Zapraszamy na warsztaty i spotkania, które przygotowaliśmy w październiku

Koniec jednego zwykle oznacza początek czegoś innego. Tak samo u nas – z końcem miesiąca zapraszamy na nowe cykle spotkań i wydarzenia.

Projekt Laboratorium słowa 2021 zdążyliście już poznać głównie dzięki spotkaniom autorskim, które latem gościły na zaprzyjaźnionej Latarni na Wenei, teraz zapraszamy na warsztaty, które realizujemy w ramach tego przedsięwzięcia.

W październiku gorąco powitamy zainteresowanych grami. Gnieźnieński Klub „Fantasmagoria” poprowadzi obeznanych z tematem, jak i niewtajemniczonych w arkana planszowych, karcianych, słownych i innych rodzajów gier towarzyskich. Uczestnikom spotkań gwarantujemy doskonałą zabawę w doborowym towarzystwie. Rezerwujcie październikowe wtorki i czwartki – a dokładnie 12, 14, 26 i 28, zawsze o godz. 15.30. Swój udział należy zgłosić mailowo: piotr_dudek2689@o2.pl. Spotkania w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

Wszystkie październikowe poniedziałki, tj. 4, 11, 18 i 25 mogą rezerwować sobie ci, których marzenia wiodą w stronę wokalnych przymiarek. Po świecie dźwięków poprowadzi Aleksander Schmidt – najprawdziwszy wyznawca i pasjonat muzycznego rzemiosła, nauczyciel i muzyk. Zgłoszenia: alexstudio@o2.pl. Warsztaty „Co jest grane?” obywają się o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

A dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami lub w grupach przedszkolnych zapraszamy na aż osiem spotkań czytelniczych pn. „Pierwsze czytanki”. Książkowym tematom patronuje akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, a książkowymi bohaterami w październiku będą: „Akademia Pana Kleksa” „Wyprawy pirata Rabarbara”, „Wiersze, że aż strach” i „Szneka z glancem”. Najwyższa jakość czytelniczych warsztatów zapewnią prowadzące: Ewa Jaworska i Daria Polus. Dzieci z opiekunami zapraszamy w środy o godz. 16.30 (6, 13, 20 i 27 października), a grupy przedszkolne we wtorki o 10.00 (5, 12, 19 i 26 października) do Bazy Centrum Edukacji Kreatywnej przy ul. Jana Pawła II 5/6. Obowiązują zapisy: daria.polus@onet.pl

Pielęgnacja rodzimego języka, czyli gwary to jeden z ważniejszych dla nas kierunków działań. W październiku zapraszamy na spotkania prowadzone przez naszego „gwarowego” specjalistę – Andrzeja Malickiego. Zaplanowaliśmy w sumie 6 spotkań pn. „Blubramy na fyrtlu” w naszych bibliotekach, na których przyjrzymy się tradycji i współczesności lokalnego języka. Liczymy na wymianę doświadczeń uczestników spotkań, których zapraszamy 6 października na godz. 17.00 do Filii nr 1 przy ul. Kruczej 3, 11 i 18 października do Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a na godz. 16.30, 12 października o godz. 16.00 do Czytelni Biblioteki Głównej, 21 i 25 października do Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 na godz. 15.40 oraz 17.00.

W ramach projektu Laboratorium Słowa 2021 w październiku odbędą się jeszcze spotkania dla seniorów z cyklu „Pomocna dłoń”. Tym razem tematem rozmowy będą sposoby na dbanie o swoje zdrowie zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznym. Wydarzenie odbędzie się 14 października o godz. 16.oo w Czytelni Biblioteki Głównej.

Do rozmów na temat czasu wolnego i rekreacji w mieście Pierwszych Piastów zachęcamy w ramach innego cyklu – „Porozmawiajmy”. O tym, jak wygląda kulturalna aktywność gnieźnian porozmawiamy 6 października o godz. 16.00, także w Czytelni Biblioteki Głównej.

Wydarzenia w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Festiwal Fyrtel – twórczy konglomerat opowieści o mieście

Zakończył się VII Festiwal Fyrtel – czas na podsumowanie trzydniowego świętowania, choć warto od razu zaznaczyć, że niektóre działania (jedna wystawa i film o gnieźnieńskiej muzyce) swój finał będę dopiero miały, w niedalekiej przyszłości. Już natomiast wiemy, że tegoroczna edycja festiwalu była wyjątkowo udana, o czym zdecydował dobór twórców i artystów. Różnorodność talentów, pasji i artystycznych form wyrazu miała jeden wspólny mianownik – Gniezno. Miasto jako inspiracja, jako miejsce pochodzenia, jako punkt odniesienia przebijało przez wszystkie festiwalowe wydarzenia. Cieszymy się, że Gniezno ma tak wielu wspaniałych ludzi, których warto dostrzec i docenić.

Festiwal otworzył czwartkowy wieczór autorski Krzysztofa Szymoniaka. Poeta rozwiesił literacki most między Gnieznem a Cieszynem w swoich najnowszych „Zapiskach cieszyńskich”. Spotkanie, odbywające się pod hasłem „Czytajcie swoich poetów!”, było swego rodzaju wezwaniem do wczytywania się w twórczość lokalnych poetów, przez których wrażliwość i język filtrowane są dusze „lokalnych fyrtli”.

Kolejny dzień festiwalu również rozpoczęła literacka premiera, tym razem dla młodszych czytelników. Pisarka Agnieszka Gadzińska zaprezentowała książkę „Tu cień pada inaczej”. Akcja powieści rozgrywa się właśnie w Gnieźnie, w kamienicy przy ulicy Kaszarskiej, a także na Rynku, Łazienkach, a nawet w Komendzie Policji. I jeszcze ciekawostka – wymieniona w książce Pani Ewa, bibliotekarka to autentyczna postać z gnieźnieńskiej książnicy.

Prawdziwym artystycznym odkryciem festiwalu była wystawa młodych artystek Adrianny Rakowskiej i Wiktorii Młynarczyk. W bibliotecznym holu przy ul. Staszica 12a otwarto wystawę „Zasypiam”, której znakomite grafiki zachwyciły zwiedzających. Podczas wernisażu można było posłuchać, jak powstały plansze, jak współpracowało się autorkom oraz jakie osobiste doświadczenia stoją za tą graficzną opowieścią. Bo wystawione plansze czekają na wydanie w formie powieści graficznej.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie z pisarzem Ryszardem Ćwirlejem i reżyserem Sebastianem Buttnym. Temat spotkania, mimo iż historyczny, był naprawdę gorący – to zuchwała kradzież figury św. Wojciecha z sarkofagu gnieźnieńskiej katedry w 1986 roku. Tak się składa, że ów temat zainteresował obydwu twórców. Z tą różnicą, że – jak powiedziano na spotkaniu – tam, gdzie kończy się powieść Ćwirleja, zaczyna się scenariusz Buttnego. Dyskusja była bardzo ciekawa – rozmawiano o paradoksach śledztwa, o politycznym tle wydarzenia. Ujawniono też, kto zagra główną rolę w produkcji – otóż Mateusz Kościukiewicz. Już za pięć tygodni ruszają zdjęcia do filmu o tej kradzieży.

Wielkim finiszem Fyrtla była sobotnia gala, na której zaprezentowano m.in. projekty miejskiej książnicy. W tym wystawę Rafała Wichniewicza „Gniezno, które nigdy nie powstało”, którą niebawem można będzie poznać w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16. A także zapowiadana na koniec października ekspozycja „To kobiety zbudowały Gniezno”. Jej twórcy – Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak – podkreślali, że rola kobiet w mieście Pierwszych Piastów jest ciągle mało eksponowana i doceniania. O innym, powstającym jeszcze, projekcie Jakuba Dzionka i Aleksandra Karwowskiego, opowiedział ze sceny ten drugi. Celem jest stworzenie opowieści o gnieźnieńskiej muzyce i jej twórcach. Materiału jest tak dużo, że powstanie kilka odcinków filmu – będzie można zobaczyć na profilu FB Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Tam też szeroka publiczność będzie mogła zobaczyć audiowizualny poemat „Czy miasto do nas mówi?” – słowa Pawła Bakowskiego do obrazu stworzonego przez Mateusza Zubla. Produkcja dosłownie zaparła dech w piersiach zgromadzonym w Teatrze widzom.

Gala Fyrtla oczywiście nie może obyć się bez miejskich nagród. „Królika” Nagrodę Kulturalną Miasta Gniezna wiceprezydent Jarosław Grobelny wręczył Irminie Kosmali – autorce, redaktorce i prowadzącej Kuźnie Literacką. Medal koronacyjny z rąk wiceprezydenta otrzymali: Tomasz Kujawski – twórca niezależnej sceny teatralnej Gniezna, Krzysztof Szymoniak – dziennikarz i poeta oraz Rafał Stańczak – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Gnieźnie. Ostatnim akordem był znakomity, jubileuszowy koncert zespołu „Zagrali i Poszli”. Tego stażu – 30 lat na scenie – zupełnie po muzykach nie widać. Energii i pasji mogą im z pewnością pozazdrościć młodsi koledzy po fachu.

VII edycję Festiwalu „Fyrtel”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Miasto Gniezno, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Zdjęcia Dawid Stube i Waldek Stube

 

 

 

„Tu cień pada inaczej” spotkanie z Agnieszką Gadzińską

Najmłodsi czytelnicy są jednymi z najbardziej wymagających. Nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu: autorzy książek  dla dzieci muszą mieć nie tylko talent do pisania, ale także ważną umiejętność… muszą potrafić znów stać się dzieckiem. Tylko w takich okolicznościach dzieci zrozumieją przekaz zawarty w opowiadaniach, a książka zyska miano ulubionej.
Pani Agnieszka Gadzińska niewątpliwie należy do grona tych wyjątkowych autorek.
Jej książki  podbijają serca najmłodszych, a rodzice z wielką przyjemnością sięgają po kolejne tytuły. Książki Agnieszki Gadzińskiej jednocześnie uczą, bawią, stają się powodem do dyskusji na ważne tematy.
Najnowsza powieść „Tu cień pada inaczej” jest zachętą do odkrywania. Opowiada o tajemnicy gnieźnieńskiej kamienicy przy ulicy Kaszarskiej i zaprasza na spacer wraz z bohaterami książki: Magdą, Klaudią i Michałem,  po miejscach doskonale znanych każdemu gnieźnianinowi – Rynku, „Łazienkach”, czy Komendzie Policji.
I jeszcze ciekawostka – wymieniona w książce Pani Ewa, bibliotekarka to autentyczna postać z naszej książnicy.
Kwiaty wręczone podczas spotkania autorka otrzymała z rąk naszych młodych czytelników z Czytających Rodzin Marysi Wróblewskiej i Krzysia Krygiera.

VII Festiwal Fyrtel zorganizowały: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Miasto Gniezna. Partnerami wydarzenia były: Miejski Ośrodek Kultury, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2021”.
Zdjęcia Dawid Stube