ksiazkowe-pomniki-8

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Witamy odświętnie i uroczyście, albowiem dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

To święto, które swój ogólnoświatowy charakter uzyskało w 1995 roku. Jego organizator – UNESCO – chciał w ten sposób promować czytelnictwo, edytorstwo i prawa autorskie związane z własnością intelektualną.
Dzień 23 kwietnia nie został wybrany przypadkowo, to data śmierci twórców, takich jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Ten iberoamerykański trop nie pojawia się bez przyczyny – już w 1926 roku pomysł ogłoszenia święta zgłaszał wydawca z Walencji.

W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku święto oficjalne. W Katalonii 23 kwietnia to hucznie obchodzone święto narodowe – jest to dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, tego dnia kobiety były obdarowywane czerwonymi różami (symbolizującymi krew pokonanego smoka). Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami książek.

Pierwszą Światową Stolicą Książki był Madryt. W 2016 roku mogliśmy cieszyć się polską Światową Stolicą Książki, którą został Wrocław.

Dziś pozostaje nam tylko życzyć Wam cudownych chwil z książką, która zawsze ma autora, o czym winniśmy pamiętać, kiedy chcemy zacytować jej fragment.

Na zdjęciu rzeźba „Księgarza” z Darmstadtu w zachodniej części Niemiec. Jej autorem jest Michael Schwarze.

Źródło: pinterest.com

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content