Gnieźnieńskie spotkanie z twórcą świata Meekhanu – Robertem M. Wegnerem

Cieszyć się muszą miłośnicy książek z takiego urodzajnego lata. Duża liczba spotkań z autorkami/-ami, na które mogą się wybrać, to efekt bogatej oferty okołoliterackiej miejskiej książnicy, realizowanej w ramach licznych projektów wespół z partnerami. Co ważne, spotkania uwzględniają różnorodne czytelnicze gusta. Na ostanie spotkanie przybyli miłośnicy fantastyki, nie tylko miejscowi, ale i spoza Gniezna. Mieli bowiem niepowtarzalną okazję spotkać się z autorem ich ulubionego cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Robertem M. Wegnerem.

Na spotkaniu prowadzonym na Latarni na Wenei przez Wiktora Kolińskiego pisarz opowiadał o procesie twórczym oraz początkach świata Meekhanu, którego pomysł narodził się, gdy był jeszcze w liceum. Potem przyszedł czas na pierwsze opowiadanie, które niespodziewanie dla samego autora ukazało się drukiem w „Science Fiction, Fantasy i Horror” w roku 2006 i wywołało sporą internetową dyskusję. Po kolejnych ciepło przyjętych krótkich formach rozpoczęła się współpraca (trwająca do dziś) autora z cenionym przez autorów i czytelników wydawnictwem Powergraph.

Pióro Wegnera docenili nie tylko Polacy, ale także nasi zagraniczni sąsiedzi. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” opublikowane w Czechach i w Rosji osiągnęły spektakularny sukces. Rosyjski magazyn „Mir Fantastiki” przyznał Wegnerowi w roku 2016 nagrodę Książki Roku, Książki Fantasy Roku, Książki Roku w plebiscycie czytelników i krytyków. Jego książki zostały przetłumaczone także na język litewski i ukraiński.

Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono rozmowie o tworzeniu fantastycznych światów, które – jak zaznaczył pisarz – są autentycznie nie tylko za sprawą dbałości o szczegóły czy konsekwentnemu stosowaniu wymyślonych przez siebie reguł, ale przede wszystkim poprzez swoich bohaterów, którzy je ożywiają. Nie zabrakło również pytań o fanów, których Wegnerowi może pozazdrościć niejeden uznany twórca oraz o liczne nagrody, które otrzymał za swoją twórczość.

Nie zabrakło też najważniejszego pytania o dalsze części popularnej serii. Autor zapowiedział, że Cykl Meekhański ma mieć jeszcze co najmniej trzy części, a najbliższa ukaże się w niedalekiej przyszłości. Zaznaczył, że ma już pomysły na następne dzieła, ale jest to perspektywa raczej odległa. Na zakończenie spotkania wszyscy chętni otrzymali autograf autora z dedykacją.

Tych, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie może pocieszy fakt, że zostało ono zarejestrowane w formie wideo. Nad nagraniem i publikacją materiału czuwała grupa fanów, zorganizowanych w ramach FB profilu „Imperium Meekhańskiego”. Tam też wkrótce pojawią się rezultaty ich pracy.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerami: Miasto Gniezno, Klub Fantastyki Fantasmagoria, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Anna Farman

 

Za nami VIII Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais

Jedyna taka bitwa na wiersze, która odbywa się w Gnieźnie raz do roku – Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais właśnie przeszedł do historii. To była ósma odsłona wydarzenia, które od początku towarzyszy Festiwalowi Literackiemu PRETEKSTY. Nie inaczej jest w tym roku – gnieźnieński slam rozpoczyna cykl wydarzeń, które pojawią się w „PRETEKSTOWYM” programie. Nasz poetycki turniej wchodzi w skład eliminacji do ogólnopolskich mistrzostw Polski w slamie poetyckim – stąd też jego termin – o dwa tygodnie wyprzedzający wydarzenia realizowane w ramach Literackiego Festiwalu.
Do gnieźnieńskiego poetyckiego pojedynku stawiło się w sumie dziewięciu wspaniałych. O kolejności prezentowanej przez nich twórczości decydowało losowanie, a o wygranej – głosy publiczności. Gest uniesionej ręki widza dawał szansę na wygraną. A teksty? Jak zwykle, w przypadku poezji, odbijały współczesne i ponadczasowe problemy jednostki. Była więc w nich: Polska, polityka, miłość, feminizm, egzystencjalizm. Od wypowiedzi niezwykle intymnych po zaangażowane politycznie. Na podium stanęła trójka mistrzów słowa, której udało się zjednać względy publiczności: Patrycja Sikora (III miejsce), Fern (II lokata) i Paweł Szegetz (I miejsce). Mają szansę na krajową rywalizację podczas V Mistrzostw Polski w Slamie Poetyckim, który już niebawem, bo 22 sierpnia.
Po słownej rywalizacji zaproszenie na koncert. Na scenie pojawił się skład „Dzieci Sarah Lynn”. Młody, gnieźnieński zespół doskonale odnalazł się na Latarniowej przystani. Nawiązał znakomity kontakt z publicznością, która dopiero po drugim bisie pozwoliła zejść im ze sceny. Bardzo dobry występ hip-hopowego duetu „Dzieci Sarah Lynn” zakończył wieczór.

XI Festiwal Literacki Preteksty organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Ośla Ławka”, Stowarzyszenie „Fantasmagoria”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Dorian Kaczmarek