Literatura Young Adult od kulis – spotkanie z pisarką Agnieszką Kulbat

Literatura młodzieżowa zasługuje na poważne potraktowanie, chociażby ze względu na ogromną popularność tego nurtu wśród młodych czytelników. Stąd dziś gościliśmy – w przyjaznych progach Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza w Gnieźnie – młodą pisarkę Agnieszkę Kulbat. Autorka ma na koncie kilka książek, głównie o tematyce fantastycznej, które kieruje właśnie do młodszych odbiorców. Dziś uczniom klas siódmych opowiadała o literaturze Young Adult (YA) – bo tak nazywa się ten gatunek – od kulis i od kuchni, własnej, bo jako autorka YA doskonale wie, jak funkcjonuje ta część rynku wydawniczego w Polsce.

Agnieszka Kulbat, jak wiele młodych pisarek, zaczynała od pisania fanfików, czyli dalszych ciągów popularnych książek pisanych przez fanów. Dopiero kolejnym krokiem była własna, autorska twórczość. Jak szukać wydawcy? Jak napisać streszczenie swojej książki? Na czym polega redakcja książek? – tą wiedzą autorka podzieliła się z czytelnikami. Były to historie przeciekawe i pełne anegdot. Agnieszka Kulbat wydaje w wydawnictwie założonym przez uznane autorki fantastyki, takie jak Marta Kisiel, co już jest stemplem jakości. Opowiedziała o swoich książkach – najnowszej „Bujdzie”, dwóch tomach „Mojry” i opowiadaniu zawartym w zbiorczym tomie „Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie”. Co ciekawe, bohater jej opowiadania pochodzi z… Gniezna, mimo iż w Gnieźnie autorka pierwszy raz była właśnie dziś.

Widać, że literatura spod szyldu YA jest nie tylko czytana przez młodych, ale też „próbowana”, bo po spotkaniu były osoby, które podzieliły się próbkami swoich tekstów. Może więc szykują się nam kolejne spotkania z autorami YA, tym razem z Gniezna – trzymamy kciuki!

Spotkanie z literaturą YA odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

Włącz ciekawość z Diretą: „Gnieźnianie w Alpach”

Z cyklu „Włącz ciekawość z Diretą” zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Leśniczakiem, którego tematem będą „Gnieźnianie w Alpach”.

Tomasz Leśniczak, alpinista, członek Klubu Sportów Górskich DIRETA od 2000 roku, organizator wypraw górskich w Alpy, Pamir, Kaukaz, góry Iranu i Turcji. Tomek opowie o działalności gnieźnian i przyjaciół związanych z Diretą w Alpach. Będzie o sukcesach i porażkach, o uporze i wycofach. O łatwych i trudnych szczytach. O radości i niebezpieczeństwach. O historii i o planach.

Spotkanie odbędzie się 16.11 (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16. Zapraszamy!

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Anne Applebaum patrzy na wschód

Chcemy w to wierzyć, czy nie – październik zmierza ku końcowi. Takie „ostatki” miesiąca to już tradycyjnie czas spotkań kręgu literacko-konwersacyjnego, czyli Klubu Dyskusji o Książce.

Co tym razem znalazło się na „językach” czytelniczej grupy? Spieszymy donieść, iż książkową wybranką miesiąca została „Matka Polka”. Za tym tytułem kryje się wywiad przeprowadzony przez Pawła Potoroczyna z Anne Applebaum światowej sławy dziennikarką, laureatką Nagrody Pulitzera.

Zapis rozmowy publicystów okazał się istotnie podnieść poziom adrenaliny dyskutantów. Wśród członków czytelniczej wspólnoty pojawiły się duże rozbieżności – można nawet rzec, że cała emocjonalna pięciolinia. Poczynając od określenie lektury odkrywczą, ciekawą i pouczającą poprzez nic nie wnoszącą, aż do, cytując za członkami Klubu, nudnej jak „flaki z olejem”. Wspólnym konsensusem okazało się uznanie prawa do wszystkich racji – możemy się przecież pięknie różnić oraz zgoda do, delikatnie mówiąc, nietrafionego pomysłu na tytuł. Publikacja niewiele ma wspólnego ze skojarzeniami jakie pojawiają się po tytułowej „Matce Polce” – jest za to wielowątkową opowieścią o współczesnym świecie, jego geopolityce, mass mediach, mechanizmach korupcji czy terroru. Anne Applebaum z niezwykłą przenikliwość i błyskotliwością analizuje zmiany zachodzące we współczesnym świecie, można nawet rzec – proroczą, to wybitny i prawdziwie kosmopolityczny umysł. Decyzje o zapoznaniu się z publikacją zostawiamy roztropnemu czytelnikowi, jednocześnie polecając gorąco tytuły, których autorką jest sama Applebaum.

Wypada jeszcze zaprosić na listopadowy Klub Dyskusji o Książce. Ten zaplanowano w ostatni wtorek miesiąca – to jest 28. Zapraszamy na rozmowę, której bohaterką została nowa publikacja autorstwa gnieźnianki – Agnieszki Antosik „Leśna terapia”.