Stary Marych i Misiu Szpeniolek – czyli Juliusz Kubel zawita do Gniezna!

„Tej, Marych, mam dla ciebie ale coś ekstra, no mówię ci! – tak mnie od samych drzwiów powitał Biniu, – Daj co drasnąć, jakiejś blondki abo co, bo ledwo dycham!

– Pomalu, pomalu – ja mówię – Tu masz oryndżadę i nie gurgaj tak łapczywie, bo się jeszczek zagałuszysz. A potem gadaj jak się należy, o co ci się rozchodzi?”*

A rozchodzi się o to, że już w czwartek autor tych… blubrów pojawi się w Gnieźnie. To właśnie Juliusz Kubel jest autorem „Blubrów Starego Marycha”, gawęd gwarowych prezentowanych przez lata na antenie poznańskiego radia w fenomenalnej interpretacji Mariana Pogasza! Jest też autorem przekładów klasyki literatury dla dzieci na gwarę wielkopolską – m.in. Kubusia Puchatka, który w gwarze to po prostu… Misiu Szpeniolek.

Dlatego wiaruchna, zapraszamy na Dziedziniec Starego Ratusza w czwartek o 19.00 –ale już o 18.30 przy ul. Rzeźnickiej będzie na Was czekać na fyrtlu „Pan Walizka” z walizką pełną gwarowych opowieści! Zapraszamy!

Dla pierwszych 5 osób, które przyjdą na spotkanie z maskotką/pluszakiem Kubusia Puchatka/Misia Szpeniolka, będziemy mieć książki!

* „Blubry Starego Marycha cz. II” Juliusz Kubel. Poznań 1988.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu “Gwarze mówimy TAK!”” dofinansowanego środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.

 

 

 

 

Baza Czytelnicza – w to im graj!

Trzecie zajęcia Bazy Czytelniczej przebiegły…śpiewająco! A dokładnie – muzycznie. Bo właśnie dźwiękowe motywy w literaturze dla dzieci były tematem zajęć i zarazem punktem wyjścia do animacji okołoliterackich. Na początek dzieci ćwiczyły swoje własne instrumenty, czyli aparat mowy. Poznały też wiele ciekawostek ze świata dźwięków i muzyki.

Stworzyły również opowiadanie o pajączku do utworu Le Basque’a oraz własne melografy do utwory Vivaldiego „Lato”. Poznały też niezwykłe bum bum rurki, a nawet zagrały na nich do motywu muzycznego z filmu „Piraci z Karaibów”. Słowem – w to im (było) graj!

Kolejne zajęcia Bazy Czytelniczej w drugiej połowie sierpnia – zapraszamy!

Baza Czytelnicza to biblioteczne warsztaty prowadzone wspólnie z naszym partnerem BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej.

Warsztaty są realizowane w ramach projektu “Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Ałbena Grabowska w Gnieźnie

Aura niedzielnego popołudnia nad wyraz dopasowała się do nastroju panującego na dziedzińcu Starego Ratusza. Odbywało się tam bowiem spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, kultową autorką bywalców naszej biblioteki. Oczywiste zatem, że atmosfera była ciepła i serdeczna. Okazało się bowiem, że goszcząca w naszym mieście już od soboty autorka bardzo polubiła Gniezno.
Atencja gnieźnieńskich czytelników wobec Ałbeny Grabowskiej została w pełni odwzajemniona – nic dziwnego, że spotkanie trwało przeszło dwie godziny! Fascynujący był to czas, bo i autorka słynnego „Stulecia Winnych” jest niezwykle barwną osobą. Łączy z sukcesem tak wiele ról, że pozostaje być wdzięcznym za to, że starcza jej czasu na pisanie. Oczywiście nie mogło zabraknąć pytania o to, jakim cudem twórczość Ałbeny Grabowskiej wymyka się schematom, nie daje wtłoczyć w jeden nurt, a autorka ciągle zaskakuje eksploracją nowych terytoriów i to nie tylko literackich. Tak naprawdę niestety nie udało się poznać przepisu Ałbeny Grabowskiej na sukces, bo sama autorka wyznała, że takowego nie posiada. Jedno jest pewne – na cokolwiek się nie porywa, fani mogą być pewni, że efekt będzie intrygujący.
Nie dziwi więc, że jest ich rzesza i to bardzo oddanych. Dowodem niedzielne spotkanie – pytań z widowni do autorki nie zabrakło, książki, które można było zakupić, rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki, do autorki zaś ustawił się długi ogonek chętnych na osobistą rozmowę i zyskanie pamiątki w postaci wspólnego zdjęcia i dedykacji.

Kolejne spotkanie autorskie, które pozostawia apetyt na więcej. Na szczęście będzie więcej! Już w tym tygodniu zapraszamy na spotkanie z Juliuszem Kublem i Bartłomiejem Jureckim.

Zdjęcia: Anna Farman

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.