Biografie miasta: Józef Chociszewski

Poznaj Gniezno od strony ludzi, którzy je tworzyli!
Ulica Józefa Chociszewskiego to jedno z najpiękniejszych miejsc w Gnieźnie. Tym bardziej zasmuca fakt, iż jej patron dla wielu gnieźnian pozostaje anonimowy, bliżej nieznany, a samo nazwisko kojarzy się li tylko topograficznie. Dlatego projekt „Biografie miasta: Józef Chociszewski” ma zachęcić do poznania tej wyjątkowej postaci.

We wrześniu w ramach projektu „Biografie miasta: Józef Chociszewski” odbędą się:
17 września, piątek, godz. 19:00, Stary Ratusz: „Józef Chociszewski – wydawca” – wykład dra hab. Artura Jazdona poświęcony działalności wielkopolskich i poznańskich księgarzy i wydawców okresu zaboru, ze szczególnym uwzględnieniem osoby Józefa Chociszewskiego.

25 września, sobota, godz. 12.00, Rynek przy fontannie: spacer miejski śladami Józefa Chociszewskiego w Gnieźnie, poczynając od domu, w którym mieszkał, poprzez redakcję „Gazety Gnieźnieńskiej”, aż po miejsce spoczynku (Chociszewski został pochowany w Gnieźnie). Topografia miasta – ulica im. Józefa Chociszewskiego – ma zaprowadzić uczestników w przeszłość. Spacer będzie omawiał biografię Chociszewskiego w kontekście Gniezna, ale nie tylko – poruszy także wątki prasy tamtych czasów i jej roli w drodze ku późniejszej niepodległości. Chociszewski był bowiem redaktorem naczelnym „Gazety Gnieźnieńskiej” (późniejszego „Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej”). Przewodniczką spaceru będzie Wioletta Degórska, licencjonowana przewodniczka po Gnieźnie, znawczyni biografii Józefa Chociszewskiego.

Projekt „Biografie miasta: Józef Chociszewski” realizowany są w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021” Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 

Biblioteczny rajd rowerowy

Korzystając z pogody, uroków przyrody, sympatii do jednośladów i…. literatury – grupa bibliotekarzy i ich przyjaciół wybrała się na rajd rowerowy. Za wydarzeniem stoi Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu. Filia w Gnieźnie, a my, czyli Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, cieszymy się, że mogliśmy wspomóc jej organizatora.
Trasa rowerowej wycieczki nie sprawiła trudności nawet siedmiolatkowi – czyli najmłodszemu cykliście w zespole – uznać więc należy, że nie była trudna. Zresztą chodziło raczej o przyjemnie spędzony czas, niż kolarstwo wyczynowe.
Trasa z Gniezna, przez Gębarzewo, aż do Cielimowa z powrotem, miała swój przystanek w niedawno oddanej do użytku „Gajówce” należącej do Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe. Tam też uczestnicy spotkania mogli się pokrzepić: ciastem drożdżowym, maślanymi rogalikami oraz pajdą chleba obowiązkowo okraszoną smalcem z dodatkiem ogórka kiszonego. Był i czas na literaturę. W tym roku, albowiem rajdy organizowane przez „Pedagogiczną” to już swoista tradycja, królowały wersy i rymy, czyli wiersze. Odczytano wiersze Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Jana Twardowskiego.
Dopisała pogoda, dopisali uczestnicy – to był dobrze spędzony czas.

Z gwarą smakuje najlepiej!

Od kuchni – to najsmaczniejszy sposób poznawania nowych miejsc! A co w menu ma Gniezno? Pyry z gzikiem, plendze, sznekę z glacem i …gwarę! W ten weekend „Szef kuchni polecał gwarę”. Takie „gwarowe” wkładki do menu turyści i goście otrzymywali w ten weekend w gnieźnieńskich restauracjach, kawiarniach, pizzeriach oraz w informacji turystycznej „Szlak Piastowski” przy deptaku. Gwarową ulotkę kulinarną opracował Andrzej Malicki, znawca gwary.

Od kilku lat gnieźnieńska Biblioteka Publiczna realizuje projekty promujące tzw. „blubranie”, czyli naszą odmianę dialektu wielkopolskiego. Gwara to nasza mowa codzienna – słychać ją w naszych domach, na fyrtlu, w podwórkach i …w kuchni! Wiele gwarowych określeń to właśnie nazwy kulinarno-spożywcze: kuchennych utensyliów czy właśnie miejscowych specjałów.

Gwara to skarb kultury oralnej, nie da się wiec gwary wsadzić do szklanej gabloty, żeby przetrwała – musi być używana. Musimy nią mówić, nie możemy się jej wstydzić.

Akcja „Szef kuchni poleca gwarę” realizowana była w ramach projektu „Gwarze mówimy TAK!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.