teatrzyk.kajtusia4

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Teatrzyk „Kajtusia”

Dziś w naszym bibliotecznym cyklu wspominkowym twór czarujący i efemeryczny jednocześnie, czyli Teatrzyk „Kajtusia”. Powstał w 1976 roku przy Oddziale Dziecięcym, z inicjatywy sekcji Literatury Dziecięcej Młodzieżowego Klubu Miłośników Książki „Pro Libris”. Klub wystawiał kilkakrotnie kukiełkowe przedstawienia dla najmłodszych. Teatrzyk nazwę otrzymał dwa lata później, dokładnie 4 lutego 1978 roku. Być może dopiero wtedy pojawił się tytułowy „Kajtuś” – czyli pacynka wspominana przez bibliotekarzy jako pyzaty chłopczyk z kępką włosów na czubku głowy. Teatrzyk był efektem współpracy młodych licealistek z Klubu „Pro Libris” i bibliotekarzy pracujących w Oddziale Dziecięcym BPMG. Pacynka z czasem stała się atrakcją Oddziału Dziecięcego. Lalka zapraszała młodych widzów na przedstawienie, czytała fragmenty bajek. Bywało, że na prośby odwiedzających bibliotekę czytelników „Kajtuś” czytał jakiś literacki fragment już poza spektaklem lub pomagał w wyborze literatury. Przejdźmy jednak do przedstawień, na które zapraszano grupy przedszkolne i szkolne, czy po prostu dzieci przybywające z wizytą do książnicy. Widowiska Teatrzyku „Kajtusia” cieszyły się bowiem dużym powodzeniem, na widowni było zwykle osiemdziesięcioro małych widzów. Dbano przy tym o szeroką współpracę między biblioteką a instytucjami szkolnymi i kulturalnymi miasta. Spektakle przygotowane dzięki zaangażowaniu członków dziecięcej sekcji Klubu „Pro Libris” korzystały z talentów uczniów Szkoły Muzycznej, wykorzystywano plastyczne zdolności bibliotekarek i pomoc merytoryczną nauczycieli. Dzięki tej międzypokoleniowej i wielostopniowej kooperatywie Teatrzyk „Kajtusia” działał prężnie. Od lutego 1978 roku do końca 1979 roku w Oddziale Dziecięcym odbyły się cztery premiery, a każdy spektakl był grany kilkukrotnie. Inicjatywa ta działała na pewno do połowy lat osiemdziesiątych i doskonale oddawała ducha tamtych czasów, w których książnica stawała się miejscem rozwijania nowych umiejętności, angażowała do aktywności na wielu poziomach, była po prostu miejscem edukacyjnego i kulturalnego „dziania się”.
Dziś już nie wiadomo co stało się z pacynką, można za to rzec, że nieświadomie kontynuujemy teatralny wątek dzięki obecnej bibliotecznej “maskotce” – Myszce Marcysi.
Temat przywołujemy na podstawie zachowanych kronik biblioteki, w których znalazły się wzmianki o spektaklach „Kajtusia” oraz wspomnień byłych pracowników biblioteki.

 

 

 

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Jubileuszowy kącik biblioteczny – Filia nr 3

Jubileuszowy kącik biblioteczny – dokumenty życia społecznego

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Filie przy zakładach przemysłowych

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Koło Przyjaciół Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Biblioteczny kącik jubileuszowy – „Piastowskie Lato Poezji”

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Biblioteka “Muzyczna”

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Ekslibrisy

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii – Julian Śmielecki

Biblioteczny kącik jubileuszowy – spotkanie autorskie z Haliną Snopkiewicz

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Oddział Dziecięcy

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Czytelnia Miejska

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content