Zapraszamy na Gnieźnieńskie Spotkania Teatralne „Bez Kurtyny”

Ślemy do Was kolejne zaproszenie! Tym razem na spektakle w ramach Gnieźnieńskich Spotkań Teatralnych „Bez kurtyny”. Tym razem przestrzenią sceniczną będzie Dziedziniec Starego Ratusza. A na nim naprawdę spektakularny pokaz twórczości Adama Walnego – twórcy autorskiego teatru przedmiotu „Walny Teatr”, lalkarza, reżysera teatru lalek i edukatora.
Czego można się spodziewać w dwa lipcowe wieczory z przedstawieniami Walnego? Na pewno niesamowitej scenografii, która współgra z aktorem i tworzy nadzwyczajną przestrzeń. W prezentowanym w piątek 8 lipca spektaklu „Noe” pojawią się instrumenty, ale nie tylko one będą bohaterami opowieści. Historia dyrygenta, który zostaje sam bez członków orkiestry, to historia tworzona na żywo wraz z publicznością.
Następnego dnia „Hamlet”. To spektakl z wykorzystaniem marionetek podwodnych oraz lalki bunraku (wywodzącej się z japońskiego teatru lalki, która zachwyca kunsztem wykonania i ruchem przypominającym ludzki).
Na oba wydarzenia zapraszamy na g. 18.00 na Dziedziniec Starego Ratusza, piątek (8 lipca) i sobotę (9 lipca).

Wydarzenia odbywają się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Mecenasem wydarzenia jest firma BestPol.

 

Warsztaty kreatywnego opowiadania – spotkania RPG latem

Wszystkich dopytujących, czy biblioteka dziecięca w wakacje serwuje jakieś atrakcje dla dzieci, z radością informujemy, że każdy przybywający w lipcowe popołudnia do naszej placówki na Mieszka I 15 dzieciak stanie przed szansą odbycia wielkiej – może nie tylko wakacyjnej – przygody!
Wielki sukces serialu „Stranger Things” narobił tym, którzy do tej pory tej rozrywki nie znali, nielichego apetytu na RPG. Z tym satysfakcją informujemy, że spędzające lipcowe dni w mieście dzieciaki będą miały okazję zasiąść do stołu z doświadczonym Mistrzem Gry i wkroczyć w świat, w którym przygodę ogranicza jedynie rozmiar fantazji i kreatywności uczestników gry!
Czym w zasadzie jest RPG? Role Playing Game to gra narracyjna. Prowadzący, zwany Mistrzem Gry, snuje opowieść, której bohaterami a zarazem aktywnymi współtwórcami są uczestnicy gry.
„Zastanawialiście się kiedyś, oglądając film, czytając książkę, czy grając w grę na komputerze, co by było, gdybyście mogli na miejscu bohatera zrobić coś innego? Nieprawdopodobnego? Co by było, gdyby Szewczyk Dratewka, zamiast podsuwać owcę nadzianą siarką, spróbował oswoić Smoka Wawelskiego? Albo Ikar stwierdził, że warto mieć spadochron? Niemożliwe? Tutaj nie będzie tego słowa. Zamiast tego: spróbujmy!” – mówi Mistrz Gry, Tomasz Antosik, który zabierze uczestników warsztatów RPG w podróż pełną przygód i emocji.
Gracze zyskają nie tylko kilka ciekawie spędzonych godzin. „Każda sesja jest inna. To podejmowanie wyborów i nauka odpowiedzialności za nie. Podczas gry bardzo łatwo nauczyć się też kooperacji, zobaczyć, ile daje wspólne działanie, a zarazem poczuć, że myślenie tylko o sobie nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Przy okazji spotkań można spotkać ciekawych ludzi, którzy będą z Wami dzielić pasję do przygody” – dodaje nasz Mistrz Gry.

Na intensywną przygodę z RPG zapraszamy w lipcowe popołudnia. Zanotujcie w pamięci i kalendarzach: Warsztaty Kreatywnego Opowiadania, miejsce: czytelnia biblioteki dziecięcej na ul. Mieszka I 15, godzina: 14.00, terminy: 11, 12, 13, 14, 15 i 18 lipca.

Warsztaty Kreatywnego Opowiadania Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z projektu „Laboratorium Słowa 2022″ otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Możesz być kim chcesz” wystawa fotografii cosplayowej Agnieszki „Aretsy” Klamańskiej-Ignaczak

Od kilku lat współpracujemy z Klubem Fantastyki „Fantasmagoria” w ramach organizacji ich wielkiego święta – Konwentu Fantasmagoria. W tym roku pragniemy włączyć się w to wydarzenie jeszcze bardziej! Dlatego już od 11 lipca 2022 będziecie mogli oglądać w naszej przestrzeni wystawienniczej przy ul. Staszica niezwykle fantastyczną wystawę fotografii cosplayowej Agnieszki „Aretsy” Klamańskiej-Ignaczak „Możesz być kim chcesz”. Na oficjalne jej otwarcie zapraszamy o godz. 18.00. A ekspozycję można będzie podziwiać do końca lata.

Cosplay to hobby, które narodziło się w Japonii, skąd szybko rozprzestrzeniło się na cały świat – najpierw zawędrowało do Stanów Zjednoczonych, a później do Europy. Jego najważniejsze części składowe to cos – czyli kostium i play – czyli odgrywanie roli. Celem każdego cosplayera jest jak najwierniejsze odwzorowanie wyglądu i zachowania ulubionej postaci fikcyjnej. Choć najczęściej sztukę tę kojarzymy z fandomem mangi i anime, jest ona popularna także wśród amatorów komiksów, gier komputerowych, filmów, seriali i literatury. Dzięki fotografom specjalizującym się w cosplayach piękne stroje i charakteryzacje możemy podziwiać nie tylko na konwentach i fanowskich zlotach, ale także w internecie, gdzie autorzy strojów chętnie publikują swoje nietuzinkowe portrety.

Agnieszka Klamańska-Ignaczak – Cosplayem interesuje się od 10 lat, fotografią nieco dłużej. W pewnym momencie wpadła na pomysł, by połączyć te dwie pasje. Dziś jest rozpoznawaną fotografką, przed obiektywem której stali najbardziej znani polscy cosplayerzy. Sama również nie porzuciła pasji do tworzenia kostiumów – szczególnie upodobała sobie Harley Quinn z komiksów o Batmanie, w jej szafie wisi kilkanaście wariacji na temat tej postaci. Jej konta na instagramie śledzi łącznie prawie 35 tysięcy osób. Za obiektywem zazwyczaj partneruje jej mąż – Bolesław, który jest ekspertem od ustawiania lamp, odpalania rac i obsługi maszyny wytwarzającej dym. Agnieszka bowiem uwielbia korzystać z technik tradycyjnej fotografii, a operowanie światłem jest dla niej kluczową dla artysty sprawą. Nie znaczy to, że boi się nowoczesnych technik. Programy graficzne umożliwiają jej stworzenie efektów specjalnych, które świetnie współgrają ze strojami jej modeli i modelek.