395399439_294323786759122_3202981687269114580_n

Literatura Young Adult od kulis – spotkanie z pisarką Agnieszką Kulbat

Literatura młodzieżowa zasługuje na poważne potraktowanie, chociażby ze względu na ogromną popularność tego nurtu wśród młodych czytelników. Stąd dziś gościliśmy – w przyjaznych progach Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza w Gnieźnie – młodą pisarkę Agnieszkę Kulbat. Autorka ma na koncie kilka książek, głównie o tematyce fantastycznej, które kieruje właśnie do młodszych odbiorców. Dziś uczniom klas siódmych opowiadała o literaturze Young Adult (YA) – bo tak nazywa się ten gatunek – od kulis i od kuchni, własnej, bo jako autorka YA doskonale wie, jak funkcjonuje ta część rynku wydawniczego w Polsce.

Agnieszka Kulbat, jak wiele młodych pisarek, zaczynała od pisania fanfików, czyli dalszych ciągów popularnych książek pisanych przez fanów. Dopiero kolejnym krokiem była własna, autorska twórczość. Jak szukać wydawcy? Jak napisać streszczenie swojej książki? Na czym polega redakcja książek? – tą wiedzą autorka podzieliła się z czytelnikami. Były to historie przeciekawe i pełne anegdot. Agnieszka Kulbat wydaje w wydawnictwie założonym przez uznane autorki fantastyki, takie jak Marta Kisiel, co już jest stemplem jakości. Opowiedziała o swoich książkach – najnowszej „Bujdzie”, dwóch tomach “Mojry” i opowiadaniu zawartym w zbiorczym tomie „Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie”. Co ciekawe, bohater jej opowiadania pochodzi z… Gniezna, mimo iż w Gnieźnie autorka pierwszy raz była właśnie dziś.

Widać, że literatura spod szyldu YA jest nie tylko czytana przez młodych, ale też „próbowana”, bo po spotkaniu były osoby, które podzieliły się próbkami swoich tekstów. Może więc szykują się nam kolejne spotkania z autorami YA, tym razem z Gniezna – trzymamy kciuki!

Spotkanie z literaturą YA odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content