Pół wieku wypraw górskich z „Ornakiem”

Do końca grudnia w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna można zapoznawać się z historią i ćwiczyć wyobraźnię – to wszystko dzięki nowej wystawie związanej z działalnością Klubu Górskiego PTTK „Ornak” im. ks. Tadeusza Hanelta. Gnieźnieński klub, zrzeszający miłośników górskich wypraw, w tym roku świętuje swoje okrągłe 50-te urodziny. Otwarcie ekspozycji w gnieźnieńskiej książnicy, przy ul. Staszica 12a, zgromadziło członków i sympatyków Klubu. Na wystawienniczym holu słuchać było głównie gorące powitania i wspomnienia uczestników wypraw sprzed lat. Ta wyjątkowo ciepła atmosfera to pokłosie wspólnych wycieczek, rajów i zdobytych szczytów, a przede wszystkim niezapomnianych przygód, które były udziałem „Ornakowców”.

Autor wystawy i jeden z pierwszych członków organizacji – Tadeusz Gajda – opowiadając o znajdujących się w gablotach eksponatach nie omieszkał poczęstować słuchaczy zabawnymi historiami i anegdotami. Była więc opowieść o założycielu klubu – ks. Tadeuszu Hanelcie, o specjalistycznym sprzęcie alpinistycznym, a w zasadzie o jego braku i twórczej adaptacji istniejących w latach 80. zasobów do potrzeb, czy też o certyfikatach pomyślanych, aby motywować młodych do wspinaczki.

Zgromadzone zbiory nie oddają naturalnie całego dorobku związanego z działalnością Klubu Górskiego „Ornak”- są jedynie przyczynkiem do jego bogatej historii. Nie sposób opowiedzieć o ogromnej liczbie: wypraw (do ponad 140 krajów świata), szczytów powyżej 2 500 metrów n.p.m. zdobytych przez Klubowiczów (w sumie 143), inicjatyw i przygód. Tym bardziej cieszyć może deklaracja twórcy wystawy – pana Tadeusza, który zgodził się na kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. To propozycja skierowana głównie dla grup zorganizowanych – informacje w tej sprawie można uzyskać kontaktując się z działem Animacji i Promocji Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna tel. 61 426 32 61 wewn. 3.

Miejska książnica od lat gromadzi zbiory związane z lokalną historią Gniezna. Szczególne miejsce w tym zasobie zajmuje zbór dokumentów życia społecznego, czyli materiałów o różnorodnym charakterze, głównie informacyjnym, normatywnym, propagandowym i reklamowym, którego celem jest odzwierciedlanie  wszelkich przejawów życia społeczno-kulturalnego i polityczno-gospodarczego miasta i jego regionu. Nie może w nim zabraknąć organizacji z 50-letnim dorobkiem, jakim jest Klub Górki „Ornak”.

 

Młodzi dziennikarze o Józefie Chociszewskim

Zapraszamy na prasówkę! A nasz przegląd prasy zaczynamy (i kończymy) od „Gazetki Warsztatowej”. To efekt pracy młodej redakcji… historycznej. A dokładnie śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez młodzież – uczestników warsztatów – w ramach bibliotecznego projektu „Biografie miasta: Józef Chociszewski”. Przez całą jesień redaktorzy gazetki wcielali się w detektywów-dziennikarzy. Za pomocą kilku dziennikarskich gatunków – wywiadu, sprawozdania, sondy ulicznej i felietonu – tropili historię we współczesności. A głównym powodem tej wyprawy w przeszłość była postać niezwykła – Józefa Chociszewskiego – działacza patriotycznego, pisarza ludowego i wydawcy, który dwie ostatnie dekady życia spędził w Gnieźnie.
 
Żeby zapełnić gazetowe szpalty, na ulicach Gniezna dziennikarski narybek sondował historyczną wiedzę. Redaktorzy gazetki pytali o ulicę Chociszewskiego i o jej patrona: Czy mieszkańcy i turyście wiedzą kim był? Czy pamięć o Chociszewskim jest żywa czy kojarzy się li tylko topograficznie? Sto pytań o Chociszewskiego – podczas wywiadu – usłyszała z kolei regionalistka Wioletta Degórska. Młode redaktorki zajęły się również, pozostającą dotąd w cieniu, żoną Chociszewskiego – Alodią. Czy była typową kobietą XIX wieku i co oznaczało „trwać przy mężu” w jej przypadku? Wreszcie, w Gazetce Warsztatowej znajduje się też sprawozdanie dziennikarskie z pobytu w Gnieźnie uczniów Szkoły Podstawowej w Chełście. Józef Chociszewski patronuje ich szkole. Wiedzą o nim sporo. A mimo to wycieczka do Gniezna poszerzyła ich wiedzę na temat Chociszewskiego. I przysporzyła sporo frajdy.
Redaktorkami wydania Gazetki Warsztatowej były: Anna Gumienna, Zuzanna Kierzek, Aleksandra Król i Iga Nowakowska. W warsztatach wzięli udział uczennice i uczniowie klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie oraz Szkoły Podstawowej w Chełście.
 
Warsztaty dziennikarsko-biograficzne były formą nauki historii przez zabawę, czy raczej poprzez dziennikarską pasję. W ten sposób – za pośrednictwem dziennikarskich narzędzi – młodzi ludzie poznali bliżej nie tylko postać Józefa Chociszewskiego, ale też realia XIX-wiecznego Gniezna czasu zaboru pruskiego.
Projekt „Biografie miasta: Józef Chociszewski” realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie.

,,Dzieci i ryby głosu nie mają?”, czyli o walce z bezradnością i o poczuciu swojej wartości

Dzieci wiedzą, że mają swoje prawa, których zakres odkrywają wielokrotnie w szkole, bądź w przedszkolu. Wiążą się one nie tylko z przywilejami, ale również z obowiązkami.
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i nawiązując bezpośrednio do tej okazji „Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców przedstawia Wam kilka czytelniczych propozycji.
 
,,12 ważnych praw” Polscy autorzy o prawach dzieci – to niezwykła książka. To zbiór opowiadań dwunastu autorów o szczególnej treści. Kluczowe prawa: prawo do równouprawnienia, prawo do opieki lekarskiej, prawo do adopcji, prawo do właściwych warunków i godnego życia, prawo do nauki, prawo do odpoczynku, prawo do prywatności, prawo do życia bez przemocy, to tylko niektóre z praw opisane w tej książce. Przyjemne i mniej przyjemne tematy zawarte czasami w dowcipnych tekstach obrazują sytuacje z życia codziennego, przez co stają się nam jeszcze bliższe w odbiorze. To książka, która uczy i pomaga zrozumieć istotę praw dziecka, zachowując przy tym umiar i rozsądek.
 
,,Mam prawo i nie zawaham się go użyć!” Joanny Olech i Edgara Bąk to kolejna z propozycji. Bohaterem książki jest Czerwony Kapturek w nieco innej niż baśniowej odsłonie. To postać, która zna doskonale swoje prawa i w zależności od sytuacji nie zawaha się ich użyć. To książka adresowana do dzieci w celu pogłębienia ich świadomości, jak również do rodziców, którzy powinni budować razem z dzieckiem tą świadomość.
,,Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka – pacjenta niemal wszystko!” Grzegorza Kasdepke – to książka , której tytuł zdradza wszystko! Poprzez bohaterów o imieniu Kuba i Buba poznajemy realia służby zdrowia i obowiązujące w niej prawa. Tajemnice szpitala odkrywane przez bliźniaków – miejsca, gdzie miesza się lęk z ciekawością, poznajemy prawa małego pacjenta.
 
,,Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!” to druga z propozycji autorstwa Grzegorza Kasdepke. Szkolna rzeczywistość stanowi doskonałe tło dla tematu, jakim są prawa dziecka. To zabawne historie pełne wniosków, które koniecznie trzeba przeczytać!
 
To tylko niektóre z pozycji książkowych, którem możecie odnaleźć w naszej bibliotece.
Poczytajmy i porozmawiajmy z naszym dzieckiem o prawach: o czym informują i co zapewniają.
 
Pozostając w tematyce BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej ma dla Was jeszcze jedną propozycję. Link poniżej zawiera kolorowankę – gotowy druk do pobrania. Użyjcie kolorów, swojej wyobraźni i ożywcie swoje obrazki.
 

Mam nadzieję, że stwierdzenie,, dzieci i ryby głosu nie mają” przejdzie do lamusa, a przybliżone książkowe pozycje sprawią, że nasi ,,mali” ludzie wyrosną na w pełni świadomych dorosłych, którzy w przejrzysty sposób będą wygłaszać swoje opinie i oczekiwania.

Kolorowanka do pobrania.

„Tu cień pada inaczej”. Spotkanie online z Agnieszką Gadzińską.

Listopad nie ma najlepszych notowań na giełdzie miesięcy. Jesienna szaruga nie nastraja optymistycznie. Może dlatego w długie jesienne wieczory tak dobrze się czyta. Koc, książka i ciepła herbata – to sprawdzony pakiet na dotrwanie do wiosny. A jaka książka? Choćby taka, której akcja dzieje się w Gnieźnie. Czytelniczy spacer na ulicę Kaszarską proponuje najnowsza książka dla dzieci „Tu cień pada inaczej”. Zapraszamy na spotkanie online z Agnieszką Gadzińską, autorką tej wspaniałej książki.

Spotkanie autorskie online nagrano w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.