Najsłynniejsza polska pięciolatka ma już 15 lat!

Basia gości w polskich bibliotekach  już od 15 lat! Oznacza to, że jej pierwsi czytelnicy i czytelniczki są już pełnoletni! Jednak w uniwersum Basi – bohaterka nie dorasta – wciąż ma pięć lat, a tematy poruszane w książkach są niezmiennie aktualne, zgodne z dziecięcymi zainteresowaniami i odpowiadają na potrzeby współczesnych przedszkolaków. Stworzona przez Zofię Stanecką i  sportretowana przez Mariannę Oklejak, Basia wspiera oraz bawi dzieci i… ich rodziców. Seria od lat cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem.

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna co roku obchodzimy imieniny Basi Pasiastej. Tym razem celebrowaliśmy również rocznicę powstania opowieści.

Z tej okazji otrzymaliśmy prezent z Wydawnictwa HarperCollins Polska w postaci nowych przygód Basi: „Basia. Wielka księga psów i kotów” oraz „Basia i nocowanka”z entuzjazmem przyjętych przez dzieci z przedszkoli nr 8 i 12 i głośno czytanych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Przy wsparciu BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej zostały przeprowadzone zabawy z paskami.  Dlaczego paski? Otóż Basia bardzo lubi ten wzór i najczęściej chodzi ubrana w takie właśnie, pasiaste sukienki i bluzeczki. Nosi pasiaste ubrania o każdej porze roku.

Uroczystość uświetniły  zabawy taneczne i integracyjne Basiowe tańce-łamańce. Przedszkolaki mogły się także wykazać swoim refleksem i wiedzą podczas rozwiązywania zagadek.

Czy dzieciom podobała się zabawa? Wystarczy spojrzeć na wszystkie uśmiechnięte buzie i zachwycone oczka – one mówią same za siebie.