Wieczór z gwarą – Pan Walizka na fyrtlu i Juliusz Kubel

Były fruwające bejmy, było rychtowanie gzika, świeża redyska i szntylok zez targu, Misiula Szpeniolek, Stary Marych, Hela i Kasprzoczka, były nawet zawody sportowe – słowem: były blubry po naszymu! A blubrało dwóch fantastycznych ambasadorów gwary: nasz lokalny – Jarosław Mikołajczyk jako Pan Walizka na fyrtlu i ambasador regionalny z samego Poznania – Juliusz Kubel. Człowiek-instytucja i człowiek-legenda! Popularyzator gwary wielkopolskiej, autor kultowych gawęd gwarowych w Rozgłośni Poznańskiej – „Blubrów Starego Marycha”, „Blubrów Heli przy niedzieli”, tłumacz klasyki literatury dziecięcej na dialekt wielkopolski oraz prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

A blubrane było w przepięknym miejscu – na dziedzińcu Starego Ratusza! Z taką akustyką gwara wybrzmiała jeszcze mocniej!

Czwartkowy wieczór z gwarą to część bibliotecznego projektu „Gwarze mówimy TAK!”. Tak nazwaliśmy projekt, bo właśnie tak – gwarą – mówiło się kiedyś w Gnieźnie. I żeby w przyszłości nadal się mówiło – musimy gwarę pielęgnować. To nie poruta mówić gwarą – to mowa naszej małej Ojczyzny, naszych domów, fyrtli, podwórek. Mowa, w której odbija się historia regionu i jego wielokulturowość.

Zdjęcia: Anna Farman

Wieczór gwarowy zrealizowany był w ramach projektu “Gwarze mówimy TAK!”” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.

Mamy gwarowe tytki dla spacerowiczów!

Kto ma ochotę afiszować się z gwarą po mieście? Mamy dla Was takie fifne gwarowe tytki – a dokładnie dla spacerowiczów sobotniego gastro-spaceru. W tę sobotę (24.07), w samo południe, najlepszy przewodnik w gwarze – Jarosław Mikołajczyk – pokaże nam „Fyrtel od kuchni” – czyli spożywczo-gastronomiczne Gniezno naszych dziadków i pradziadków. Dawne lokale, składy, kolonialki.

Ruszamy sprzed Restauracji Europejska o godzinie 12.00 – a po spacerze „odstawimy” Was na Rynek, gdzie odbywa się Jarmark Średniowieczny!

Skosztujcie gwary, a potem jeszcze dawniejszej historii!

Spacer gwarowy realizowany jest w ramach projektu “Gwarze mówimy TAK!”” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.