Gaduła, dokuczalska, zmyślacz, chorowitek, nowa w przedszkolu… A Ty kim jesteś?

Dźwięk szkolnego dzwonka sygnalizuje szereg zmian nie tylko dla Rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci, które to porzucają strefę komfortu i trafiają do grup szkolnych.
Huśtawki nastrojów, wczesne pobudki, ściśle zaplanowany każdy dzień, odrabianie lekcji i mało czasu na zabawę. Przytłoczenie ilością zajęć i organizacją może skutkować licznymi grymasami.
Nowa rzeczywistość dla co niektórych jest niezwykle przerażająca, dlatego istotne jest, aby wzmocnić wiarę dzieci w samych siebie. Pomóżmy naszym pociechom uporać się ze strachem przed tym, co ,,nowe”.
,,Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców po wakacyjnej przerwie przedstawia Wam szereg propozycji książkowych, które pomogą w sposób przejrzysty rozwiązać niejeden szkolny problem i zachęcą dzieci do pokonywania napotkanych trudności.

Poznajcie znakomitą serię książek POCZYTAJKI POMAGAJKI. Autorami opowiadań są obserwatorzy dzieci i ich problemów, czerpiący inspirację z własnych doświadczeń.

,,Nowa w przedszkolu” Katarzyny Pruchnickiej opisuje historię małej dziewczynki, która spędza pierwszy dzień w przedszkolu. Ma inny kolor skóry, dlatego nie czuje się dobrze w nowej grupie.
To książka o tolerancji i zawieraniu nowych przyjaźni. Pokazuje, że wygląd i cechy charakteru często decydują o akceptacji. Każdemu należy dać szansę na bliższe poznanie, bo dzięki przyjaźni nasze życie jest piękniejsze. To historia o tym, jak istotna jest atmosfera w szkolnej grupie i jak przykre słowa potrafią zranić drugą osobę.
 
,,Dokuczalska” Joanny Fabickiej – tu bohaterką opowieści jest Amelka. Uwielbia swoje przedszkole, a jeszcze bardziej szczypać i robić psikusy innym. Jej zachowanie niestety sprawia, że nie jest lubiana przez rówieśników. Jeżeli koniecznie szukacie sposobu na poskromienie małych dokuczalskich to ta pozycja powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych!
 
,,Chorowitek” Agnieszki Kaluga – to historia chłopca, który chorował na raka. Po długiej przerwie wraca do szkoły. Jak sam określa nasz główny bohater o imieniu Witek (chorowitek), powrót do szkoły wcale nie jest prosty. Ze względu na swoją chorobę jest pobłażliwie traktowany przez nauczycieli, co nie do końca mu się podoba. Dzięki przyjaźniom zawartym w szkole przetrwał trudny okres w szpitalu. Listy od kolegów stały się dla niego inspiracją do stworzenia bloga. Ta książka ukazuje w prosty sposób piękno przyjaźni i niesamowitą moc wsparcia. To opowieść o najlepszej drużynie szkolnych ziomków, która potrafi rozczulić do łez!
 
,,Zmyślacz” Elizy Piotrowskiej – Paweł to chłopiec o niezwykłej wyobraźni. Bohaterem jego wymyślonych historii jest tata, który podróżuje po całym świecie i przeżywa niewiarygodne przygody. Rzeczywistość niestety jest inna. W szkole cała prawda wychodzi na jaw…Paweł nie ma taty, a jego opowieści to tylko wytwór wyobraźni. Atmosfera w klasie robi się nieprzyjemna – Paweł zamyka się w sobie. O tym, jak sprytnie można wykorzystać umiejętności zmyślania w szkolnych zadaniach przeczytacie w tej książce.
 
,,Gaduła” Barbary Kosmowskiej – Julka jest największą gadułą w klasie. Bardzo lubi mówić i to sprawia, że nie ma czasu na inne przyjemności. W dodatku jest wrażliwą i spostrzegawczą dziewczynką. To historia o dzieciach w przedszkolu, którym wzajemne wyśmiewanie się z siebie sprawia ogromny smutek. Poprzez postawę głównej bohaterki poznajemy, czym jest stawanie w obronie słabszych i umiejętność wybaczania.
Różne historie – ten sam mianownik. Każdy jest ważny i wyjątkowy na swój sposób. Nie oceniajmy nikogo przez pryzmat, jakim jest wygląd.
 
BAZA- Centrum Edukacji Kreatywnej zachęca Was do poznania swoich mocnych stron charakteru.
 
Link pod tekstem zawiera gotową do pobrania kartę o sobie i kartę plenerową na nowy szkolny. Przekonajcie się, w czym naprawdę jesteście dobrzy.
 
Liczymy, że zaprezentowana kolekcja książek może być lekiem na szkolne obawy, a tabela mocnych stron pozwoli Wam uwierzyć w siebie!
 
Czytanie odpowiednio dobranych bajek do problemu i rozmawianie na ich temat z dziećmi pozwala na zminimalizowanie lęku, niepokoju, braku pewności siebie i stanowi niezbędne wsparcie, które dziecko potrzebuję od każdego rodzica.
 

Wykorzystajmy książkę jako element łączący i budujący relację rodzica z dzieckiem.

Do pobrania

„LEM” plastycznie interpretacje książek Lema

Polski Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Dlaczego? No cóż, takiego umysłu jak Lem nie spotyka się codziennie. Pisarz, filozof, futurolog, krytyk; znał się także na fizyce, chemii, medycynie. Jego dzieła, jak „Eden” czy „Solaris” to nie tylko świetna lektura, ale także przejmujące dzieła poruszające takie tematy, rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. To jeden z nielicznych polskich autorów, którzy zyskali światowe uznanie – jego dzieła przetłumaczono na ponad 40 języków.

W klimat dzieł Lema wprowadzi Was świetna wystawa, którą otworzyliśmy jeszcze w ramach XI Festiwalu Literackiego Preteksty w holu przy ul. Staszica. Można na niej zobaczyć ilustracje do jego książek opatrzone celnymi cytatami, które pozwolą Wam zapoznać się z próbką twórczości tego nietuzinkowego autora. Szczególnie polecamy przyjrzeć się genialnym, zwariowanym grafikom Daniela Mroza, który stworzył najsłynniejsze ilustracje do opowiadań Stanisława Lema oraz (co nie każdy wie) oprawę graficzną kultowego „Przekroju”.

Wystawę oglądać można do końca września.

6626 bibliotek w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”

Z radością i dumą ogłaszamy, że ze wspaniałym wynikiem zakończyliśmy rekrutację bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek” skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym. W tym roku do projektu zgłosiło się 6626 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o 765 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 85% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Bardzo cieszymy się ze wszystkich bibliotek, które zdecydowały się z nami pozostać i nadal rozpalać w najmłodszych czytelnikach miłość do książek, a wszystkie nowe biblioteki serdecznie witamy na pokładzie! W tym roku przygotowaliśmy dla Was kilka nowych niespodzianek, o których niebawem będziemy informować!
Już jesienią Mali Czytelnicy będą mogli odebrać w bibliotekach przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się wkrótce na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Opis projektu:
Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Wyprawka Czytelnicza:
• Książka „Pierwsze czytanki dla…” – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

„Rośniemy razem z książkami”

„Czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i rozbudzają wyobraźnię. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.
Zapraszamy obecnych i przyszłych rodziców do wypożyczania książek z działów „Bobas” i „Mądre dziecko”.
Najważniejsze jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. Uczniowie klas pierwszych znajdą w bibliotece książki pomagające im w nauce czytania.

Rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję przekonać się, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE
Zróbmy taki prezent w postaci książki „Pierwsze Czytanki”. Każde dziecko w wieku przedszkolnym podczas zapisu do biblioteki otrzyma prezent oraz możliwość wejścia w świat książek razem z akcją „Mała Książka Wielki Człowiek” w ramach projektu Instytutu Książki z Krakowa „Książka na start”, do którego Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie się zakwalifikowała.

A wszystko to w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, którą to gnieźnieńska książnica propaguje już 20 lat.