Gotowanie w czasach zarazy – klub „Apetyt na książkę” wraca po przerwie

Po długiej przerwie, której oczywistym winowajcą był koronawirus, spotkał się czytelniczy klub smakoszy „Apetyt na książkę”. Rozmowy na temat tego, jak członkinie grupy radzą sobie w trudnym czasie pandemii, zdominował temat kulinariów. O gotowaniu w czasach zarazy, a także o tym, jak obecna sytuacja wpływa na odżywienie, jedzeniowe przyzwyczajenia i celebrację posiłku, debatowano przy aromatycznej kawie i kawałku smakowitego ciasta. Tak długa rozłąka wywołała całą lawinę tematów, między innymi związanych ze smakami Toskanii czy Włoch. Spotkaniu w sympatycznej atmosferze towarzyszyła odpowiednia literatura.

 

„Girami po Fyrtlu” ulicą Tumską

Zaledwie dwadzieścia pięć kamienic, a historii ulicy Tumskiej wystarczyłoby na monografię małego miasteczka.
Właśnie ta ulica właśnie będzie bohaterką kolejnego spaceru z cyklu „Girami po Fyrtlu” w czwartek 8 października. Zapraszamy na godz. 17.30 na ul. Tumską 10 (pod „Dom Lekarza”).
Gnieźnieńscy Bambrzy z rodziny Falkenberg, pierwsze sklepy wyrobów tytoniowych czy oferujące znakomite meble, jeszcze przedwojenna kolektura Loterii Państwowej. Wspaniałe zakłady fotograficzne już od XIX wieku i fabryka pianin, oraz wiele innych mikrohistorii. To właśnie uliczka pomiędzy katedrą a Rynkiem. Będzie również o średniowiecznej Annie, która umarła z miłości do księcia. O wszystkim opowie mieszkający tuż obok Jarosław Mikołajczyk.

Wydarzenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “VI Festiwal “Fyrtel” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

 

Zapraszamy na warsztaty recytatorskie

„Moc słowa” to warsztaty dla pasjonatów sceny, którzy chcieliby zatroszczyć się o rozwój swoich aktorskich talentów. Opiekę merytoryczna sprawuję tutaj doświadczony aktor teatralny – Andrzej Malicki.
Zainteresowanych zapraszamy na zajęcia 8 i 14 października o godz. 16.00 do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16. Swój udział prosimy zaanonsować mailowo: amal52@o2.pl

Warsztaty Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcie Anna Farman

 

 

 

 

Piękny kawałek literatury w mocnej interpretacji scenicznej

W niedzielę swój premierowy pokaz miał spektakl Teatru Wszelki Wypadek „Myszy i ludzie”. Trzeba było poczekać ponad pół roku, aby zobaczyć zaplanowane jeszcze w marcu przedstawienie. Teatr Tomka Kujawskiego, inspirując się prozą Johna Steinbecka, zagrał doskonale. Ukłony należą się aktorom, którzy poradzili sobie z ciężarem gatunkowym „Myszy i ludzi”. Doskonale przemyślany scenariusz to już zasługa Tomka Kujawskiego, który jak zawsze zachwycił grą.
To na pewno jeden z lepszych spektakli Teatru Wszelki Wypadek. Ma się wrażenie, że każdym przedstawieniem grupa pokazuje lepszy kawałek swoich scenicznych możliwości.

 

Wydarzenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “VI Festiwal “Fyrtel” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.