• wyluzowana dziewczyna •

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Gdy pod koniec listopada tego roku oficjalnie uznano 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, na pewno wielu potomków powstańców i Wielkopolan poczuła radość i dumę.
Starania o docenienie i uznanie wagi tego wydarzenia były wieloletnim wspólnym wysiłkiem wielu rodzin powstańców, działaczy i patriotów, badaczy i naukowców, głównie z Wielkopolski.
Dzisiejsza 103 rocznica Powstania Wielkopolskiego to zatem pierwsza, w której obchodach oddanie czci Powstańcom Wielkopolskim będzie miało charakter ogólnokrajowy.
Ze swojej strony przypominamy, że zbieranie materiałów związanych z regionem to jedna z podstawowych zasad polityki gromadzenia naszej Biblioteki. Zbiory dotyczące Powstania Wielkopolskiego są wyodrębnione i tworzą osobny dział. Co roku dokładamy wszelkich starań, aby znalazły się tam najnowsze wydawnictwa.
Dziś prezentujemy te, które udało się nam zakupić w ostatnich latach.
Radosław Nawrot “Szachownica” – powieść historyczna, której akcja toczy się w ogarniętym powstańczym wrzeniem Poznaniu. Bohaterowie to trójka przyjaciół, byłych piłkarzy, którzy są świadkami odradzania się państwa polskiego.
Robert Ziółkowski “Szare Wilki z Jarocina” – to powieść z wątkiem kryminalnym i historycznym tłem. Walka powstańców wielkopolskich z Jarocina, którzy z powodu używania szarych mundurów – feldgrau, ale już z polskimi orzełkami na czapkach i białoczerwonymi opaskami na ramionach, mienili się Szarymi Wilkami. Książka o zapomnianych bohaterach, którzy powinny uzupełnić panteon postaci naszej tradycji i historii.
“Zwyciężyliśmy! Obchody setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919” – Publikacja jest zbiorem relacji z obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. To kronika obchodów rocznicowych, dzięki której możemy je zobaczyć w różnych odsłonach.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content