385527885_244115408688189_3632639164422902857_n

Ciocia Jadzia w PRL-u oraz w… Gnieźnie

Ależ to była podróż! Ciocia Jadzia odwiedziła dziś Gniezno, dokładnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie, a potem wspólnie z dziećmi wybrała się w podróż… w czasie – do czasów PRL-u!
 
To właśnie ta epoka szarzyzny i niedoborów, saturatorów i autobusów-ogórków oraz sukienek szytych z tetrowych pieluszek rozpaliła wyobraźnię dzieciaków. Okazało się, że nowa część Cioci Jadzi, napisana i zilustrowana przez Elizę Piotrowską, jest kopalnią anegdot, pomysłów racjonalizatorskich i niewiarygodnych wręcz historii. Bo przecież trudno sobie wyobrazić, że kiedyś zamiast sms-ów, dzwoniło się z budki telefonicznej czy że telewizory były tak „grube”, iż można było na nich postawić wazonik i nakryć obrusikiem.
 
Eliza Piotrowska to pisarka uwielbiana przez dzieci, czego dziś znowu dostała liczne dowody. Publiczność była wyjątkowo aktywna i zasypywała autorkę pytaniami. Nic dziwnego, że pani Eliza zawsze jest gotowa przelecieć ocean, by spotkać się z małymi czytelnikami (pisarka mieszka w Brazylii). Jak zdradziła, pierwszą książkę napisała w wieku 4 lata; do dziś pamięta też najlepszy prezent pod choinkę – pachnącą pomarańczę (było to właśnie w epoce PRL-u) i że ma na koncie… UWAGA! 230 książek! Okazało się również, że na widowni zasiadł całkiem spory pisarki narybek, bo kilka osób pochwaliło się swoimi własnymi książkami (póki co publikowanymi w zeszytach).
 
Spotkanie z Elizą Piotrowską odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content