujemy zatem ostatnią historyczną wzmiankę, która ilustruje bogate biblioteczne dzieje. Niestety, nie sposób opowiedzieć wszystkiego, wiele jest jeszcze nieodkrytych kart z kroniki naszej książnicy. Za 5 lat kolejny okrągły jubileusz i znów będziemy mieć dobry pretekst, by powspominać i pożyć przeszłością.

Dziś cofniemy się do roku 2008. Wtedy to narodziła się koncepcja czytelniczego klubu dla najmłodszych. Podczas inauguracyjnego spotkania do Oddziału Dziecięcego Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a zaproszono rodziców i dzieci w wieku przedszkolnym. Tak narodziła się Akademia Małego Czytelnika. Pomysłodawcą, organizatorem i prowadzącą cotygodniowe spotkania Akademii była Bożena Błaszak, ówczesna kierowniczka tej placówki. Akademia miała zachęcać do zaprzyjaźnienia się z literaturą i samą biblioteką rodziców i ich pociechy w wieku przedszkolnym, którzy mieszkali w pobliżu osiedlowej książnicy. W środowe popołudnia w bibliotece robiło się wtedy naprawdę gwarno. Był czas na czytanie i polecanie wartościowej literatury dziecięcej, czas na zabawy plastyczne i ruchowe. A przede wszystkim był czas na książkowe inspiracje i wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Zajęcia bazowały oczywiście na literaturze. Jeśli książka była o smokach, smoki były bohaterami rekwizytów i motywem zabaw i zajęć plastycznych. Rodzice mogli podpatrywać, jak „pracować” z książką i jak czerpać z niej pomysły na spędzanie czasu ze swoimi maluchami. Ten rodzinny klub czytelniczy działał do wakacji 2009 roku. Jego istnienie zostało zauważone i docenione. W dziewiątej edycji konkursu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu „Czytanie to moja pasja” na najlepszą bibliotekę w Wielkopolsce, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna została nagrodzona w kategorii bibliotek miejskich i miejsko-gminnych między innymi dzięki nowatorskiej ofercie, jaką była Akademia Małego Czytelnika.

 

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Teatrzyk „Kajtusia”

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Filia nr 3

Jubileuszowy kącik biblioteczny – dokumenty życia społecznego

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Filie przy zakładach przemysłowych

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Koło Przyjaciół Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Biblioteczny kącik jubileuszowy – „Piastowskie Lato Poezji”

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Biblioteka “Muzyczna”

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Ekslibrisy

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii – Julian Śmielecki

Biblioteczny kącik jubileuszowy – spotkanie autorskie z Haliną Snopkiewicz

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Oddział Dziecięcy

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Czytelnia Miejska

Cykl warsztatów on-line „Szukania nam trzeba”

Co środę na naszym facebookowym profilu i kanale YT emitowaliśmy cykl materiałów on-line przygotowanych z myślą o tych, którzy chętnie dowiedzą się więcej na tematy związane z czytelniczym know-how.
Kolejne części warsztatów „Szukania nam trzeba” przygotowane przez bibliotekarkę z wieloletnim doświadczeniem – Krystynę Dombrowską wprowadzają w arkana posługiwania się katalogiem on-line biblioteki, objaśniają zasady zapisu do miejskiej książnicy, pozwalają wybrać się na wirtualny spacer po Bibliotece Głównej, a także instruują jak i gdzie poszukiwać i przeszukiwać zasoby krajowych bibliotek i repozytoriów cyfrowych.
Zebraliśmy ten materiał w jednym wpisie. Poniżej linki do kolejnych części warsztatów:
Część 3. Zapis do biblioteki i odwiedziny w Bibliotece Głównej

Wydarzenia on-line w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Dyskusyjny spacer z książką

Skoro można rozmawiać spacerując, można też spróbować przenieść kilkuosobową dyskusję w przestrzeń bardziej dynamiczną, niż to się zwykle zakłada. Z takiego punktu widzenie wyszli właśnie członkowie Klubu Dyskusji o Książce i swoje kolejne spotkanie poświęcone literackiej debacie sfinalizowali podczas pieszej wycieczki.
A temat niezwykle kuszący i zdecydowanie doceniony już w literackich kręgach – tegoroczny laureat Nagrody Literackiej NIKE Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka. Książka zdobyła najważniejsze tegoroczne wyróżnienia: Nagrodę Literacką Gdyni, Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Sam autor otrzymał nagrodę „Śląkfy” w kategorii Twórcą Roku.
Podczas pieszej przechadzki biblioteczny klub dyskutował szczególnie mocno o postaci Jakuba Szeli. Część rozmówców miała za złe autorowi pozbawienie postaci chłopskiego przywódcy sprawstwa dokonanych rabacji. Wątek chłopski zaprowadził czytelniczych pasjonatów nieco dalej i zwrócił uwagę na to mocno zaznaczone w kulturze polskiej formy oralne przekazów historycznych. Zarazem niepiśmienność polskiego chłopstwa i jego wielowiekowa podrzędna pozycja społeczna zaowocowała głównie szlachecką perspektywą patrzenia na rabacje chłopskie. „Baśń o wężowym sercu” prowadzi także przez bogaty świat mitów, legend, nawiązań do wielokulturowego dziedzictwa, z którego Radek Rak czerpie pełnymi garściami. Wprawny czytelnik nie może nie zachwycić się wirtuozerią, z jaką Rak przeplata i łączy te elementy w książce. Dla wszystkich spacerujących w takt literackiej dyskusji także język, jakim operuje w swojej powieści Rak zasługuje na peany. Wielowarstwowość, ale także wielość perspektyw, jakie pozwalają oglądać „wtóre słowo o Jakóbie Szeli” czyni tę pozycję prawdziwe wybitną.
Mimo nieco zmarzniętych nosów członkowie KDoK czuli się usatysfakcjonowani. Udało się odbyć czytelniczą dyskusje, odpocząć od kanap i makowców oraz spotkać z gronem osób, które dzielą tę samą książkową pasję.
Pod koniec stycznia Klub zapowiada już kolejny rozdyskutowany spacer – jej bohaterem będzie powieść Ucho Igielne Wiesława Myśliwskiego.

Przedświąteczny galimatias z Cecylką Knedelek, czyli o tym jak dzieci zbyt dosłownie mogą odebrać słowa dorosłych

Zbliża się Boże Narodzenie… To magiczny czas wypełniony blaskiem świec i zapachem piernikowego ciasta. Przepięknie ubrana choinka i pierwsza gwiazdka zwiastuje wigilijną wieczerze. Aby poczuć atmosferę świątecznych przygotowań zapraszam Was w podróż do małego miasteczka Starego Knedelkowa.
„Bajkopomagajki” Klub dla Dzieci i Rodziców poleca książkę Joanny Krzyżanek pt. Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie.
Historia przyjaźni małej dziewczynki i gąski Walerii, choć niezwykle prosta, napawa czytelnika optymizmem, pokazuje czym jest upór i wytrwałość w dążeniu do celu.
Pasmo niedomówień i nieporozumień skutkuje karuzelą uczuć i nastrojów małej gąski (od rozczarowania po radość).
To idealna opowieść podkreślająca istotę dialogu (umiejętności komunikowania się) rodzica z dzieckiem.
Apetycznie brzmiące nazwisko Cecylki zachęca również do prześledzenia smakowitych przepisów zawartych w książce i poeksperymentowania z najmłodszymi w kuchni. Może staną się one inspiracją do bożonarodzeniowych wypieków?
Niech filmik z „bajkopomagajkowego” podwórka zrealizowany z udziałem Dari Polus z BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zmotywuje Was do wspólnego, rodzinnego wykonania własnoręcznych, świątecznych ozdób.
Miłego oglądania!

Link do filmu

 

 

 

Klasyka – rozmowy niekontrolowane: „W pustyni i w puszczy”

Pierwszy raz z cyklem „Klasyka – rozmowy niekontrolowane” spotkaliśmy się latem. W sierpniowej aurze na Latarni na Wenei słuchaliśmy pierwszego wykładu w brawurowym wykonaniu Pawła Bąkowskiego. Rozmowy poświęcone klasyce literatury, potraktowanej nieco pod włos, rozpoczęliśmy od „Króla Edypa”. Ciekawa i niezwykle inspirująca interpretacja antycznego dzieła rozochociła uczestników, pozostawiając chęć na więcej.

Dziś zapraszamy na wirtualne spotkanie z niepokornym odczytaniem innego literackiego monumentu – książką „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Jednego możecie być pewni – będzie bujało.

Wykłady zrealizowano w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Link do filmu

 

„Matura – to nie boli! – warsztaty pomocne w trakcie nauki

Przez trzy tygodnie w późne piątkowe popołudnie zapraszaliśmy maturzystów, choć nie tylko, do śledzenia filmików wprowadzających w temat przygotowań do egzaminu dojrzałości. Skorzystać mogli wszyscy ci, którzy byli zainteresowani poznaniem sposobów na skuteczną organizację czasu i metod ułatwiające naukę. W kolejnych częściach, wprowadzająca w temat – Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska omawiała między innymi: typy inteligencji i wybór najlepiej odpowiadających im sposobów przyswajania wiedzy, przygotowanie warsztatu pracy i nauki, skuteczne metody nauki i czytelnicze propozycje wspomagające proces nauczania.

Zebraliśmy ten materiał w jednym wpisie. Poniżej linki do kolejnych części warsztatów „Matura – to nie boli!”

Odcinek 1.

Odcinek 2.

Odcinek 3.


Warsztaty zrealizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z perspektywy wirusa

Każde dziecko jest inne i każde w nieco inny sposób odbiera nową rzeczywistość – niektóre dzieci mogą być podekscytowane, inne zalęknione, a jeszcze inne mogą uciekać od wszechobecnych informacji na temat koronawirusa. Musimy jednak pamiętać, że każde odczuwa nieprzyjemne emocje (choć w różnym stopniu).
Cała sztuka w rozmowach z dziećmi polega na znalezieniu balansu między przekazywaniem informacji o rzeczywistych zagrożeniach a nadmiernym i niepotrzebnym straszeniem dziecka. Pamiętając jednocześnie, że wiedza dostosowana do wieku pozwala lepiej radzić sobie z aktualną pandemiczną sytuacją.
Aby lepiej poznać wirusy i skutecznie się przed nimi bronić, należy przede wszystkim dowiedzieć się, czym one są i jak funkcjonują. Pomocą, jak zawsze, może służyć książka. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podarowała bibliotekom szkolnym, w ramach współpracy, pozycję „Wirus i inne drobne ustrojstwa” Bogusia Janiszewskiego dla uczniów klas I-III.
To ważna lektura, która opisuje także sposoby unikania zarażenia, przypomina, jak istotne jest noszenie maseczek oraz szczepienia. Za pomocą humoru, rysunkowych postaci łatwiej dzieciom zrozumieć te dość skomplikowane procesy.
Książka wzbogaciła także księgozbiór gnieźnieńskiej książnicy. Zapraszamy do jej wypożyczania i czytania w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Kolejne wyróżnienie dla Ewy Jaworskiej

Na koniec roku przemiła informacja – kolejne laury dla Ewy Jaworskiej, która od lat tworzy zespół naszej Biblioteki. Tym razem jej prace doceniono w związku z Akcją Pomysłobrania ogłoszoną przez Narodowe Centrum Kultury pod hasłem Znajdź sposób na patriotyzm.

Jej celem było stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń na temat patriotyzmu rozumianego jako szacunek do symboli narodowych, zaangażowania oraz dzielenie się drobnymi gestami, które podkreślają narodową przynależność. Zaproszeni do akcji doświadczeni edukatorzy i animatorzy, a także osoby zainteresowane poszerzaniem kompetencji w zakresie edukacji patriotycznej i działalności prospołecznej mogli wykazać się autorskimi scenariuszami działań edukacyjnych. I właśnie scenariusz Zwiedzanie na bocianie autorstwa Ewy Jaworskiej znalazł się w finałowej trójce nagrodzonych (w kategorii: osoby prowadzące działania edukacyjne w zakresie edukacji patriotycznej zawodowo lub z pasji, posiadające doświadczenie w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć).