Na majówkę polecamy książki, od których trudno się oderwać

Przed majowym weekendem – tradycyjnie już – przygotowaliśmy pomocny zestaw czytelniczych poleceń.
Tym razem książki, od których trudno się oderwać.

Zestaw zawiera spory wachlarz tematów, więc liczymy, że każdy znajdziecie coś dla siebie.
Gdyby stało się inaczej, polecamy oddać się w doskonałe ręce naszych bibliotekarzy i dać się zaskoczyć ich propozycjami.

Poniżej telegraficzny skrót z opisem proponowanych tytułów.

1. „Tysiąc wspaniałych słońc” Khaled Hosseini – poruszająca opowieść o życiu dwóch kobiet z Afganistanu. Przepiękny obraz kobiecych uczuć, wytrwałości, nadziei i – chyba przede wszystkim – przyjaźni. Przydadzą się chusteczki higieniczne i czas na wyłączność tylko dla tej historii.

2. „Bóg nigdy nie mruga” Reginy Brett to tytuł motywujący i zarażający optymizmem. Krótkie „lekcje” Reginy Brett idealnie pasują do porannej kawy. Jeszcze zanim dogonią nas obowiązki dnia codziennego, można podumać nad zdarzeniami z życia i wdrożyć propozycje zmian proponowanych przez autorkę.

3. „Bosonoga królowa” Ildefonso Falconesa to coś dla fanów objętości z dawką historii w tle. Tutaj rytm nadaje flamenco i dwie barwne postacie: dawna czarna niewolnica i młoda Cyganka. Tytuł pełen epickiego rozmachu, buzujących uczyć, krwawych jatek. Dawka lekkostrawnej i przyjemnej lektury zapewniona.

4. „Mali bogowie” Pawła Reszki polecamy czytelnikom o mocnych nerwach. Kulisy lekarskiego fachu mogą nie być lekturą przyjemną, za to z pewnością jest to temat poruszający.

5. „Botanika duszy” Elizabeth Gilbert. Książka zaprasza do podróży po świecie roślin i ludzkiej duszy. Coś do czytelniczego rozsmakowania i zadumania.

 

Zakwalifikowaliśmy się do programu szkoleniowego „Biblioteka online II”

Piątkowy poranek wita nas dobrą informacją – zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w programie szkoleniowym „Biblioteka online II”!

Do projektu realizowanego przez Labib zgłosiło się aż 69 bibliotek. Jesteśmy jedną z 25 instytucji, które od maja będą zdobywać nowe kompetencje i bardzo się z tego powodu cieszymy.
Zwłaszcza, że będą one dotyczyły wykorzystania narzędzi cyfrowych oraz przeniesienia części działań bibliotecznych do sfery wirtualnej.

„Biblioteka online II” to program szkoleniowy, w którym z pomocą doświadczonych trenerów/trenerek (pracujących na co dzień w bibliotekach różnego typu) uczymy się, jak przygotować ofertę ciekawych działań online dla różnych grup mieszkańców, zadbać o większą dostępność cyfrową w swojej bibliotece, a także dowiadujemy się, jak dbać o dobrostan biblioteki.

Szczegóły znajdziecie tutaj

Kroniki Klubu Nauczycielskiego zasilą nasze zbiory dokumentów życia społecznego

Miło nam, że coraz częściej Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna staje się depozytariuszem lokalnej przeszłości, że w naszych progach witamy gości, którzy zostawiają tutaj fragment ważnej kulturalnej historii miasta i okolic.
To część naszej pracy, której celem jest dokumentowanie życia miasta i regionu. Posiadamy już całkiem bogaty zbiór dokumentów życia społecznego.

W tym kontekście ostatnie odwiedziny, z którymi wiązało się przekazanie kronik dokumentujących działalność gnieźnieńskiego Klubu Nauczycielskiego z lat 1995-2004, to powód do radości.
Dzięki materiałom skrupulatnie gromadzonym przez panią Julię Pawlicką-Deckert (członkinie Klubu Nauczycielskiego, a także poetkę) biblioteka weszła w posiadanie bogatego materiału: zdjęć, zaproszeń, wierszy, wycinków prasowych i relacji z działalności organizacji.

Bedeker biblioteczny – Florencja

Środę zaczynamy od aromatycznej kawy. W „Bedekerze bibliotecznym” wycieczka do Włoch, do pachnącej Florencji. To właśnie tam urodziła się Tessa Capponi-Borawska – italianistka, która od blisko 40 lat mieszka w Polsce. I popularyzuje nad Wisłą kulturę włoską w myśl zasady „przez żołądek do serca”.

„Smak kwiatów pomarańczy” to kolejna jej włoska książka, tym razem jest to zapis rozmowy z Agnieszką Drotkiewicz. To opowieść, w której przez „kuchnię” spoglądamy na kulturę, sztukę, muzykę i architekturę od sensualnej strony. I w której wiele uwagi poświęca się „geografii serdecznej” Tessy Capponi-Borawskiej, czyli właśnie Florencji.

„Są miasta, w których jest więcej zapachów, i takie gdzie jest ich mniej. Dla mnie Warszawa jest miastem bezzapachowym, tak samo jak Wenecja czy Mediolan. Natomiast Florencja i Rzym w moim odczuciu zapach mają.

(…) Florencja pachnie kawą. Może dlatego, że zawsze gdy tam jestem, idę na śniadanie do baru położonego tuż przy Ponte Vecchio. W nim wypijam swoją pierwszą poranną kawę. Mój wybór jest klasyczny – zawsze rano piję cappuccino. Ważne, aby nie było zbyt gorące i nie miało zbyt dużo mlecznej piany. Musi mieć silny smak kawy i, co najważniejsze, nie może mieć dodatków – nie może być posypane cynamonem, kakao, niczym takim! Później, przez resztę dnia, piję espresso.

My, Włosi, bardzo zrytualizowaliśmy picie kawy, to dla nas element kultury życia codziennego. Każda pora ma przypisaną sobie odmianę kawy: cappuccino jest na rano (nigdy nie pijemy cappuccino po dwunastej), w południe i po obiedzie – espresso, na podwieczorek – ristretto (czyli bardzo skoncentrowana kawa, która pozwala nam pracować do wieczora), zaś po kolacji, żeby dobrze trawić – porządne espresso, ewentualnie z odrobiną dobrego koniaku lub grappy. Espresso i ristretto zawsze podawane są ze szklanką wody dla odświeżenia ust. (…) Zapach kawy to zapach włoskiego poranka!”.

„Smak kwiatów pomarańczy – rozmowy o kuchni i kulturze”, Tessa Capponi-Borawska, Agnieszka Drotkiewicz, Wydawnictwo Czarne 2018.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami z cyklu “Bedeker biblioteczny”:

Bedeker biblioteczny – Holcomb, Kansas, USA

Bedeker biblioteczny – Wiedeń

Bedeker biblioteczny – Poznań

Bedeker biblioteczny – Gdańsk

Bedeker biblioteczny – Galveston, Teksas w USA

Bedeker biblioteczny – Davos

Bedeker biblioteczny – Budapeszt

Bedeker biblioteczny – Moskwa

Bedeker biblioteczny – Neapol

Bedeker biblioteczny – Barcelona

„Książka dla przedszkolaka nie byle jaka”

W życiu dziecka są takie wydarzenia i rytuały, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece. Mamy nadzieję, że program „Mała Książka – Wielki Człowiek” zachęci najmłodszych czytelników do regularnego odwiedzania placówek Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz wspólnego, rodzinnego czytania wypożyczanych książek.
Zachęcamy rodziców oraz dzieci w wieku przedszkolnym do przyłączenia się do kampanii. Mogą w niej wziąć udział zarówno dzieci zapisane już do biblioteki, jak i te które dopiero to uczynią.

Jak to działa?
• Zgłaszając chęć przyłączenia się do akcji dzieci otrzymują Kartę Małego Czytelnika.
• Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę.
• Po zebraniu dziesięciu naklejek malec zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
• W momencie przyłączenia się do zabawy mali czytelnicy otrzymują również wyprawkę, w której znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka.
• W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Można do niego przystąpić w każdej z naszych filii.

Książka „Pierwsze Czytanki” zawiera zestaw starannie dobranych utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

Zapraszamy do naszych bibliotek.

 

Nie ocenia się książki po okładce

Nie ocenia się książki po okładce, ale warto oceniać …same okładki. I doceniać – te dobre i najlepsze. Tym bardziej, że autorkami i autorami okładek książek wydawanych w Polsce byli i są wspaniali artyści.

Okładki abstrakcyjne, geometryczne, minimalistyczne, malarskie, surrealistyczne, fotograficzne bądź wykorzystujące fotomontaż, typograficzne i kaligraficzne. Projektowanie graficzne i książkowe ma u nas bogate tradycje – choćby z tego powodu warto poszperać w bibliotece!

Chętnie zobaczymy, jakie okładki skradły Wasze serca i oczy! I czy w ogóle zwracacie uwagę na okładkę?

Na zdjęciach okładki ze zbioru „1000. Tysiąc polskich okładek”, wybranych przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.

Książka i róża

Dziś – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich – całą Filię nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna opanowały duże i małe książki z różami.
Pośród papierowych róż czytelnicy mogli znaleźć książki nagrodzone w różnego rodzaju konkursach literackich. Zachęcaliśmy także do wypożyczania książek autorów wcześniej czytelnikom nieznanych. Każdy czytelnik, który zdecydował się przeczytać polecaną pozycję otrzymywał zakładkę do książki. Na regałach z książkami można bowiem znaleźć prawdziwe literackie perełki.

W okresie pandemii książka okazała się skutecznym narzędziem do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, mogliśmy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

 

Zakładki metodą kawaii

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i obiecana niespodzianka.

Aby umilić Wam „proces” czytania – czyli śledzenia kolejnych stronic książki – BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej podsyła Wam pomysł na własnoręczne wykonanie zakładki metodą kawaii. Instruktaż – w fotorelacji.

Byłoby Nam niezwykle miło, gdybyście podzielili się efektami Waszej pracy, przesyłając zdjęcia na e-mali: filia9@biblioteka.gniezno.pl.

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Witamy odświętnie i uroczyście, albowiem dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

To święto, które swój ogólnoświatowy charakter uzyskało w 1995 roku. Jego organizator – UNESCO – chciał w ten sposób promować czytelnictwo, edytorstwo i prawa autorskie związane z własnością intelektualną.
Dzień 23 kwietnia nie został wybrany przypadkowo, to data śmierci twórców, takich jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Ten iberoamerykański trop nie pojawia się bez przyczyny – już w 1926 roku pomysł ogłoszenia święta zgłaszał wydawca z Walencji.

W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku święto oficjalne. W Katalonii 23 kwietnia to hucznie obchodzone święto narodowe – jest to dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, tego dnia kobiety były obdarowywane czerwonymi różami (symbolizującymi krew pokonanego smoka). Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami książek.

Pierwszą Światową Stolicą Książki był Madryt. W 2016 roku mogliśmy cieszyć się polską Światową Stolicą Książki, którą został Wrocław.

Dziś pozostaje nam tylko życzyć Wam cudownych chwil z książką, która zawsze ma autora, o czym winniśmy pamiętać, kiedy chcemy zacytować jej fragment.

Na zdjęciu rzeźba „Księgarza” z Darmstadtu w zachodniej części Niemiec. Jej autorem jest Michael Schwarze.

Źródło: pinterest.com

 

Magiczna moc książek – paszport do świata wyobraźni

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto nie tylko dla miłośników książek, ale również świetna okazja do rozpowszechniania czytelnictwa.
Czytanie nie powinno się kojarzyć z obowiązkiem i nudą, a przede wszystkim sprawiać przyjemność.
Książka to nie tylko zbiór zapisanych arkuszy papieru uzupełniony ilustracjami. To paszport do niesamowitego świata, który możemy zwiedzić oczyma wyobraźni.
 
Zapoznanie najmłodszych ze światem książki na pewno zaowocuje w późniejszym etapie rozwoju. Pasja do czytania ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, moralny i umysłowy dziecka.
Literatura kształtuje wyobraźnię. Jest źródłem niezbędnej wiedzy i cennych wzorców zachowań.
 
„Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców poleca szereg wartościowych pozycji książkowych, które nie tylko rozwiną umiejętność płynniejszego czytania, ale i Waszą kreatywność.
 
„Powieść krok po kroku” Anny Kamińskiej, „Książka pod tytułem” Roberta Trojanowskiego, „Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać: dla dzieci i dorosłych” Francoize Boucher to tylko niektóre tytuły książek, gdzie dzięki fantazji stajecie się współautorami interesujących historii.
I tu mała wskazówka: chcąc wykorzystać w swojej treści fragment książki innego autora musicie pamiętać o ochronie praw autorskich! Często nieświadomie kopiując czyjeś utwory i upubliczniając je postępujemy wbrew istniejącym przepisom prawa.
Książki oparte na interakcji z czytelnikiem pozwolą być może odkryć w sobie talent przyszłego autora niesamowitych powieści.
 
Aby poznać magiczną moc książek, koniecznie musicie poznać historię szpaka Kajtka, który w książce pt. „Kajtek nie umie fruwać” Jennifer Berne, pomimo drwin kolegów, oddaje się pasji czytania. To historia miłośnika książek, który dzięki swojej ogromnej wiedzy zdobytej z książek stał się bohaterem. A w jaki sposób? – dowiecie się, zaglądając do książki.
 
Zachęcamy Was do odwiedzin w bibliotece, która jest niczym biuro podróży.
To tutaj otrzymacie bilet, dzięki któremu możecie przeżyć niezapomniane przygody w doborowym towarzystwie. Wybierając jedną z książek sami decydujecie, w jaką wybierzecie się podróż!
 
Wykorzystajmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich do tego, aby poprzez jeden element, jakim jest KSIĄŻKA i jedną czynność, jaką jest CZYTANIE wzmocnić relacje Rodzica z Dzieckiem.
 
Życzymy Wam miłego czytania i miło spędzonego czasu!
 

A jutro mała niespodzianka przygotowana przez partnera „Bajkopomagajek” – BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej.