Do zaczytania jeden krok, trzeba go zrobić jak najprędzej!!!

Październik to miesiąc szczególnie ważny dla bibliotek, chociażby dlatego, że 10 października przypadła Noc Bibliotek, a 24 – Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.
Zatem wizyta w bibliotece obowiązkowa!
,,Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców zaprasza Was na wirtualny spacer po bibliotece – Filii nr 9 mieszczącej się na Osiedlu Orła Białego 18.
 
W telegraficznym skrócie zapoznamy Was z księgozbiorem i odpowiemy na pytania: w jaki sposób zapisać się do biblioteki? Przybliżymy również kilka czytelniczych pozycji w ramach Nocy Bibliotek.
 
BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zaproponuje Wam rozwiązanie dla roztargnionych i zapominalskich czytelników. Wykonajcie listę książek (link do pobrania poniżej), bądź spiszcie tematy i podzielcie się nią z bibliotekarzem/ bibliotekarką.
Wizyta w towarzystwie takiego gotowego spisu z pewnością będzie mniej stresująca, bo wrażeń na pewno nie będzie brakowało.
 
Zatem życzymy miłego spaceru i mamy nadzieję, że nie tylko wirtualnego.
Bo przecież do zaczytania jeden krok, a zrobić go trzeba jak najprędzej.
Lista książek do przeczytania
https://www.youtube.com/watch?v=w6kTu6kWvd4

Pogodalim i się pochichralilm

Tak było, kto nie był niech żałuje! Dobra wiadomość to taka, że będą dalsze spotkania.
Wiaruchna przyszła bardzo przygotowana, nie było żadnej poruty, wszyscy sią chichrali, a na koniec wszyscy chapsnęli i spucnęli sznekę z glancem.
 
Piękna gwara w wykonaniu aktora, a jednocześnie popularyzatora gnieźnieńskiej gwary, pana Andrzeja Malickiego pozostawiła na uczestnikach niezapomniane wrażenia.
 
Na kolejne spotkania z gwarą zapraszamy:
– 11 i 18 października do Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a na godz. 16.30,
– 12 października o godz. 16.00 do Czytelni Biblioteki Głównej,
– 21 i 25 października do Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 na godz. 15.40 oraz 17.00.
 
Spotkania realizujemy w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021”. Otrzymały one dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Nowa kreatywna akcja w oddziale dziecięcym naszej biblioteki!

Październik jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku, a wszystko to za sprawą przebarwiających się drzew. Chcąc zachęcić młodych czytelników do zdrowych, jesiennych spacerów, których pięknym podsumowaniem będzie stworzenie czegoś niezwykłego, nasze bibliotekarki z oddziału dziecięcego przy Mieszka, zapraszają do nowej kreatywnej zabawy.

Z racji, że w tej właśnie filii naszej biblioteki szczególnie hołubione są drzewa, młodych czytelników zapraszamy do zalesienia Jesiennymi Drzewkami oddziału dziecięcego. Do dziś odwiedzający to miejsce czytelnicy zachwycają się wspaniałymi dziełami, które powstały w efekcie zimowej akcji „Stworki z toaletowej rolki”. Wierzmy, że i tym razem po otrzymaniu owej wyjściowej rolki papieru młodzi twórcy puszczą wodze fantazji, co zaowocuje najróżnorodniejszymi Drzewkami, które wyrosną w oddziale dziecięcym naszej biblioteki.

 

 

 

 

Myszka Marcysia czyta w świetlicach

W tegorocznej edycji warsztatów czytelniczych dla dzieci „Królewskie Gniezno Czyta” odwiedzamy nie tylko przedszkola, ale też szkoły podstawowe oraz miejskie świetlice socjoterapeutyczne. Takie placówki są w Gnieźnie cztery – w piątek odwiedziliśmy pierwszą, tę przy ul. Kilińskiego. W świetlicach w ciągu tygodnia dzieci spędzają czas po szkole – tym razem spędziły popołudnie z Myszką Marcysią i niezwykłymi książkami z naszej biblioteki. Oczywiście wszystkie książki są niezwykłe, ale niektóre mają też nietypową formę – nie są to tylko kartki między okładkami, ale książki–komputery, książki–gry planszowe, albo książki–teatrzyki światła. Trzeba przyznać, że ta książkowa parada niezwykłości bardzo się dzieciom spodobała. Tak jak i sama Myszka Marcysia – nasza biblioteczna maskotka. Nasz zaprzyjaźniony gryzoń, gdziekolwiek się nie pojawi, robi furorę i czytelniczy ferment.

Warsztaty „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią” promują czytanie wśród najmłodszych, książki i – poprzez zabawy okołoliterackie – zapraszają dzieci do świata między regałami. W przypadku świetlic czytanie ma również znaczenie terapeutyczne oraz wspomaga rozwój. Świetlice są bowiem miejscem, gdzie dzieci pod okiem opiekunów nie tylko spędzają wolny czas po szkole, odrabiają lekcje, bawią się, otrzymują posiłki, ale też – ze względu na różne problemy rozwojowe lub sytuację rodzinną – otoczone są opieką terapeutyczną.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

„Poemat gnieźnieński”

Swoją teatralną premierę „Poemat gnieźnieński” miał na gali „Wieczoru na Fyrtlu”. Teraz czas na obiecaną prezentację na fb i YT.

Artystyczna wypowiedź dwójki gnieźnian Pawła J. Bąkowskiego i Mateusza Zubla to współczesna opowieść o mieście. Mieście kochanym, mieście, które zniewala, zawłaszcza, daje radość i poczucie tożsamości.

Widzów obecnych na premierowym pokazie dosłownie wbiło w fotele. Jesteśmy pewni, że bez względu na miejsce, w jakim będziecie oglądać „Poemat gnieźnieński” efekt będzie ten sam.

Film powstał w ramach VII Festiwalu „Fyrtel”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Miasto Gniezno, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.