„Co robią uczucia? – Pierwsze Czytanki”

Ważnym elementem tradycji przedświątecznej są kalendarze adwentowe, które odliczają czas od 1 grudnia do wieczoru wigilijnego. Czekolada w kalendarzu adwentowym to miła niespodzianka dla dzieci. A może wykorzystać ten czas i razem z dziećmi przygotować Listę Dobrych Postanowień, która może mieć kształt kalendarza z kieszonkami, na każdy dzień adwentu? Do nich dziecko może włożyć własne postanowienia zapisane lub narysowane, stosownie od wieku i chęci.
 
O postanowieniach, dobrych uczynkach i emocjach czytaliśmy i rozmawialiśmy z dziećmi i rodzicami podczas „Pierwszych Czytanek” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
 
Naszymi przewodnikami były książki: „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz, „Kolorowy potwór” Anny Llenas czy też „Święty Mikołaj z Miry” Elizy Piotrowskiej.
 
Klasyczne utwory „Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena i „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa ukazały dzieciom, jak ważne są dobre uczynki i pozytywne emocje.
 

Warsztaty Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z projektu “Laboratorium słowa 2021” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Biblioteka pod choinką” na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Wybieracie się na tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy? Mamy nadzieję, że tak, ponieważ my także tam będziemy.
Przygotowaliśmy dla Was specjalne warsztaty dla dzieci i rodziców zatytułowane „BIBLIOTEKA POD CHOINKĄ” z najlepszym czytelniczym patronatem – Cała Polska czyta dzieciom.
 
A nasza czytelniczą, świąteczną zabawę zaczynamy już 7 grudnia (tj. we wtorek) o godz. 16.00. Zapraszamy na magiczny spacer ulicą Kaszarską z Agnieszką Gadzińską, autorką książki „Tu cień pada inaczej”. Akcja tej książki dzieje się właśnie na tej ulicy! Zaplanowaliśmy wspólne odkrywanie tajemnicy gnieźnieńskiej kamienicy. Za pomocą latarek poszukamy pudełka z zagadką. Jej rozstrzygnięcie nastąpi po przejściu przez Rynek na dziedziniec Ratusza, gdzie odbędą się warsztaty biblioteczne: „Spełnione życzenie świąteczne”.
 
Natomiast 9 grudnia (w czwartek) o godz. 16.00 wraz z harcerzami z 17 Drużyny Wędrowniczej „Bi-Pi” przeprowadzimy warsztaty biblioteczne pod tytułem „Zaśnieżona Sowa” na dziedzińcu Ratusza. Będzie głośne czytanie, tworzenie bombek, zaśnieżonej sowy oraz wiele innych zimowych zabaw. Tutaj też każdy duży i mały uczestnik otrzyma upominek: „Książki z Mikołajowego Wora”. W ten sposób uwolnimy książki na święta.
 
Do zobaczenia!

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 2 grudnia

Pachnąca drukarnią i… świętami – nasza książkowa nowość: „Opowiem ci, mamo o Świętym Mikołaju” i propozycja do drugiego dnia „Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego”. Za graficzny i tekstowy koncept książki odpowiada Ola Woldańska-Płocińska.
 

Kto zna serię „Opowiem ci, mamo” ten wie, że to wydawnictwa znakomite pod względem tekstu, grafiki a także elementów aktywizujących czytelnika. Z „Opowiem ci, mamo o Świętym Mikołaju” nie jest inaczej. To znakomity przewodnik, który pomoże odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących dzieci przed świętami. Od całkiem prostych – „Gdzie mieszka Święty Mikołaj? czy „Jak Mikołaj dostarcza prezenty?, po bardziej nieoczywiste, jak to o Panią Mikołajową i śniadanie w domu państwa Mikołajów. Tych nieoczywistych momentów w lekturze książki będzie więcej. Dowiemy się między innymi o firmie pod wiele mówiącą nazwą: „Skup Prezentów Nietrafionych”, o szacunku dla zwierząt, o tym dlaczego skrzaty lubią golfy, a także o prezentach, których nie można nigdzie kupić. Przedstawiono również innych bohaterów, którzy oprócz Świętego Mikołaja w grudniu rozdają prezenty w Europie. Tytuł zaprasza małych i naturalnie dużych czytelników do wspólnej zabawy. Można policzyć – na przykład renifery, poopowiadać o tym, co skrzaty robią o poranku czy odnaleźć wszystkie zwierzęta znajdujące się w domu Mikołaja. Jednym słowem, wiele zabawy i czytelniczej przyjemności.