„Pierwsze Czytanki” na półmetku

Czytanie to świetna rozrywka, ale czasem nie jest łatwo przekonać do tego najmłodszych. Co można robić, by dodatkowo zachęcić dzieci do sięgania po książki? Świetnym sposobem są zabawy czytelnicze dla dzieci! Na nich oparte są „Pierwsze Czytanki”, czyli zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat i ich rodziców. Dodatkowe warsztaty prowadzone są dla grup przedszkolnych.
 
Głośne czytanie wzbogacone jest aktywnością ruchową, muzyczną, plastyczną, taneczną czy też poznawczą. Wspaniałe utwory: „Lokomotywa” J.Tuwima, „Pan Kuleczka” W. Widłaka, „Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwy, „ Dzieje pirata Rabarbara” W. Witkowskiego „Szneka z glancem” E. Piotrowskiej wzbogaciły wyobraźnię przedszkolaków.
 
Jesteśmy przekonani, że takie spotkania są najskuteczniejszym sposobem na pozyskanie w tej grupie wiekowej stałych czytelników.
 
„Pierwsze Czytanki” prowadzone są przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej. Na zajęcia zapraszamy właśnie do BAZY przy ul. Jana Pawła II 5/4. Obowiązują zapisy: daria.polus@onet.pl
 
Zajęcia odbywają się pod patronatem kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

Poniżej program kolejnych spotkań:
26 października /wtorek/ godz. 10.00 „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej / dla grup przedszkolnych.
27 października /środa/ godz. 16.30 „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej / dla dzieci i rodziców.
02 listopada /wtorek/ godz. 10.00 „Tropienie tajemnic z Biurem Detektywistycznym” / dla grup przedszkolnych.
03 listopada/środa/ godz. 16.30 „Tropienie tajemnic z Biurem Detektywistycznym” / dla dzieci i rodziców.
16 listopada /wtorek/ godz. 10.00 „Nasza paczka i niepodległość” według Zofii Staneckiej / dla grup przedszkolnych.
17 listopada /środa/ godz. 16.30 „Nasza paczka i niepodległość” Zofii Staneckiej /dla dzieci i rodziców.
23 listopada /wtorek/ godz. 10.00 „Jak rozpoznać misia?” z Michelle Robinson / dla grup przedszkolnych.
24 listopada /środa/ godz. 16.30 „Jak rozpoznać misia?” z Michelle Robinson / dla dzieci i rodziców.
30 listopada /wtorek/ godz. 10.00 „Co robią uczucia?” według Tiny Oziewicz / dla grup przedszkolnych.
01 grudnia /środa/ godz. 16.30 „Co robią uczucia?” według Tiny Oziewicz /dla dzieci i rodziców.

 
Serdecznie zapraszamy!

„Książka na telefon” – przypominamy się!

„Książka na telefon” – to jedna z ważniejszych misyjnych usług naszej biblioteki. Działa od kilku lat i wciąż zdobywa nowych odbiorców. Krótkie przypomnienie – kto może z niej korzystać? Otóż – osoby samotne lub z niepełnosprawnością, którym trudno samodzielnie dotrzeć do Biblioteki i nie mogą liczyć na pomoc rodziny, sąsiadów czy znajomych. Takie osoby mogą zgłosić chęć zapisu do gnieźnieńskiej książnicy telefonicznie.
Po uzgodnieniu terminu bibliotekarz uda się do domu, by spisać dane osobowe oraz zobowiązanie czytelnika.

Na pierwszej wizycie przyszły czytelnik zostanie zapoznany z regulaminem usługi, a także z zasadami zgłaszania wymiany książek. Przypomnijmy-można zgłosić się do placówki najbliższej miejscu zamieszkania, gdzie zgłoszenie przyjmie bibliotekarz a książki zostaną dostarczone prze wolontariusza z „Książkowej Braci”.

Po założeniu konta, podczas pierwszej wizyty wraz z książkami zostanie też dostarczona karta biblioteczna, która uprawnia do korzystania z księgozbioru naszej biblioteki. Książki zostaną dobrane na podstawie preferencji czytelniczych zgłoszonych przy zamówieniu.
Z takiej oferty skorzystała niedawno pani Halina, która została już zaopatrzona w pierwszy pakiet książek.

Zapraszamy i zachęcamy do zapisów i korzystania z tej formy udostępniania księgozbioru.

 

Album „Światłoczuła dekada” w naszych zbiorach

Drodzy Czytelnicy!
Bardzo dobra wiadomość! Dzisiaj do naszego księgozbioru włączyliśmy świeżo wydany (jeszcze farbą drukarską pachnący) album „Światłoczuła dekada”, podsumowujący 10 lat realizacji projektu fotograficznego „Gnieźnianie Anno Domini”.

Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było (i jest do dzisiaj) rejestracja życia Gniezna i jego mieszkańców. Jego corocznym efektem jest wystawa plenerowa, która pojawia się na skwerze przy pomniku św. Wojciecha i inauguruje Królewski Festiwal Artystyczny.

Inicjatywa od samego początku spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony gnieźnieńskich fotografików oraz mieszkańców Pierwszej Stolicy. Z czasem zespół realizujący projekt rozrósł się do kilkunastu osób, a o samym przedsięwzięciu zrobiło się głośno na arenie ogólnopolskiej, zwłaszcza ze względu na jego innowacyjny, pionierski charakter. Swe „światłoczułe opowieści” prezentowali: Agata Ożarowska, Anna Farman, Beata Orczykowska, Dawid Liberkowski, Dawid Stube, Ewa Jakubowska, Izabela Budzyńska, Magdalena Polak, Marek Lapis, Michał Wysocki, Piotr Bąkowski, Piotr Robakowski, Przemysław Degórski, Przemysław Jarosz, Szymon Malengowski, Waldemar Stube oraz Waldemar Lisiecki.
Każda edycja projektu była inna. Zmieniał się skład realizacyjny, odmienne były motywy przewodnie – jedno jednak pozostało niezmienne – potrzeba uchwycenia i oddania na błonie światłoczułej rytmu żyjącej społeczności, która z różnych powodów wybrała właśnie Gniezno jako miejsce do życia, przeżywania swoich radości i smutków, pracy i spędzania wolnego czasu, realizacji własnych marzeń.

Album, który właśnie ujrzał światło dzienne, ma charakter retrospektywny i prezentuje prace wybrane przez samych autorów spośród wszystkich zaprezentowanych podczas minionych edycji. Czy kreślony przez zebrane fotografie obraz jest wierny i oddaje prawdziwy charakter i duszę naszego Gniezna? – ocenę pozostawiamy naszym Czytelnikom, bowiem albumy już od dzisiaj czekają na Państwa w placówkach Waszej Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Wydawnictwo zostało sfinansowane z dotacji Miasta Gniezna w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego.