akademiamalegoczytelnika (4)

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Akademia Małego Czytelnika

Jubileuszowy dla nas rok 2020 ma się ku końcowy. Publikujemy zatem ostatnią historyczną wzmiankę, która ilustruje bogate biblioteczne dzieje. Niestety, nie sposób opowiedzieć wszystkiego, wiele jest jeszcze nieodkrytych kart z kroniki naszej książnicy. Za 5 lat kolejny okrągły jubileusz i znów będziemy mieć dobry pretekst, by powspominać i pożyć przeszłością.

Dziś cofniemy się do roku 2008. Wtedy to narodziła się koncepcja czytelniczego klubu dla najmłodszych. Podczas inauguracyjnego spotkania do Oddziału Dziecięcego Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a zaproszono rodziców i dzieci w wieku przedszkolnym. Tak narodziła się Akademia Małego Czytelnika. Pomysłodawcą, organizatorem i prowadzącą cotygodniowe spotkania Akademii była Bożena Błaszak, ówczesna kierowniczka tej placówki. Akademia miała zachęcać do zaprzyjaźnienia się z literaturą i samą biblioteką rodziców i ich pociechy w wieku przedszkolnym, którzy mieszkali w pobliżu osiedlowej książnicy. W środowe popołudnia w bibliotece robiło się wtedy naprawdę gwarno. Był czas na czytanie i polecanie wartościowej literatury dziecięcej, czas na zabawy plastyczne i ruchowe. A przede wszystkim był czas na książkowe inspiracje i wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Zajęcia bazowały oczywiście na literaturze. Jeśli książka była o smokach, smoki były bohaterami rekwizytów i motywem zabaw i zajęć plastycznych. Rodzice mogli podpatrywać, jak „pracować” z książką i jak czerpać z niej pomysły na spędzanie czasu ze swoimi maluchami. Ten rodzinny klub czytelniczy działał do wakacji 2009 roku. Jego istnienie zostało zauważone i docenione. W dziewiątej edycji konkursu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu „Czytanie to moja pasja” na najlepszą bibliotekę w Wielkopolsce, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna została nagrodzona w kategorii bibliotek miejskich i miejsko-gminnych między innymi dzięki nowatorskiej ofercie, jaką była Akademia Małego Czytelnika.

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Teatrzyk „Kajtusia”

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Filia nr 3

Jubileuszowy kącik biblioteczny – dokumenty życia społecznego

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Filie przy zakładach przemysłowych

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Koło Przyjaciół Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Biblioteczny kącik jubileuszowy – „Piastowskie Lato Poezji”

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Biblioteka “Muzyczna”

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Ekslibrisy

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii – Julian Śmielecki