Spotkania z zimowymi baśniami w Wypożyczalni dla Dzieci

Ten i ubiegły tydzień upływają w Wypożyczalni dla Dzieci na ul. Mieszka I 15 pod hasłem bliskich spotkań z baśniami zimowymi – gdy zima za oknem zawodzi, przywołujemy najmroźniejsze z baśni i wyczarowujemy zapominany coraz bardziej klimat.
Co choinka ma wspólnego z tatrzańskim niedźwiedziem? Czy zawsze groźne jest spotkanie z demonem Zimy zwanym Morozką? Przedszkolaki i szkolniaki odwiedzające w styczniowych dniach mury naszego dziecięcego oddziału nie tylko poznają odpowiedzi na te pytania, ale jeszcze utwierdzają się w przekonaniu, że na ciemne, długie popołudnia nie masz jak książka!
Wszystko to stanowi swoistą zapowiedź tego, co szykowane jest na czas ferii w tym właśnie oddziale.
Wypatrujcie zapowiedzi – nawet jeżeli zima na ferie się nie stawi, będzie się ją wyczarowywało w Wypożyczalni dla Dzieci na ul. Mieszka I 15.

Zapraszamy na inaugurację questu – Gniezno, którego nie znacie

Serdecznie zapraszamy Was na quest, czyli grę terenową z elementem poszukiwania skarbu.

Wierszowane wskazówki przeprowadzą Was trasą, która raczej nie znajdzie się w programie innych wycieczek. W ramach questu nie odwiedzicie Katedry, nie zobaczycie Drzwi Gnieźnieńskich. Mamy jednak nadzieję, że spodoba się Wam ten krótki spacer i że dowiecie się czegoś ciekawego o naszym mieście.

Przejście trasy questu zajmie Wam ok. 45 minut spacerem.

Kiedy rozwiążecie wszystkie zagadki, dotrzecie do skrzyni skarbów, podbijecie pamiątkową pieczęć na Waszej ulotce, nie zapomnijcie wpisać się do Księgi questowiczów – opiszcie krótko Wasze wrażenia ze spaceru.

A jeśli lubicie odznaki, koniecznie dowiedzcie się jak możecie zdobyć turystyczną odznakę PTTK związaną z questami.

Ulotkę questową można pobrać ze strony internetowej Wielkopolskich Questów lub znaleźć w Informacji Turystycznej na ul. Chrobrego 40/41.

Uwaga!
Pierwsze 10 osób, które ukończą trasę questu (rozwiążą zagadki, poznają kod, odnajdą skrzynię skarbów, podbiją pieczęć na ulotce) do godz 14:30 otrzymają drobne upominki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Herbatka z cytatem dla Babci i Dziadka

Babcie i dziadkowie są plasterkiem na rany, rozpieszczają i wspierają, uczą, jak wybierać dobro, uczą prawdziwej zabawy, znają wiele ciekawych historii, chodzą z wnukami do biblioteki i im czytają w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dziękujemy, że jesteście!

W podziękowaniu zapraszamy do udziału w akcji bibliotecznej w Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. W dniu 20 stycznia (piątek) w godzinach udostępniania można będzie wybrać sobie herbatkę, do której będzie dołączony cytat literacki o wyjątkowej roli babci i dziadka w życiu rodziny.

Wystarczy potem w domu zaparzyć sobie gorącą herbatę i poczytać ciekawą książkę wypożyczoną z biblioteki.

Serdecznie zapraszamy.

Ps. Liczba herbatek ograniczona

„Biblioteka Pokoleń” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Co babcia i dziadek czytali, kiedy byli mali?, Jak spędzali wolny czas? W jakie gry grali? Na te wszystkie pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedzi podczas międzypokoleniowej imprezy bibliotecznej w sobotnie południe 14 stycznia w Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.   Przybyli na nie licznie babcie i nawet jeden dziadek w towarzystwie swoich wnuczek i wnuków. Łącznie zebrało się 50 osób. Na wszystkich czekało w bibliotece przy ul. Staszica 12a mnóstwo niespodzianek. Wszyscy wspólnie doskonale się bawili podczas czytania klasycznych bajek, w nietypowy sposób, bo za pomocą pacynek, kukiełek, a nawet teatru cieni. Gry planszowe oparte na tekstach baśni zrobiły ogromną furorę.

Przewodniczką pośród dawnych zabaw i gier okazała się książka „Gry i zabawy z dawnych lat” Katarzyny Piętki. Przypomnieliśmy zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, komórek, a nawet telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą.

Gra w klasy, w wersji „Masło – Trzasło”, kalambury czy zabawa „Ojciec Wirgiliusz” okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Zaangażowały i młodszych i starszych. Powstała po raz kolejny swoista „Biblioteka Pokoleń” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.