Od lipca Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna realizuje projekt „Laboratorium słowa”. Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia zaprosiła miłośników słowa z Gniezna i okolic na sześć spotkań autorskich (m. in. z Anną Seniuk, Anetą Jadowską, Agnieszką Lingas-Łoniewską), sześć cyklicznych warsztatów i wykłady z zakresu literatury.
W październiku miejska książnica zaprasza na kolejne czytelnicze propozycje.
W niedzielę 4 października do Gniezna na zaproszenie Biblioteki Publicznej przyjedzie Artur Andrus – radiowiec, śpiewający (znakomite własne teksty) satyryk, ale także autor i współautor kilku książek. Czytelnicy znają i lubią te wydawane w duecie z Marią Czubaszek, opublikowane felietony z bloga czy też „Bzdurki czyli Bajki dla dzieci (i) innych”. I właśnie w tej roli – autora tekstów, dodajmy tekstów bardzo zgrabnych i jeszcze bardziej zabawnych – będziemy gościć Pana Artura. Spotkanie autorskie odbędzie się w Teatrze im. Fredry o 17.00 – obowiązują wejściówki.
Wrześniowe warsztaty dla najmłodszych, czyli „Czytadełka dla maluszka” dla dzieci w wieku 0 do 3 lat i ich opiekunów Biblioteka kontynuuje również w październiku. W ramach spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać świat opowieści i książkowych tajemnic świętując Dzień Drzewa, Światowy Dzień Mycia Rąk i Dzień Kundelka w ramach porannych spotkań. Pod patronatem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i we współpracy z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej miejska książnica będzie zachęcać młode pokolenia do czytelniczej inicjacji. Zajęcia 7, 14 i 21 października o godz. 10.00 w CEK BAZA. Udział należy zgłosić: daria.polus@onet.pl, lub tel. 609 067 645.
Dla młodzieży przygotowano kilka propozycji warsztatów, które odbywają się w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.
„Co jest grane?” to inicjatywa przygotowana z myślą o miłośnikach wariacji muzyczno-woklanych. Zajęcia prowadzone są pod okiem pedagoga i artysty – Aleksandra Schmidta, lidera zespołu Tom Bishop, laureata wielu festiwali artystycznych, aktywnego muzyka i animatora niezależnej sceny muzycznej. Ci, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności, pod kątem artystycznych poszukiwań muzycznych, na pewno będą zachwyceni. Spotkania 5, 12 19 i 26 października o godz. 16.00. Zapisy pod adresem: alexstudio@o2.pl
„Moc słowa” to warsztaty dla pasjonatów sceny, którzy chcieliby zatroszczyć się o rozwój swoich aktorskich talentów. Tutaj opiekę merytoryczna sprawuję doświadczony aktor teatralny – Andrzej Malicki. Warsztaty recytatorskie zaplanowano na 8 i 14 października o godz. 16.00. Zapisy: amal52@o2.pl
„Laboratorium opowieści” zaprasza na spotkanie z Role Playing Game, czyli edukacyjnymi Narracyjnymi Girami Fabularnymi. Poprowadzi je Tomasz Antosik, wieloletni członek Stowarzyszenia Fantastyki “Fantasmagoria”, doświadczony mistrz gry, miłośnik fantastyki. Aby dołączyć do wspólnych sesji w ramach systemu RPG-ie „Mistrz Baśni” 10 i 24 października o godz. 11.00 należy zaanonsować swój udział pod adresem: antosik.tomasz@interia.pl (z dopiskiem „Sesja RPG”).
Wreszcie warsztaty „Zagraj z nami!”, czyli odprężająca moc gier planszowych, karcianych i logicznych, rozgrywanych przy wspólnym, w tym wypadku bibliotecznym, stoliku. Prowadzący – Piotr Dudek od wielu lat „testuje” gry zespołowe jako członek gnieźnieńskiego klubu „Fantasmagoria”. Na te spotkania, tak naprawdę bez ograniczeń wiekowych, zapraszamy 13 i 15 października o godz. 16.00. Udział zgłaszamy pod adresem: piotr_dudek2689@o2.pl.
Organizator przypomina o obowiązkowych zapisie. Wszystkie zajęcia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.