„Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć” – spotkanie z poezją

„Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć” – czytelniczy grudzień zaczęliśmy od spotkania wokół antologii wydanej pod tym właśnie tytułem (przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich O/Wlkp. i Zeszyty Poetyckie).

To zbiór blisko dwudziestu utworów wielkopolskich poetów i poetek, będący wyrazem solidarności z okupowanym sąsiadem. Antologia jest dwujęzyczna – teksty są zarówno po polsku, jak i przełożone na język ukraiński (przez Swietłanę Bresławską oraz Bogdanę Buczkowską).

Spotkanie poprowadzili redaktorzy publikacji: Łucja Dudzińska (prezes zarządu SPP) oraz Dawid Jung (wiceprezes).

 

Najsłynniejsza polska pięciolatka ma już 15 lat!

Basia gości w polskich bibliotekach  już od 15 lat! Oznacza to, że jej pierwsi czytelnicy i czytelniczki są już pełnoletni! Jednak w uniwersum Basi – bohaterka nie dorasta – wciąż ma pięć lat, a tematy poruszane w książkach są niezmiennie aktualne, zgodne z dziecięcymi zainteresowaniami i odpowiadają na potrzeby współczesnych przedszkolaków. Stworzona przez Zofię Stanecką i  sportretowana przez Mariannę Oklejak, Basia wspiera oraz bawi dzieci i… ich rodziców. Seria od lat cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem.

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna co roku obchodzimy imieniny Basi Pasiastej. Tym razem celebrowaliśmy również rocznicę powstania opowieści.

Z tej okazji otrzymaliśmy prezent z Wydawnictwa HarperCollins Polska w postaci nowych przygód Basi: „Basia. Wielka księga psów i kotów” oraz „Basia i nocowanka”z entuzjazmem przyjętych przez dzieci z przedszkoli nr 8 i 12 i głośno czytanych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Przy wsparciu BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej zostały przeprowadzone zabawy z paskami.  Dlaczego paski? Otóż Basia bardzo lubi ten wzór i najczęściej chodzi ubrana w takie właśnie, pasiaste sukienki i bluzeczki. Nosi pasiaste ubrania o każdej porze roku.

Uroczystość uświetniły  zabawy taneczne i integracyjne Basiowe tańce-łamańce. Przedszkolaki mogły się także wykazać swoim refleksem i wiedzą podczas rozwiązywania zagadek.

Czy dzieciom podobała się zabawa? Wystarczy spojrzeć na wszystkie uśmiechnięte buzie i zachwycone oczka – one mówią same za siebie.

 

Ciocia Jadzia w PRL-u oraz w… Gnieźnie

Ależ to była podróż! Ciocia Jadzia odwiedziła dziś Gniezno, dokładnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie, a potem wspólnie z dziećmi wybrała się w podróż… w czasie – do czasów PRL-u!
 
To właśnie ta epoka szarzyzny i niedoborów, saturatorów i autobusów-ogórków oraz sukienek szytych z tetrowych pieluszek rozpaliła wyobraźnię dzieciaków. Okazało się, że nowa część Cioci Jadzi, napisana i zilustrowana przez Elizę Piotrowską, jest kopalnią anegdot, pomysłów racjonalizatorskich i niewiarygodnych wręcz historii. Bo przecież trudno sobie wyobrazić, że kiedyś zamiast sms-ów, dzwoniło się z budki telefonicznej czy że telewizory były tak „grube”, iż można było na nich postawić wazonik i nakryć obrusikiem.
 
Eliza Piotrowska to pisarka uwielbiana przez dzieci, czego dziś znowu dostała liczne dowody. Publiczność była wyjątkowo aktywna i zasypywała autorkę pytaniami. Nic dziwnego, że pani Eliza zawsze jest gotowa przelecieć ocean, by spotkać się z małymi czytelnikami (pisarka mieszka w Brazylii). Jak zdradziła, pierwszą książkę napisała w wieku 4 lata; do dziś pamięta też najlepszy prezent pod choinkę – pachnącą pomarańczę (było to właśnie w epoce PRL-u) i że ma na koncie… UWAGA! 230 książek! Okazało się również, że na widowni zasiadł całkiem spory pisarki narybek, bo kilka osób pochwaliło się swoimi własnymi książkami (póki co publikowanymi w zeszytach).
 
Spotkanie z Elizą Piotrowską odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Adwent w Wypożyczalni dla Dzieci

Adwent w Wypożyczalni dla Dzieci jest szczególny, bo to wraz z jego początkiem uwalniane są tu wszystkie świąteczne książki. Dorocznie, nawet jeżeli dopytywanie o pozycje świąteczne rozpoczyna się już w październiku, twardo stoi się tu na stanowisku, by Czytelnikom udostępnić je dopiero w naprawdę przedświątecznym okresie. W końcu magię Świąt Bożego Narodzenia przeżywa się tylko raz w roku! W tym roku jednak oprócz gwiazdkowego wystroju i półek pełnych świątecznych publikacji, Wypożyczalnia dla Dzieci kusi też otwarciem Świątecznej Pracowni Skrzata. Z racji, że ta nasza placówka zyskała już oddanych bywalców kreatywnych zajęć Środowych Inspiracji, padła decyzja, by uraczyć możliwością twórczego działania każdego młodego Czytelnika, który w okresie przedświątecznym odwiedzi gościnne progi przy Mieszka I 15.

I tak, w pierwszym adwentowym tygodniu mali artyści będą mogli wykonać swe własne świąteczne kartki, w drugim – tworzyć będą świąteczną wioskę, a w trzecim, tuż przed Świętami – ozdoby choinkowe. Dodatkowo, na specjalne życzenie, Biblioteczna Bajarka uatrakcyjni pobyt spotkaniem ze świątecznymi opowieściami. Jednym słowem – już od dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Świąteczna Pracownia Skrzata ruszyła!