245058~1

Myszka Marcysia czyta w świetlicach

W tegorocznej edycji warsztatów czytelniczych dla dzieci „Królewskie Gniezno Czyta” odwiedzamy nie tylko przedszkola, ale też szkoły podstawowe oraz miejskie świetlice socjoterapeutyczne. Takie placówki są w Gnieźnie cztery – w piątek odwiedziliśmy pierwszą, tę przy ul. Kilińskiego. W świetlicach w ciągu tygodnia dzieci spędzają czas po szkole – tym razem spędziły popołudnie z Myszką Marcysią i niezwykłymi książkami z naszej biblioteki. Oczywiście wszystkie książki są niezwykłe, ale niektóre mają też nietypową formę – nie są to tylko kartki między okładkami, ale książki–komputery, książki–gry planszowe, albo książki–teatrzyki światła. Trzeba przyznać, że ta książkowa parada niezwykłości bardzo się dzieciom spodobała. Tak jak i sama Myszka Marcysia – nasza biblioteczna maskotka. Nasz zaprzyjaźniony gryzoń, gdziekolwiek się nie pojawi, robi furorę i czytelniczy ferment.

Warsztaty „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią” promują czytanie wśród najmłodszych, książki i – poprzez zabawy okołoliterackie – zapraszają dzieci do świata między regałami. W przypadku świetlic czytanie ma również znaczenie terapeutyczne oraz wspomaga rozwój. Świetlice są bowiem miejscem, gdzie dzieci pod okiem opiekunów nie tylko spędzają wolny czas po szkole, odrabiają lekcje, bawią się, otrzymują posiłki, ale też – ze względu na różne problemy rozwojowe lub sytuację rodzinną – otoczone są opieką terapeutyczną.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.