ornakwystawa (64)

Pół wieku wypraw górskich z „Ornakiem”

Do końca grudnia w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna można zapoznawać się z historią i ćwiczyć wyobraźnię – to wszystko dzięki nowej wystawie związanej z działalnością Klubu Górskiego PTTK „Ornak” im. ks. Tadeusza Hanelta. Gnieźnieński klub, zrzeszający miłośników górskich wypraw, w tym roku świętuje swoje okrągłe 50-te urodziny. Otwarcie ekspozycji w gnieźnieńskiej książnicy, przy ul. Staszica 12a, zgromadziło członków i sympatyków Klubu. Na wystawienniczym holu słuchać było głównie gorące powitania i wspomnienia uczestników wypraw sprzed lat. Ta wyjątkowo ciepła atmosfera to pokłosie wspólnych wycieczek, rajów i zdobytych szczytów, a przede wszystkim niezapomnianych przygód, które były udziałem „Ornakowców”.

Autor wystawy i jeden z pierwszych członków organizacji – Tadeusz Gajda – opowiadając o znajdujących się w gablotach eksponatach nie omieszkał poczęstować słuchaczy zabawnymi historiami i anegdotami. Była więc opowieść o założycielu klubu – ks. Tadeuszu Hanelcie, o specjalistycznym sprzęcie alpinistycznym, a w zasadzie o jego braku i twórczej adaptacji istniejących w latach 80. zasobów do potrzeb, czy też o certyfikatach pomyślanych, aby motywować młodych do wspinaczki.

Zgromadzone zbiory nie oddają naturalnie całego dorobku związanego z działalnością Klubu Górskiego „Ornak”- są jedynie przyczynkiem do jego bogatej historii. Nie sposób opowiedzieć o ogromnej liczbie: wypraw (do ponad 140 krajów świata), szczytów powyżej 2 500 metrów n.p.m. zdobytych przez Klubowiczów (w sumie 143), inicjatyw i przygód. Tym bardziej cieszyć może deklaracja twórcy wystawy – pana Tadeusza, który zgodził się na kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. To propozycja skierowana głównie dla grup zorganizowanych – informacje w tej sprawie można uzyskać kontaktując się z działem Animacji i Promocji Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna tel. 61 426 32 61 wewn. 3.

Miejska książnica od lat gromadzi zbiory związane z lokalną historią Gniezna. Szczególne miejsce w tym zasobie zajmuje zbór dokumentów życia społecznego, czyli materiałów o różnorodnym charakterze, głównie informacyjnym, normatywnym, propagandowym i reklamowym, którego celem jest odzwierciedlanie  wszelkich przejawów życia społeczno-kulturalnego i polityczno-gospodarczego miasta i jego regionu. Nie może w nim zabraknąć organizacji z 50-letnim dorobkiem, jakim jest Klub Górki “Ornak”.