20211117_122128

,,Dzieci i ryby głosu nie mają?”, czyli o walce z bezradnością i o poczuciu swojej wartości

Dzieci wiedzą, że mają swoje prawa, których zakres odkrywają wielokrotnie w szkole, bądź w przedszkolu. Wiążą się one nie tylko z przywilejami, ale również z obowiązkami.
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i nawiązując bezpośrednio do tej okazji “Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców przedstawia Wam kilka czytelniczych propozycji.
 
,,12 ważnych praw” Polscy autorzy o prawach dzieci – to niezwykła książka. To zbiór opowiadań dwunastu autorów o szczególnej treści. Kluczowe prawa: prawo do równouprawnienia, prawo do opieki lekarskiej, prawo do adopcji, prawo do właściwych warunków i godnego życia, prawo do nauki, prawo do odpoczynku, prawo do prywatności, prawo do życia bez przemocy, to tylko niektóre z praw opisane w tej książce. Przyjemne i mniej przyjemne tematy zawarte czasami w dowcipnych tekstach obrazują sytuacje z życia codziennego, przez co stają się nam jeszcze bliższe w odbiorze. To książka, która uczy i pomaga zrozumieć istotę praw dziecka, zachowując przy tym umiar i rozsądek.
 
,,Mam prawo i nie zawaham się go użyć!” Joanny Olech i Edgara Bąk to kolejna z propozycji. Bohaterem książki jest Czerwony Kapturek w nieco innej niż baśniowej odsłonie. To postać, która zna doskonale swoje prawa i w zależności od sytuacji nie zawaha się ich użyć. To książka adresowana do dzieci w celu pogłębienia ich świadomości, jak również do rodziców, którzy powinni budować razem z dzieckiem tą świadomość.
,,Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka – pacjenta niemal wszystko!” Grzegorza Kasdepke – to książka , której tytuł zdradza wszystko! Poprzez bohaterów o imieniu Kuba i Buba poznajemy realia służby zdrowia i obowiązujące w niej prawa. Tajemnice szpitala odkrywane przez bliźniaków – miejsca, gdzie miesza się lęk z ciekawością, poznajemy prawa małego pacjenta.
 
,,Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!” to druga z propozycji autorstwa Grzegorza Kasdepke. Szkolna rzeczywistość stanowi doskonałe tło dla tematu, jakim są prawa dziecka. To zabawne historie pełne wniosków, które koniecznie trzeba przeczytać!
 
To tylko niektóre z pozycji książkowych, którem możecie odnaleźć w naszej bibliotece.
Poczytajmy i porozmawiajmy z naszym dzieckiem o prawach: o czym informują i co zapewniają.
 
Pozostając w tematyce BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej ma dla Was jeszcze jedną propozycję. Link poniżej zawiera kolorowankę – gotowy druk do pobrania. Użyjcie kolorów, swojej wyobraźni i ożywcie swoje obrazki.
 

Mam nadzieję, że stwierdzenie,, dzieci i ryby głosu nie mają” przejdzie do lamusa, a przybliżone książkowe pozycje sprawią, że nasi ,,mali” ludzie wyrosną na w pełni świadomych dorosłych, którzy w przejrzysty sposób będą wygłaszać swoje opinie i oczekiwania.

Kolorowanka do pobrania.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content