smielecki111

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii – Julian Śmielecki

Zdjęcie, które Wam dziś prezentujemy w związku z jubileuszem 75-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna kryje w sobie więcej pytań niż odpowiedzi. Powstało prawdopodobnie w latach 50. Do bibliotecznych zbiorów trafiło w 2016 roku, wraz z wystawą poświęconą Julianowi Śmieleckiemu. Należy podejrzewać, że pochodzi właśnie ze zbiorów Śmieleckiego, znanego ze swojej fotograficznej pasji. To wyjątkowa postać w historii miejskiej książnicy. Pierwszy kierownik (1945-1962), założyciel i organizator instytucji. Jak wspominają pracownicy – może niezbyt rozmowny, jednak niezwykle skuteczny i oddany swojej pracy. Czasy jego kierownictwa to złoty okres działalności biblioteki, pełnej czytelników i wydarzeń tu organizowanych. On sam nie poprzestawał na miłości do literatury, był także wieloletnim przewodnikiem PTTK i członkiem miejskiego oddziału Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Na fotografii widnieje w centralnym punkcie w towarzystwie dam. Bibliotekarek? – bardzo prawdopodobne. Wśród sfotografowanych jest Czesława Skrzypińska, która wraz z Śmieleckim w roku 1945 bibliotekę zakładała oraz Aleksandra Zawodna. W latach 50-tych Biblioteka miała już dwie pierwsze placówki filialne (Oddział Dziecięcy (od 1953) Filia nr 1 (od 1955) a to oznaczało, że potrzebowała personelu obsługującego.
Fotografię wykonano ze skweru, na którym obecnie znajduje się budynek Biblioteki Głównej, w tle zaś fasada domu przy ul. Mieszka I 15 z Oddziałem Dziecięcym na parterze.

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Krótka wycieczka w biblioteczną przeszłość