Podsumowania 2021 roku: “VII Festiwal FYRTEL”

Przełom września i października znaczyliśmy kolejną imprezą – VII Festiwalem Fyrtel. Było to święto miasta, w czasie którego mówiliśmy o nim poprzez jego sztukę: słowo – obraz – muzykę.
 
Najpierw słowo, czyli spotkania z lokalnymi autorami Krzysztofem Szymoniakiem i Agnieszką Gadzińską, a także z Ryszardem Ćwirlejem i Sebastianem Butnym, którzy zainspirowani kradzieżą figury św. Wojciecha z sarkofagu gnieźnieńskiej katedry z 1986 roku, wykorzystali ją w swojej pracy twórczej. Za obrazem stoją tutaj trzy wystawy. Pierwsza kart z powieści graficznej gnieźnianek: Wiktorii Młynarczyk i Adrianny Rakowskiej „Zasypiam” i kolejne będące wynikiem warsztatów prowadzonych wspólnie z młodzieżą z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie o charakterze historycznym „To kobiety zbudowały Gniezno”, „Gniezno, które nigdy nie powstało”. Festiwalowy finał – czyli gala „Wieczoru ma Fyrtlu” była okazją do wręczenia medali koronacyjnych i „Królika” Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. Podczas wieczoru swoja premierę miały także dwa projekty: „Poemat gnieźnieński” – autorski film Pawła Bąkowskiego i Mateusza Zubla i „Dźwięki naszego miasta” materiał przygotowany przez Jakuba Dzionka i Aleksandra Karwowskiego prezentujący współczesną muzyczną stronę miasta. Muzyka to także koncert zespołu „Zagrali i Poszli”, który w ten sposób uczcili swoją 30 letnią obecność na scenie.
Podsumowując – 24 wydarzenia dla 304 uczestników.

Podsumowania 2021 roku: “XI Festiwal Literacki PRETEKSTY”

Wrzesień otworzyliśmy XI Festiwalem Literackim „Preteksty”. Dopomogły ostatnie ciepłe promienie słońca i sprawdzeni partnerzy: Stowarzyszenie Ośla ławka, Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Gniezno. Większość z 16 wydarzeń bowiem odbyła się pod gołym niebem.

Gnieźnianie na pewno zapamiętają festiwalowe spotkania autorskie z prof. Jerzym Bralczykiem, Michałem Rusinkiem, Jakubem Małeckim, Danielem Wyszogrodzkim, Filipem Springerem, prof. Elizą Grzelak i Piotrem Górnym – czyli DonGURALesko. Po raz VIII wyłoniono mistrzów słowa w Slamie Poetyckim im. Franciszka Rabelais. Poezja znalazła się także na warsztatach przygotowanych dla najmłodszych. O głos słyszalny ze sceny zadbały: Teatr Wszelki Wypadek dając dwa spektakle oraz grupa „Daj ać!: poza”. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły również hip hopowe dźwięki, podczas koncertu Szegetz i „Dzieci Sarah Lynn”. Dwójka to także liczba wystaw otwartych przy okazji festiwalu „LEM” z grafikami Daniela Mroza i współczesnych polskich artystów interpretujących twórczość Stanisława Lema, a także plenerowa wystawa „Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna 75+1” z historycznym podsumowaniem 75-lecia istnienia miejskiej książnicy i współczesnym pandemicznym akcentem jej działalności.
W sumie ponad 400 uczestników w czasie czterech dni.