VII Fyrtel: “Zasypiam” powieść graficzna Wiktorii Młynarczyk i Adrianny Rakowskiej – wystawa

To nie jest praca do szuflady. To rzecz do podziwiania, czytania i przeżywania wewnętrznego katharsis. Powieść graficzna „Zasypiam” Adrianny Rakowskiej i Wiktorii Młynarczyk to rzecz mocna i naprawdę wyjątkowo dobra. Jeśli utożsamiacie komiks z formą tematycznie lekką i przyjemną – to macie doskonała okazję na zmianę swojej opinii. Tu nie ma tematycznej beztroski, jest za to bardzo ważny problem społeczny i indywidualny – przemoc w bliskiej relacji – opowiedziany bezpretensjonalnie, przejmująco sugestywnie i szczerze.

Tak o powstaniu powieści graficznej opowiada jedna z autorek – Adrianna Rakowska: „Powieść graficzna „Zasypiam” to przede wszystkim efekt przyjaźni i głębokiego zaufania pomiędzy dwójką kobiet. Wspólna praca nad tak wrażliwą materią nie była prosta, kierowała jednak nami potrzeba poruszenia problematyki gwałtu w związku. Obie byłyśmy motywowane różnymi powodami, jednak wśród nich najmocniej wybijała się nadzieja, że nasza powieść pomoże komuś w podobnej sytuacji.”
Opowieść graficzna gnieźnianek powstała przy okazji pracy licencjackiej Wiktorii Młynarczyk, która studiuje grafikę warsztatową na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Na wydanie książkowe, przyjdzie nam jeszcze poczekać – to zła wiadomość dotycząca tego projektu. Dobra to ta, że prace z przyszłej publikacji można już podziwiać na wystawie. Na jej otwarcie zapraszamy 1 października tj. w piątek o godz. 18.00 do Galerii przy ul. Staszica 12a.
VII Festiwal Fyrtel organizują: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Miasto Gniezna. Partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2021”.

VII Fyrtel: „Milczenie jest srebrem” – spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem i Sebastianem Buttnym

W historii każdego miasta są takie momenty, że czynią je centrum powszechnej uwagi. Gniezno takich momentów ma co najmniej kilkanaście, a jednym z najbardziej spektakularnych była zuchwała kradzież figury św. Wojciecha z sarkofagu gnieźnieńskiej katedry w 1986 roku. Wydarzenie, o którym mówiła cała Polska, stało się w wiele lat później inspiracją do dwóch przedsięwzięć artystycznych: świetnej książki „księcia polskiego kryminału” Ryszarda Ćwirleja oraz przygotowywanego właśnie filmu fabularnego w reżyserii naszego krajana, Sebastiana Buttnego.

Postanowiliśmy nie zmarnować takiej niebywałej okazji i zaprosiliśmy obu twórców do zwierzeń w temacie tych artystycznych inicjatyw. Festiwal „o mieście” zdaje się być idealnym tłem do przeprowadzenia takiej rozmowy. Na wydarzenie zapraszamy w piątek 1 października o godz. 19.00 do sali koncertowej Starego Ratusza, przy ul. Chrobrego 41. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth.

Ryszard Ćwirlej, ulubiony autor kryminałów wielu czytelników, o czym świadczy sympatia, z jaką przyjmowane są jego kolejne książki. Jest wykładowcą na Wydziale nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przez krytyków uznany za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”.
Na podstawie własnej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.
W 2017 roku „ Milczenie jest srebrem” –  książka z wątkiem kradzieży monstrancji św. Wojciecha w tle – otrzymała nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

Sebastian Buttny – reżyser, scenarzysta, montażysta i fotograf. Rozpoczynał karierę filmową w roku 1998 jako twórca niezależny; kilka lat później ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W trakcie studiów zrealizował krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne. Jako profesjonalny twórca filmowy realizował teledyski, projekcje do spektakli teatralnych, spoty edukacyjne i reklamy telewizyjne. Pracował jako montażysta filmowy i telewizyjny, copywriter w agencji reklamowej DDB. Jest także autorem projektu fotograficznego „unmade.beds”, dostępnego na stronie www.buttny.net.

Trzykrotnie otrzymał stypendium scenariuszowe przyznawane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, co przyczyniło się do powstania trzech pełnometrażowych scenariuszy filmów fabularnych: „Całkowita Harmonia”, „Pisarze”, „Lato/89”.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2021”.

„Przeczytaj z nami cały świat” – warsztaty czytelnicze w Środowiskowym Domu Samopomocy „Dom Tęcza”

Projekt „Biblioteka Otwarta Na Każdego”, którego zadaniem jest włączenie w kulturalno-biblioteczny krwiobieg grup odbiorców, które z różnych przyczyn nie korzystają z jego dobrodziejstwa – rozwija skrzydła! Bo kolejnymi adresatami włączających działań są osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Tęcza”.
To tam dotarła nasza kolejna bibliotekarka Agnieszka Antosik z warsztatami pt. „Przeczytaj z nami cały świat”.
Pierwsze z zajęć miały charakter zapoznawczo-wywiadowczy, gdzie prowadząca najpierw przeprowadziła szybką sondę na temat upodobań czytelniczych podopiecznych „Dom Tęcza”, a następnie uraczyła ich ucztą z wielkimi księgami w roli głównej. Bo były to księgi wielkie i w sensie dosłownym! Najefektowniejsze egzemplarze z biblioteki dziecięcej, z różnych półek, o różnej tematyce, ale połączone wszystkie dwoma elementami: imponującym gabarytem i pięknymi ilustracjami. Uczestnicy warsztatów zagłębili się w różne światy: grzybów, drzew, owadów, zwierząt, których już nie możemy spotkać. Ba! Wybrali się nawet pod wodę i pod ziemię!
Na kolejnym spotkaniu nastąpiło dalsze poznawanie tajemnic świata. Na pierwszy ogień poszły pszczoły. Księgozbiór biblioteki dziecięcej obfituje w pozycje na temat tych przezacnych owadów, można było zatem podejść do tematu szczególnie wnikliwie. I tak – jeżeli ktoś z uczestników na wstępie kojarzył jedynie dwa fakty: pszczoły dają miód i mogą użądlić – niezawodnie po dwóch godzinach omawiania pszczelego tematu, nie ma wątpliwości, jak pożyteczne to owady, nawet jeżeli miodu nie dają, jak się porozumiewają i jakim koszmarem byłby świat bez pszczół.
Kolejne zajęcia wypadły w pierwszym dniu jesieni, oczywistym tematem wydały się zatem drzewa tak wyraziście oddające zmiany pór roku. Dlaczego liście zmieniają kolory? Dlaczego drzewa zrzucają je na zimę? I czy to prawda, że drzewa rozmawiają ze sobą? Te pytania nie są już niewiadomą dla uczestników warsztatów „Przeczytaj z nami cały świat”.
W przyszłym tygodniu finalizujące cykl dwa warsztaty. Na najbliższym, zgodnie z życzeniem uczestników, omawiany będzie głęboki temat, jakim są ludzkie uczucia.
 
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.