Porozmawiajmy o sąsiedztwie – pierwsze spotkanie dyskusyjnego cyklu

Tak bardzo przypadły nam do gustu spotkania w ramach projektu „Rozmów przy wspólnym stole”, że postanowiliśmy z nich nie rezygnować. Projekt się skończył, jednak nasz zapał, aby wspólnie oddawać się debatom, na ważne dla społeczności naszego miasta tematom, nie wygasł. Postanowiliśmy to wykorzystać i tak powstał cykl „Porozmawiajmy”. Pierwszy temat, z którym wychodzimy to: sąsiedztwo. Jak dobrze mieć sąsiada! Czy i jak dbać o dobre sąsiedztwo?

Mamy zamiar porozmawiać, o tym, że sąsiedztwo jest naszym wspólnym i powszechnym doświadczeniem, wszyscy mamy sąsiadów i jesteśmy sąsiadami. Czy dobre sąsiedztwo wiąże się z kompromisem: na coś się godzę, z czegoś rezygnuję w imię dobrej relacji? Będziemy rozważać również problem, czy dobre sąsiedztwo daje poczucie przynależności? Co jeszcze nam daje? Poczucie bezpieczeństwa, sprawczości, bycia potrzebnym/potrzebną?

Chcielibyśmy, aby uczestnicy spotkania wynieśli z niego przekonanie, że warto starać się o dobrą jakość relacji w sąsiedztwie, że warto poznawać się nawzajem – jako sąsiedzi, że warto podejmować działania na rzecz lepszego sąsiedztwa. Dobrze jest mieć przekonanie o tym, że dobry sąsiad to skarb oraz zasób społeczny.

Jak w takim razie dbać o relacje w sąsiedztwie i jak je rozwijać? O tym wszystkim i na pewno jeszcze o kilku innych ważnych sprawach sąsiedzkich relacji porozmawiamy 18 sierpnia o godz. 16.00. Korzystając przy tym z naszych – tym razem – przyjacielskich relacji, zapraszamy na Latarnię na Wenei. Ciekawi jesteśmy jak wy odbieracie swoich sąsiadów. Przyjdźcie o tym opowiedzieć.

Na kolejne spotkania z cyklu zapraszamy 25 sierpnia o godz. 16.00 i 30 sierpnia o 18.00 na Latarnię na Wenei. Tematy spotkań niebawem pojawią się wśród naszych zapowiedzi.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerami: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Świat jak z bajki czyli spotkanie z Emilią Dziubak

Czy znają państwo Emilię Dziubak? Nie? Zapewniamy, że to wykluczone. Prawie niemożliwe jest, aby nie zetknęli się państwo z twórczością artystki. Wystarczy jedno spojrzenie na efekty jej pracy i…wszystko staje się jasne. Emilia Dziubak bowiem to jedna z najpopularniejszych ilustratorek młodego pokolenia. Jeśli już – dzięki dobremu wujkowi google udało się zerknąć na książki jej autorstwa, a tuż potem wykrzyknąć tryumfalne – no tak! – to jesteśmy pewni, że zaproszenie na spotkanie z tą zdolną artystą przyjmą państwo z radością. Zapraszamy 20 sierpnia tj. w piątek na godzinę 19.00 w urokliwe rejony Latarni na Wenei.

Jako współautorka lub autorka Emilia Dziubak stworzyła blisko 40 książek dla dzieci i młodzieży. Książek, których rysunki zachwycają detalem i uwodzą atmosferą, troszkę magiczną, jednocześnie pełną czułości. Jej ilustracje zdobią publikacje wydawane w kraju i za granicą (we Francji, Austrii czy Szwecji). Wśród autorów, których wsparła swoim talentem znajdziemy same sławy m.in.: Przemysława Wechterowicza, Barbarę Kosmowską, Martina Widmarka, Dorotę Gellner, Grzegorza Kasdepke, czy Annę Onichimowską. Jest graficzką, której nie sposób nie pokochać i nie można zapomnieć. To uznanie nie tylko czytelników. Za twórczością Emilii Dziubak stoją prestiżowe nagrody, a wśród nich: wyróżnienie z 2016 r. w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015 za autorską książkę „Rok w lesie”, nagroda „Żółtej Ciżemki” z 2017r., rok później wyróżnienie w konkursie Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY i nagroda Soligatto z 2019 roku.

Artystka mieszka i pracuje w Poznaniu.

Zdjęcie Piotr Dziubak

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.