tłowystawacosplaym

“Możesz być kim chcesz” wystawa fotografii cosplayowej Agnieszki “Aretsy” Klamańskiej-Ignaczak

Od kilku lat współpracujemy z Klubem Fantastyki „Fantasmagoria” w ramach organizacji ich wielkiego święta – Konwentu Fantasmagoria. W tym roku pragniemy włączyć się w to wydarzenie jeszcze bardziej! Dlatego już od 11 lipca 2022 będziecie mogli oglądać w naszej przestrzeni wystawienniczej przy ul. Staszica niezwykle fantastyczną wystawę fotografii cosplayowej Agnieszki “Aretsy” Klamańskiej-Ignaczak “Możesz być kim chcesz”. Na oficjalne jej otwarcie zapraszamy o godz. 18.00. A ekspozycję można będzie podziwiać do końca lata.

Cosplay to hobby, które narodziło się w Japonii, skąd szybko rozprzestrzeniło się na cały świat – najpierw zawędrowało do Stanów Zjednoczonych, a później do Europy. Jego najważniejsze części składowe to cos – czyli kostium i play – czyli odgrywanie roli. Celem każdego cosplayera jest jak najwierniejsze odwzorowanie wyglądu i zachowania ulubionej postaci fikcyjnej. Choć najczęściej sztukę tę kojarzymy z fandomem mangi i anime, jest ona popularna także wśród amatorów komiksów, gier komputerowych, filmów, seriali i literatury. Dzięki fotografom specjalizującym się w cosplayach piękne stroje i charakteryzacje możemy podziwiać nie tylko na konwentach i fanowskich zlotach, ale także w internecie, gdzie autorzy strojów chętnie publikują swoje nietuzinkowe portrety.

Agnieszka Klamańska-Ignaczak – Cosplayem interesuje się od 10 lat, fotografią nieco dłużej. W pewnym momencie wpadła na pomysł, by połączyć te dwie pasje. Dziś jest rozpoznawaną fotografką, przed obiektywem której stali najbardziej znani polscy cosplayerzy. Sama również nie porzuciła pasji do tworzenia kostiumów – szczególnie upodobała sobie Harley Quinn z komiksów o Batmanie, w jej szafie wisi kilkanaście wariacji na temat tej postaci. Jej konta na instagramie śledzi łącznie prawie 35 tysięcy osób. Za obiektywem zazwyczaj partneruje jej mąż – Bolesław, który jest ekspertem od ustawiania lamp, odpalania rac i obsługi maszyny wytwarzającej dym. Agnieszka bowiem uwielbia korzystać z technik tradycyjnej fotografii, a operowanie światłem jest dla niej kluczową dla artysty sprawą. Nie znaczy to, że boi się nowoczesnych technik. Programy graficzne umożliwiają jej stworzenie efektów specjalnych, które świetnie współgrają ze strojami jej modeli i modelek.