„Pomocna dłoń” – ratunek w naszych rękach

Dwie bite godziny trwało wczorajsze spotkanie „Pomocnej dłoni” w naszej osiedlowej Filii nr 9 na Winiarach. I był to dobrze wykorzystany czas, bo na ważne sprawy.
 
Nasz zaproszony ekspert – ratownik medyczny Piotr Kordek – uczył uczestników spotkania zasad pierwszej pomocy. W teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Bo ta tytułowa „pomocna dłoń” miała wiele wspólnego z tematem spotkania – jeżeli potrafimy, to ratunek często jest w naszych rękach i możemy skutecznie pomóc innym (lub sobie!) w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia.
 
I właśnie takie sytuacje „na sucho” trenowaliśmy podczas spotkania: utratę przytomności, zadławienie, rozpoznawanie udaru i zawału. Jak postępować, żeby pomóc, a nie zaszkodzić? – taką wiedzę powinien mieć każdy z nas.
 
Kolejne spotkanie „Pomocnej dłoni” już w pierwszy czwartek października – szykują się bardziej słodkie, bo miodowe, tematy!

Dzień Kropki i Pierwsze Czytanki

Wiek przedszkolny  to czas, w którym kształtują się  nawyki  dzieci  w tym również czytelnicze – warto więc wykorzystać ten moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć.

Żeby zachęcić dzieci do słuchania, a rodziców do głośnego czytania  Biblioteka  Publiczna Miasta Gniezna wraz  BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej rozpoczęła kolejną edycję  „Pierwszych  Czytanek”. A rozpoczęła bardzo ważnym wydarzeniem, mianowicie Dniem Kropki – świętem kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.

Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

Takie talenty literackie, plastyczne, muzyczne, sportowe poszukiwaliśmy wśród dzieci zgromadzonych w bibliotece. A czytana głośno książka „Kropka” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom na pewno zainspiruje kolejne dzieci, rodziców i nauczycieli.

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

 

 

 

Monety królów

Daty, miejsca bitew, długie nazwy traktatów i imiona poszczególnych królów. Z tym wielu uczniom kojarzy się nauka historii. Wszystkie te fakty, nazwy i nazwiska  trzeba znać na pamięć. Ale historię można też poznawać przez ciekawe książki. Jedna z nich to pierwsza książeczka numizmatyczna dla dzieci wydana przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.

Książka „Monety Królów” autorstwa Roussany Alex-Nowakowskiej stanie się podstawą zajęć prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna.  Dzieci będą miały okazję zapoznać się z elementami wiedzy o najdawniejszych monetach polskich. A według recenzji prof.  Stanisława Suchodolskiego :„…ponieważ monety są ważnym źródłem historycznym, za ich pośrednictwem dzieci  dowiedzą się czegoś nowego o panowaniu Bolesława Chrobrego.”

Warto jest uwrażliwić dziecko na potrzebę przekazywania wiedzy o przodkach i tych, którzy żyli tu przed nami wskazując, że ich losy, pragnienia i problemy często były bardzo zbliżone do naszych. Wreszcie, nauka historii w oparciu o oglądane przedmioty i obiekty zabytkowe pozwoli zrozumieć potrzebę ich ochrony.