Pełen atrakcji tydzień w Wypożyczalni dla Dzieci

W minionym tygodniu Wypożyczalnia dla Dzieci wypełniona była wieloma wydarzeniami. Od środy do piątku obchodziliśmy wraz z przedszkolakami Dzień Książki, we wtorek natomiast odbyły się zajęcia poświęcone Koronacji Królewskiej w Gnieźnie.

Również na minionych Środowych Inspiracjach świętowaliśmy Dzień Książki.

Zbliżenia: Spotkanie z ks. Michałem Sołomieniukiem

Gościem majowego spotkania z cyklu „Zbliżenia” będzie ks. Michał Sołomieniuk, a tematem rozmowy Żołnierze Wyklęci.

Michał Sołomieniuk urodził się w 1973 roku w Gnieźnie, gdzie ukończył również seminarium duchowne. Na studiach w Rzymie zdobył stopień doktora filologii klasycznej oraz dyplom archiwisty, paleografa i dyplomatyka. Od 2006 pracuje w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, od 2010 roku jest jego dyrektorem. Jest również zastępcą przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych oraz konsultorem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. Jego pasje to z jednej strony historia lokalna, z drugiej strony średniowieczne rękopisy. Lubi się uczyć języków obcych i podróżować. Od VII klasy jest związany z katolickim Ruchem Światło-Życie.

Spotkanie odbędzie się 17 maja o godzinie 18:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

Dni Książki w Bibliotece

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przez cały kwiecień przeprowadzaliśmy w Domu Sąsiedzkim Pod Sówką i w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna zajęcia, warsztaty i spotkania pod wspólnym tytułem „Dni Książki” przy wsparciu BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej. Objęliśmy działaniami 20 grup szkolnych i przedszkolnych.

Dla wielu młodych ludzi okazało się, że książka to przyjemność. Przywilej, a także przygoda. Czasem – ucieczka od rzeczywistości. Czasem – prawdziwa podróż po krainie fantazji. To źródło wiedzy. Motor do refleksji. Czasem nawet przyczyna zmian w naszym myśleniu i działaniu.

Książka – kolokwialnie rzecz ujmując – jest fajna.

W ten sposób uhonorowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci im. H.Ch. Andersena oraz  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Spotkanie z instruktorem nordic walking z cyklu Pomocna Dłoń

Spotkanie z instruktorem nordic walking odbyło się jak zawsze w bardzo miłej atmosferze. Rozpoczęło się od omówienia zasad, o rozmowie o sprzęcie: jakie kijki są dla kogo odpowiednie. Uczestnicy dowiedzieli się, że bardzo ważnym aspektem jest dobranie wysokości kijków do wzrostu (wzrost x 0.66). Niedopasowane kijki mogą wręcz zaszkodzić. Kolejnym ważnym punktem dla chodziarzy jest rozgrzewka, podczas której uruchamiamy wszystkie stawy. Odbyły się nawet małe spacerki z kijkami po Bibliotece, podczas których instruktor na bieżąco korygował błędy. Rehabilitacja z kijkami jest bardzo często polecana po zawałach, udarach, jak i dla dobrego samopoczucia.

C/Z/YTAT na weekend: „Pielgrzym nad Tinker Creek”

W ten piątek dłuższy cytat, ale tak interesujący, że śmiało zaryzykowaliśmy TL;DR.
 
„Czytałam o szarańczach. Hordy tych migrujących owadów pojawiają się na suchych, jałowych terenach, a potem równie nieoczekiwanie znikają. Składają jaja na całej równinie, ale rok później nie pojawia się na niej ani jeden owad. Entomolodzy znakowali badane okazy i analizowali ich budowę, ale nigdy potem nie udało im się natrafić na oznakowane osobniki – owady wracały rojnie na tereny, na których zostały zaobserwowane (…).
Dopiero w roku 1921 rosyjski przyrodnik Uwarow rozwiązał tę zagadkę. Szarańcza to konik polny – jedno i to samo zwierzę. Chmary szarańczy to zwykłe koniki polne, tyle że obłąkane.
Jeżeli wziąć zwyczajne koniki polne gatunku z dowolnego suchego obszaru na kuli ziemskiej, na przykład z Gór Skalistych, i hodować je w dużej liczbie, stłoczone w szklanym słoju, owady wejdą po pewnym czasie w tak zwaną fazę migracyjną – czyli staną się szarańczą. Dosłownie i fizycznie zmienią się na waszych oczach z doktora Jekylla w pana Hyde’a. Przemiana ta będzie dotyczyć nawet samotnych osobników trzymanych w słoju, jeśli poddać je gwałtownej stymulacji serią sztucznych bodźców. Najpierw niemal niezauważalnie wydłużają się im skrzydła i pokrywy chitynowe. Z początku bezbarwne, teraz nabierają coraz bardziej nasyconych kolorów, aż wreszcie stają się histerycznie żółte i różowe. Na pokrywach ich skrzydeł pojawiają się paski oraz cętki, które ciemnieją, by w końcu osiągnąć barwę połyskliwej czerni. Składają więcej jaj niż normalne koniki polne. Nie mogą sobie nigdzie znaleźć miejsca, są niespokojne i żarłoczne. I teraz masz w słoju plagę.
Miliony szarańczy w locie potrafią zasłonić niebo na dziewięć godzin, a kiedy wylądują, ratuj się, kto może, o Izraelu. (…) Każdy skrawek ziemi, każda gałązka pokryte są grubą na kilkanaście centymetrów warstwą owadów, od których kipią doliny, i drżą góry. Szarańcza: historia stara jak świat”.
 
 
Annie Dillard, amerykańska poetka i pisarka, porównywana bywa do Emily Dickinson oraz H.D. Thoreau i nie są to komplementy na wyrost. „Pielgrzyma nad Tinker Creek” Dillard opublikowała pól wieku temu, a rok później – w 1975 roku – otrzymała za nią Nagrodę Pulitzera. Autorka spędza rok w pięknym zakątku Appalachów, zwanym właśnie Tinker Creek. Jej domek otacza zwykły-niezwykły bogaty świat przyrody, który pisarka obserwuje w rytmie zmieniających się pór roku. Ten przyrodniczy diariusz znajdujemy właśnie między okładkami książki. Talent do uważnej obserwacji w połączeniu z literackim zaowocował mistrzowską prozą, określaną różnie: medytacyjną, filozoficzną, poetycką, refleksyjną, intelektualną. Zresztą przymiotniki nie są istotne – istota przyrody odbija się w książce za sprawą skupionego spojrzenia i mądrości patrzącej. Polecamy na wiosnę!

O inspirującej mocy twórczości Edgara Allana Poego

O Allanie Edgarze Poem słyszał chyba każdy. Karykatury, zdjęcia i portrety poety i pisarza pojawiają się w popkulturze regularnie. Podobnie z adaptacjami jego prac. Jak wielu z nas jednak faktycznie sięgnęło po dzieła Amerykanina? Poe obrósł mitem, swego rodzaju legendą. Przedwczesna śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach, kontrowersje związane z życiem i nieszablonowa twórczość zapewniły mu nieśmiertelność. Jednak czy dziś twórczość Poego jest tak samo zaskakująca i zajmująca jak dla jego współczesnych. Tego poznawczego ćwiczenia podjęli się członkowie Klubu Dyskusji o Książce. A tuż po lekturze opowiadań nowelisty spotkali się na comiesięcznej dyskusji. Wnioski z tego wydarzenia są raczej mało przychylne dla pisarza – jedna z uczestniczek rozmowy tak określiła proces czytania “ja się czuję jakbym odwiedzała muzeum historii literatury, i to takie nieodwiedzane skrzydło”. Głosów o tym, że nie czuję się już żadnej grozy, lub “jak to się zestarzało” było więcej. Kilka osób wskazywało na zbyt wolne tempo opowiadań, brak fabuły, dużą dosłowność w przedstawieniu wątków czy faktów oraz brak psychologii postaci. Jeśli chodzi o zachwyty to pojedyncze głosy dotyczyły języka. Jednak, o czym nie zapomnieli uczestnicy debaty, twórczość Poego była potężnym impulsem dla powstania nowych gatunków literackich (powieści grozy, detektywistycznych) i stworzenia pierwowzorów bohaterów, z których później czerpało wielu literatów. Zdumiewa i oszałamia także ilość adaptacji, które inspirowały i nadal inspirują się pracami amerykańskiego twórcy. Zdecydowanie ponadczasowość Edgara Allana Poego tkwi w jego natchnionej roli, jaką nieustannie wywiera na rzesze małych i wielkich artystów. Przy okazji kolejnego spotkania Klubu Dyskusji o Książce dalsza historia nadal będzie obecna podczas debaty.

W maju pochylimy się nad fenomenem historii i to tych rodzinnych – na czytelniczym stoliku pojawią się bowiem “Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. Zainteresowanych rozmową zapraszamy na godz. 18.00, 21 maja do biblioteki przy ul. Staszica 12a.

Możecie posłuchać już drugiego odcinka podcastu „Leśne objawienia”

Na kanale Spotify możecie posłuchać już drugiego odcinka podcastu „Leśne objawienia”.

 

Prowadzą go: 

Agnieszka Antosik ( Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna) , Szepcząca z Drzewami, autorka książki „Leśna terapia” i Włodek Naumczyk (Biblioteka Publiczna w Mieścisku)

Tym razem w natchnionej powieści Richarda Powersa „Listowieść” znaleźliśmy opowieść o prawniku, który w 1972 r. zaproponował przyznanie praw obiektom przyrodniczym; drzewom, lasom, górom, rzekom. Christopher D. Stone – fascynująca postać! Posłuchajcie naszej rozmowy o nim i o roli tego wątku w powieści, a dla tych , które i którzy po podcaście będą chciały pogłębić swoją wiedzę w tym obszarze zamieszczamy linki do:

– biogramu Christophera Stone’a zamieszczonego w NYT po śmierci prawnika w 2021 r. –   https://www.nytimes.com/2021/05/28/us/christopher-stone-dead.html

– link do miejsca w którym można znaleźć oryginalny esej RS z 1972 r. –  https://iseethics.wordpress.com/wp-content/uploads/2013/02/stone-christopher-d-should-trees-have-standing.pdf

– link do stowarzyszenia prawników zajmujących się ochroną praw obiektów natury – Centrum Orzecznictwa Ziemi – https://iseethics.wordpress.com/wp-content/uploads/2013/02/stone-christopher-d-should-trees-have-standing.pdf

– link do wydawnictwa , które w 2010 r. przygotowało rozszerzoną wersję eseju RS ( Oxford Univeristy Press) – https://global.oup.com/academic/product/should-trees-have-standing-9780199736072?cc=pl&lang=en&

Zatem : które/którzy wielbicie las, czcicie życie w drzewach, które/którzy poczujcie się zaproszone/zaproszeni do wędrówki przez „pradawne lasy myśli” . Zapraszamy do słuchania – Leśne Objawienia  # 2 .

Matronat i patronat roztaczają profile/strony: Szepcząca z drzewami i Szukam w lesie

Tak rośnie Kultura. Jak drzewa….

Partnerką Bibliotek w projekcie jest Fundacja PVE Dobra Energia

Nowa wystawa w ulicznej galerii Biblioteki Głównej

Hej! Wiecie, że imieniny naszego pięknego miasta wypadają w ten sam dzień co Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich? Piękny zbieg okoliczności, czyż nie? Z okazji Światowego Dnia Poezji biblioteczne okna przy Mieszka I zdobili gnieźnieńscy poeci. Bardzo i Wam i nam przypadł do gustu pomysł z wykorzystaniem tej wspaniałej przestrzeni miejskiej w samym centrum, dlatego z okazji dzisiejszych świąt również przygotowaliśmy dla Was wystawę w ulicznej galerii – tym razem mamy zaszczyt przedstawić książki, których akcja dzieje się w Gnieźnie. Myślimy, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie, ponieważ okazuje się, że oferta naszej biblioteki jest w tej materii bardzo bogata – od kryminałów, przez fantastykę, po książki non-fiction, które czyta się jak najlepszą powieść! Książki dla dzieci i młodszych i starszych także znajdziecie – w witrynach Wypożyczalni dla Dzieci. Oglądajcie – wypożyczajcie – a jeśli nie zdążycie – zapisujcie się w kolejki! Wystawę będziecie mogli podziwiać aż do końca długiego weekendu majowego! Z pewnością jednak nie wyłapaliśmy wszystkiego. Macie do polecenia jakieś pozycje dziejące się w naszym mieście lub jego dotyczące?