Literacki fyrtel w sieci: Piastowskie Lato Poezji

Zapraszamy do podróży w przeszłość. W kolejnym spotkaniu online na naszym literackim fyrtlu na tapet weźmiemy Piastowskie Lato Poezji, czyli jedno z najważniejszych literackich wydarzeń w dziejach Gniezna. Tę niezwykłą inicjatywę sprzed lat, o znaczeniu ogólnopolskim, wspominać będą ci, którzy PLP współtworzyli i organizowali – poeci Krzysztof Szymoniak, Jerzy Kałwak oraz dawne kierownictwo gnieźnieńskiej książnicy.

Na to spotkanie zapraszamy w środę 26 sierpnia o godz 18.00 na naszym kanale FB.

Piastowskie Lato Poezji to złoty okres gnieźnieńskiej kultury. Do Grodu Piasta z całego kraju zjeżdżali poeci i poetki. Ci uznani, ale i ci debiutujący. A także znawcy i krytycy literaccy oraz oczywiście czytelnicy. Przez kilka dni Gniezno było literacką areną, na której odbywały się spotkania autorskie, odczyty, maratony poetyckie, spektakle, turnieje jednego wiersza, konkursy. Były też, oczywiście, daniny oddawane „tamtej epoce” – jak choćby odwiedziny poetów z zakładach pracy. Przede wszystkim jednak przez te kilka dni całe miasto (ale i okolica) oddychało poezją. Od 1978 roku, przez kolejne lata, do 1991 roku przy tej okazji Gniezno odwiedzili: Jan Himilsbach i Roman Śliwonik, Krzysztof Gąsiorowski, Ryszard Danecki, Jan Marszałek. W kolejnych latach natomiast: Piotr Kuncewicz, Nikos Chadzinikolau, Artur Sandauer, Aleksander Rymkiewicz, Marek Słyk, Andrzej Tchorzewski, Jerzy Grupiński, Stefan Pastuszewski i wielu innych.
Ten barwny i piękny czas będziemy wspominać w równie barwnym towarzystwie. Zapraszamy gorąco!

„Literacki Fyrtel w sieci” powstał w ramach projektu „Biblioteka – filia w sieci” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Projekt „Biblioteka – filia w sieci” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

 

Gość specjalny II Pikniku Czytelniczego – Justyna Bednarek

Jeśli z niejasnych przyczyn Państwa umysł w żaden sposób nie potrafi nazwiska Justyny Bednarek przyporządkować do przeczytanych książek, to pomocna będzie podpowiedź – skarpetka. Jeśli mimo wszystko nie uruchamia to ciągu skojarzeń – polecamy wybrać się do Biblioteki, wypożyczyć dowolną pozycję jej autorstwa i …zachwycić się. Taki jest zwykle efekt końcowy kontaktu z tą literaturą.

Justyna Bednarek nie zasypuje przysłowiowych „gruszek w popiele”. Jej pisarska twórczość ma szerokie spectrum – od dziennikarstwa, poprzez poezję, opowiastki dla dzieci, powieści dla dojrzałych czytelników, aż po ilustrację.

Największe uznanie krytyki, ale i czytelników (tutaj bez względu na kategorie wiekowe) zdobyła książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek: czterech prawych i sześciu lewych”. Pełna nagłych zwrotów akcji, zdumiewających rozwiązań fabularnych,  doskonałego humoru i ciepłego nastroju stała się hitem nie tylko dobranockowych rodzinnych spotkań. Do dziś autorka wydała trzy kolejne „skarpetkowe” opowieści.

Tyle wstępem zmierzającym ku temu, by zaprosić Państwa na …spotkanie autorskie z Justyna Bednarek! Odbędzie się ono podczas tegorocznego Pikniku Czytelniczego w Dolnie Pojednania, 30 sierpnia w niedzielę. Piknik zaczyna się od godziny 11.00, a spotkanie z Justyną Bednarek o godz. 14.40.
Gorąco zapraszamy!

 

Fotografia autorki: Julita Delbar Klitka

 

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Królewskie Gniezno Czyta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.