appele2410 (44)

Anne Applebaum patrzy na wschód

Chcemy w to wierzyć, czy nie – październik zmierza ku końcowi. Takie “ostatki” miesiąca to już tradycyjnie czas spotkań kręgu literacko-konwersacyjnego, czyli Klubu Dyskusji o Książce.

Co tym razem znalazło się na “językach” czytelniczej grupy? Spieszymy donieść, iż książkową wybranką miesiąca została “Matka Polka”. Za tym tytułem kryje się wywiad przeprowadzony przez Pawła Potoroczyna z Anne Applebaum światowej sławy dziennikarką, laureatką Nagrody Pulitzera.

Zapis rozmowy publicystów okazał się istotnie podnieść poziom adrenaliny dyskutantów. Wśród członków czytelniczej wspólnoty pojawiły się duże rozbieżności – można nawet rzec, że cała emocjonalna pięciolinia. Poczynając od określenie lektury odkrywczą, ciekawą i pouczającą poprzez nic nie wnoszącą, aż do, cytując za członkami Klubu, nudnej jak “flaki z olejem”. Wspólnym konsensusem okazało się uznanie prawa do wszystkich racji – możemy się przecież pięknie różnić oraz zgoda do, delikatnie mówiąc, nietrafionego pomysłu na tytuł. Publikacja niewiele ma wspólnego ze skojarzeniami jakie pojawiają się po tytułowej “Matce Polce” – jest za to wielowątkową opowieścią o współczesnym świecie, jego geopolityce, mass mediach, mechanizmach korupcji czy terroru. Anne Applebaum z niezwykłą przenikliwość i błyskotliwością analizuje zmiany zachodzące we współczesnym świecie, można nawet rzec – proroczą, to wybitny i prawdziwie kosmopolityczny umysł. Decyzje o zapoznaniu się z publikacją zostawiamy roztropnemu czytelnikowi, jednocześnie polecając gorąco tytuły, których autorką jest sama Applebaum.

Wypada jeszcze zaprosić na listopadowy Klub Dyskusji o Książce. Ten zaplanowano w ostatni wtorek miesiąca – to jest 28. Zapraszamy na rozmowę, której bohaterką została nowa publikacja autorstwa gnieźnianki – Agnieszki Antosik “Leśna terapia”.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content