muz.2

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Biblioteka “Muzyczna”

Dziś o niezwykłym miejscu na bibliotecznej mapie wspomnień
Prędzej czy później, trafiał tam chyba każdy fascynat pięknych dźwięków z Gniezna. Półki pełne taśm, płyt analogowych, w późniejszym okresie także płyt CD – szczególnie tych z muzyką zagraniczną. To sprawiało, że do Filii nr 6 – bo o niej mowa – nieustannie pielgrzymowały rzesze muzycznie zaangażowanych. Tutaj też pojęcie powszechnej dostępności – „publiczny, przeznaczony dla wszystkich”  – nabierało realnej formy. Zwłaszcza, gdy wypożyczony album ukochanego artysty posiadał uszkodzenia powstałe, na przykład, podczas zgrywania. Filia nr 6 – zwana powszechnie „Muzyczną” – powstała w 1978 roku i zadomowiła się przy ul. Staszica 12a. Gromadziła zbiory nieksiążkowe: płyty CD, płyty winylowe, kasety magnetofonowe, a także kasety wideo (z ekranizacjami lektur szkolnych). Był to pokaźny zbiór muzyki, ale także pomocy do nauki języków obcych. Do początku lat 90. Filia Muzyczna prowadziła ożywioną działalność dydaktyczną. Dzięki dwudziestu stanowiskom z kabinami, organizowała lektoraty języków: angielskiego, niemieckiego, włoskiego – o rożnym stopniu zaawansowania. Stali bywalcy mogli liczyć na przychylność bibliotecznej obsługi, dla pozostałych zostawały twarde zasady wypożyczeń: 2 płyty analogowe, 2 kasety magnetofonowe, parafowane nazwiskiem, przy każdej wpisanej na konto pozycji. Stare, dobre czasy.
W 2006 roku Filia nr 6 została połączona z Filią nr 2 – tak oto zakończyła się jej blisko 30-letnia historia.

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Ekslibrisy

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii – Julian Śmielecki