Ostatni odcinek z cyklu „Na 100-lecie urodzin: Lem w Bibliotece”

Tym odcinkiem z cyklu „Na 100-lecie urodzin: Lem w Bibliotece” zamykamy nasze biblioteczne świętowanie Roku Stanisława Lema w Polsce i 100 rocznicy jego urodzin.

W sumie wyemitowaliśmy 7 filmików, które dzięki znakomitej narracji – jedynego takiego niepowtarzalnego ambasadora twórczości Lema – Wiktora Kolińskiego przybliżają postać i twórczość pisarza. Wszystkie możecie zobaczyć na naszym kanale YT w osobnej playliście.

Na koniec tytuł, który również znajdziecie w naszych zbiorach – biografia autorstwa Agnieszki Gajewskiej „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”. Gorąco polecamy go Waszej uwadze.

Jednym głosem wraz z prelegentem, zachęcamy do poznawania twórczości wizjonera, futurologa, naukoznawcy i pisarza nie tylko w 2021 roku ale i w kolejnych latach.

Książki dla „Bajkopomagajek” Klubu Książki dla Dzieci i Rodziców

Mamy dla Was wystrzałowe informacje podobne sylwestrowym fajerwerkom. Chcąc poszerzyć Nasz księgozbiór zapukaliśmy do kilku wydawnictw. Na odzew nie czekaliśmy zbyt długo.

Dzięki wsparciu Wydawnictwa Zakamarki nasz Klub Książki dla Dzieci i Rodziców ,,Bajkopomagajki” otrzymał wspaniały podarunek. To kilka książek z literatury dla dzieci. Ich skandynawscy autorzy w Polsce, nie bez przyczyny, cieszą się ogromną popularnością. Mamy nadzieję, że podarowane mam tytuły będą stanowić bazę przyszłych klubowych spotkań. Tymczasem możecie wypożyczyć je w osiedlowej bibliotece Filii nr 9 i poznać ich niezwykłych bohaterów.

Skandynawska literatura doskonale oddaje świat dziecięcych przeżyć i doświadczeń, pomaga dzieciom zrozumieć uczucia i zmierzyć się w prosty sposób z trudnymi tematami. Codzienne i niecodzienne przygody osadzone w świecie skandynawskiej przyrody sprawiają, że najmłodsi łatwo identyfikują się z bohaterami i czerpią radość poznając nordycką rzeczywistość. Bawią, uczą i rozwijają!

Liczymy, że w nadchodzącym Nowym Roku wrócimy do spotkań stacjonarnych, które dzięki nadesłanym przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia gadżetom (smyczom, zakładkom, magnesom, itp.) mają szanse stać się jeszcze bardziej kolorowe i atrakcyjne.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim! – wystawa ilustracji Józefa Wilkonia

Wszystkich naszych małych i dużych czytelników zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Wraz z nowym rokiem otwieramy kolejną niezwykłą wystawę. To „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!”, czyli ilustracje Józefa Wilkonia zaczerpnięte z książki „Pierwsze czytanki dla…”, które będzie można do końca stycznia podziwiać w naszej małej galerii przy ul. Staszica 12a.

Wystawa przywędrowała do nas dzięki Instytutowi Książki z Krakowa i jest częścią wspaniałej kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki człowiek”, w której bierzemy udział już kolejny rok.

Niezwykłe ilustracje Józefa Wilkonia już ponad 60 lat zachwycają małych i tych nieco większych czytelników. Ze szczególnym upodobaniem artysta tworzy zwierzęta – w Arce Józefa Wilkonia znajdziemy zatem koty – te udomowione i dzikie, urocze wilczki, pełne dynamizmu konie, a także całe rzesze wodnych stworów i ptactwa z finezyjnym pawiem na czele.
Karty zilustrowanej przez niego wydawnictwa zamieszkują różne zwierzaki, które na chwilę wyskoczyły z książki, aby mogła powstać ta wystawa. Serdecznie zapraszamy, by w przepięknych akwarelach poszukać swojego ulubionego bohatera, a później przeczytać jego historię w „Pierwszych czytankach”.

Książka „Pierwsze czytanki dla…” jest częścią Wyprawki Czytelniczej dla przedszkolaka, którą dziecko może odebrać w bibliotece w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała książka – wielki człowiek”. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Józef Wilkoń (1930-) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a swoje prace wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata, m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Gdy pod koniec listopada tego roku oficjalnie uznano 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, na pewno wielu potomków powstańców i Wielkopolan poczuła radość i dumę.
Starania o docenienie i uznanie wagi tego wydarzenia były wieloletnim wspólnym wysiłkiem wielu rodzin powstańców, działaczy i patriotów, badaczy i naukowców, głównie z Wielkopolski.
Dzisiejsza 103 rocznica Powstania Wielkopolskiego to zatem pierwsza, w której obchodach oddanie czci Powstańcom Wielkopolskim będzie miało charakter ogólnokrajowy.
Ze swojej strony przypominamy, że zbieranie materiałów związanych z regionem to jedna z podstawowych zasad polityki gromadzenia naszej Biblioteki. Zbiory dotyczące Powstania Wielkopolskiego są wyodrębnione i tworzą osobny dział. Co roku dokładamy wszelkich starań, aby znalazły się tam najnowsze wydawnictwa.
Dziś prezentujemy te, które udało się nam zakupić w ostatnich latach.
Radosław Nawrot „Szachownica” – powieść historyczna, której akcja toczy się w ogarniętym powstańczym wrzeniem Poznaniu. Bohaterowie to trójka przyjaciół, byłych piłkarzy, którzy są świadkami odradzania się państwa polskiego.
Robert Ziółkowski „Szare Wilki z Jarocina” – to powieść z wątkiem kryminalnym i historycznym tłem. Walka powstańców wielkopolskich z Jarocina, którzy z powodu używania szarych mundurów – feldgrau, ale już z polskimi orzełkami na czapkach i białoczerwonymi opaskami na ramionach, mienili się Szarymi Wilkami. Książka o zapomnianych bohaterach, którzy powinny uzupełnić panteon postaci naszej tradycji i historii.
„Zwyciężyliśmy! Obchody setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919” – Publikacja jest zbiorem relacji z obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. To kronika obchodów rocznicowych, dzięki której możemy je zobaczyć w różnych odsłonach.

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 24 grudnia

Już za kilka godzin Wigilia! Ale nim zasiądziemy przy świątecznych stołach, otwórzmy ostatnie okienko w naszym Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym. A w nim oczywiście – Muminki! Nasz Kalendarz zaczęliśmy „Zimą Muminków”, a skończymy jednym z opowiadań Tove Jansson, pt. „Choinka”. W tym opowiadaniu Muminki – które zwykle przesypiają całą zimę – budzą się właśnie w Wigilię. A właściwie zostają obudzone gniewnym okrzykiem Paszczaka: „Nudzicie mnie z tym waszym spaniem, a wigilia się zbliża, może nadejść w każdej chwili”.

I tym samym dochodzi do świątecznego qui pro quo. Ponieważ Muminki zupełnie nic nie wiedzą o świętach, za to widzą, że wszyscy naokoło są poddenerwowani, zabiegani i nie mają na nic czasu, wydaje im się, że Wigilia musi być czymś strasznym. I przygotowują się na katastrofę. Choinka jest dla nich sposobem na udobruchanie Wigilii:

„- A może ty wiesz, jak się ubiera choinkę? – zapytał Muminek.

Leśne stworzonko zaczerwieniło się gwałtownie i szepnęło:

– Ładnymi rzeczami. Najładniej jak się tylko umie. (…).

Wynieśli więc zaraz choinkę przed dom i osadzili ją mocno w śniegu. Następnie zabrali się do przybierania jej od góry do dołu wszystkimi ładnymi rzeczami, jakie tylko mieli. Udekorowali są muszlami, które latem zdobiły grządki kwiatków, i naszyjnikiem z pereł Panny Migotki. Zdjęli kryształowe wisiorki z żyrandola w salonie i zawiesili je na gałęziach, a na samym szczycie umieścili jedwabną różę, którą Mama Muminka dostała od Tatusia. Wszyscy znosili, co mieli najładniejszego, by ubłagać niepojęte moce zimy.”

To opowiadanie brzmi jak przestroga. Bo gdy świąteczne przygotowania są nerwowe i gniewne, trudno usiąść razem do stołu. Zatem życzymy Wam, żebyście nie tylko Wigilię i Boże Narodzenie spędzili w spokoju . Niech ta ostatnia przedświąteczna prosta również będzie łagodna i pełna wzajemnej życzliwości. Wesołych Świąt!

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 23 grudnia

Czasem los płata psikusa, a rzeczy wymykają się spod kontroli. Jak trudno pozwolić, aby rzeczy potoczyły się bez naszej ingerencji, widzimy zwłaszcza wtedy, kiedy zaplanowaliśmy wyjście, proszony obiad albo… nadchodzą święta. „Mama miała wypadek. W sobotę rano, na dwa tygodnie przed Wigilią” – tak zaczyna się książka z naszego czytelniczego cyklu adwentowych poleceń „Basia i Boże Narodzenie”. W sam raz na nieprzewidziane wydarzenia przedświąteczne, małe katastrofy dnia codziennego i… udane święta! Tak jest! Książka Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak to plaster na wszystkie niedogodności i trudy związane z pracą nad świątecznym przygotowaniem domu i jego mieszkańców na Boże Narodzenie. W przypadku książek z „Basiową” bohaterką zawsze możemy liczyć na dobre zakończenie i ciepłą rodzinną opowieść.

Zakończenie roku czytelniczych dyskusji z piernikiem i upominkami

Grudniowe spotkania w gronie przyjaciół w naszych zakładach pracy, czy organizacjach, do których należymy mają zwykle już świąteczny charakter. Dbamy o drobne dekoracje, o potrawy pojawiające się potem na wigilijnych stołach.

Takim właśnie spotkaniem Klub Dyskusji o Książce kończy 2021 roku. Na ostatniej literackiej dyskusji pojawiły się najpierw życzenia i prezenty. Nie zabrakło pierników domowej roboty i makowca. Po tym ciepłym wprowadzeniu przyszedł czas na literackie dysputy.
Grudniową propozycją klubu został „Złoty latawiec” Dezső Kosztolányi’ego. Książka ma prawie 100 lat, wydano ją w 1925 roku. Tę „wiekowość” czuć nie tyle w języku, co w zasadach, które kierują decyzjami bohaterów książki. Według znawców „Złoty latawiec” to największe osiągnięcie prozatorskie Dezső Kosztolányiego, mistrza węgierskiej literatury. To obraz węgierskiej prowincji z początku XX wieku. Poznajemy zasady działania ówczesnej szkoły średniej, jej uczniów i nauczycieli, a także małe miasteczko, w którym toczy się akcja książki. Siłą tej powieści jest fantastyczny warsztat jej autora – to rzecz znakomicie przemyślana, zakomponowana i napisana. Język tutaj niezwykle celnie i bardzo plastycznie opisuje zdarzenia oraz psychologię bohaterów. Na uwagę zasługuję także wewnętrzna analiza bohaterów, w której uczestnicy dyskusji, słusznie dopatrywali się ówczesnych wpływów psychoanalizy. Dzieląc się znaczeniami książki odkrytymi podczas lektury, mówiliśmy o wielkiej samotności jej bohaterów, o zapowiedzi końca pewnego świata, z jego obyczajowością i zasadami, a także o powstaniu nowej siły społecznej, która decyduje się na użycie przemocy.

Tytuł nie dla wszystkich członków dyskusyjnego grona okazał się być równie porywający. Jednak zdecydowana większość znalazła przyjemność w jego lekturze.

Nowy Rok Klub Dyskusji o Książce powita rozmową na temat książki Piotra Mareckiego „Romantika”. Spotkanie 18 stycznia (we wtorek) o godz. 18.00 przy ul. Staszica 12a. Zainteresowanych zapraszamy.

Kolęda bibliotekarzy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Święta nie mogą się obyć bez kolędy. Śpiewamy je w domu, w kościele. Dźwięki bożonarodzeniowych kolęd rozbrzmiewają z odbiorników radiowych, płyną z telewizorów.

Postanowiliśmy także oddać się tej przyjemnej tradycji i przygotowaliśmy kolędę. Naszym specjalistą od strony muzycznej został Aleksander Schmidt, o stronę wizualną zadbał Jakub Dzionek.

Na koniec roku cieszymy się z realizacji wielu inicjatyw, bez których na pewno nasza kolęda nie mogłaby zaistnieć. Zostawiamy Was z jej radosną melodią i pełnym nadziei przekazem.

 

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 22 grudnia

A dziś coś do posłuchania, albowiem kolejna propozycja z naszego Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego to audiobook.
 
Zapraszamy na opowieść, której bohaterami są chłopcy – uczniowie szkoły z internatem Gimnazjum im. Jana Zygmunta. Piątka z nich to przyjaciele – to właśnie ich przygody mające miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem są fabułą „Latającej klasy” Ericha Kästnera. Tytuł to nawiązanie do przedstawienia, które chłopcy przygotowują. Mają zamiar wystawić je na zakończenie zajęć szkolnych, przed przerwą świąteczną. Zanim to jednak nastąpi muszą uporać się z kradzieżą swoich zeszytów z dyktandem, pokonać w bitwie na śnieżki wrogą szkołę „przyrodników”, uporać się ze strachem, zakupem prezentów na święta i tajemnicą „Niepalącego”.
„Latająca klasa” to także opowieść o niezwykłej szkole i jej nauczycielach, którzy bardzo troszczą się o swoich podopiecznych.
Czytelników informujemy, że w tej historii nie za braknie wzruszeń i osobistych dramatów. Wszystko skończy się dobrze, pomimo trudnych sytuacji, które na początku nie wróżą niczego dobrego.

Gorąco polecamy tę historie, w której autor potrafi mówić o troskach młodych ludzi z niezwykłym zrozumieniem i dawką zawsze potrzebnej, wspierającej otuchy.