Dotacja z “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Bardzo dobre wiadomości docierają do nas z Warszawy. Otrzymaliśmy dotację na zakup nowości wydawniczych w ramach działania “Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” programu Biblioteki Narodowej “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Wysokość dotacji: 8.076,00 zł.
Dzięki temu zastrzykowi finansowemu zakupimy książki, których poszukujecie, i o które pytacie.

Przypominamy, że na naszej stronie internetowej znajduje się formularz, który pozwoli Wam zgłosić upragnione tytuły.

Cała Polska czytała o zwierzętach

O tym, jak ważne jest czytanie dzieciom, nie trzeba przekonywać nikogo. Literatura wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, pomaga dzieciom pokonać własne lęki i bariery, ale również uczy i przekazuje mnóstwo przydatnych informacji w wyjątkowo przystępny i ciekawy sposób. Szczególnie ważną i niezwykle ciekawą grupą książek dla dzieci, są te opowiadające o przyrodzie.
Dobra książka o zwierzętach nie tylko przekazuje wartości i ciekawostki, ale także pomaga dostrzec piękno i niezwykłe wartości natury. Oczywiste jest to, że żadna literatura nie zastąpi dziecku prawdziwego kontaktu z przyrodą, ale niewątpliwie może do tego zachęcić.
W naszej bibliotece można znaleźć tak wiele książek dla dzieci, dotyczących przyrody, ekologii i życia zwierząt, że trudno zdecydować się na jedną pozycję. Każda bowiem zawiera wiedzę ciekawą i przydatną.
W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom polecaliśmy do czytania zarówno współczesne jak i klasyczne utwory. Sięgając po książki typu: „Pszczoły” Piotra Sochy, „Kupa: przyrodnicza wycieczka na stronę” Nicolii Davies, „Zwierzakopedia: obrazki z niezwykłego życia zwierząt” Joli Richter – Magnuszewskiej nie zapominajmy o wierszach Jana Brzechwy: „Żuraw i czapla”, „Wrona”, „Ślimak”, „Jak rozmawiać trzeba z psem” i wiele innych.
Zapraszamy do wypożyczania i czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Autorami filmiku są harcerze z 17 Drużyny Wędrowniczej „Bi Pi”.

Cała Polska czytała o zwierzętachO tym, jak ważne jest czytanie dzieciom, nie trzeba przekonywać nikogo. Literatura…

Opublikowany przez Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Piątek, 5 czerwca 2020

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Justyna i Łukasz

Justynę Czechowską i Łukasza Kaczmarka często „widać” przy okazji kulturalnych wydarzeń miejskich. Ich twarze nieomal firmują OFFeliadę, czy Konwent Fantastyki „Fantasmagoria”. Kochają: siebie, fantastykę, spotkania ze znajomymi – najlepiej podczas gier planszowych a także zwierzęta. Pomagają, kiedy mogą: ludziom i żyjątkom.

Na zdjęciu prezentują się ze swoją, piękną kotką Arielą i książką, którą śmiało można określić mianem „obowiązkowej” dla wszystkich miłośników fantastyki oraz prawdziwych kociarzy, czyli pozycją autorstwa Terrego Pratchetta “Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie”. Gracja – inna kocica, pomieszkująca we wspólnym domostwie, nie dała namówić się na rodzinna fotografię.