Kolejne dzieci odwiedziły Bajkową Krainę w Filii nr 9

Dziś, 24.11.2022, Bajkową Krainę odkrywaliśmy razem z drugoklasistami Szkoły Podstawowej nr 12 im. prof. Adama Wodziczki w Gnieźnie. W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 znów zrobiło się gwarno i wesoło. Zadowolone z zajęć dzieci obiecały, że wrócą wraz z rodzicami do książnicy. Trzymamy ich za słowo!

 

„Książka jako dzieło sztuki – o sztuce zdobienia średniowiecznych rękopisów” – wykład prof. Wetesko

Klub „Włącz ciekawość” działający w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna kontynuuje swoją działalność. Tym razem naszym gościem był historyk sztuki i muzealnik, obecny pracownik naukowy Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Pan prof. Leszek Wetesko. Licznie zgromadzona publiczność uczestniczyła w wykładzie pod tytułem „Książka jako dzieło sztuki – o sztuce zdobienia średniowiecznych rękopisów”. Wykład ilustrowany był szeroko i ciekawie komentowaną przez prelegenta prezentacją multimedialną. Bardzo inspirujący poznawczo wykład zawierał informacje o luksusowej książce w kręgu kultury dworskiej imperium w dobie schyłkowego antyku, kształtowaniu się nowej estetyki książki. Pan Profesor szeroko mówił o skryptorium jako miejscu powstawania średniowiecznej książki, ewolucji schematów artystycznych wykorzystywanych przy dekorowaniu książek. Uczestnicy wykładu usłyszeli również o problemie tzw. wewnętrznej przestrzeni książki w komponowaniu miniatur oraz wpływie wynalezienia druku na ewolucję zdobienia książki w okresie późnego średniowiecza. Wykład został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy.
Projekt „Laboratorium Słowa” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Misie, Miśki, Misiaczki

Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania – wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miękki i puchaty to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane i czytane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Nasza biblioteka posiada bogaty zasób książek o misiach. Czytajmy je razem z dziećmi w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Podobnie jak to uczyniły Przedszkole nr 1 „Wesołe Nutki” i „Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada” z pomocą Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i Bazy Centrum Edukacji Kreatywnej.

„Przytul misia” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Często dzieci mają wiele maskotek, ale zawsze jedna z nich jest tą najukochańszą. Widać to dobrze na przykładzie Kubusia – najsłynniejszego pluszowego misia na świecie. Krzyś uwielbia wszystkich zabawkowych mieszkańców Stumilowego Lasu. Ale to właśnie z Kubusiem łączy go wyjątkowa więź. Podobnie jest w przypadku Basi, bohaterki książki Zofii Staneckiej pt. „Basia. Opowieści Miśka Zdziśka”. Dziewczynka ma różne zabawki. Jednak najukochańszym towarzyszem zabaw jest misiek Zdzisiek.

Pluszowy miś dla wielu z nas pozostanie ukochaną zabawką z dzieciństwa. Do dziś przywołuje ciepłe i miłe wspomnienia. Ciągle, pomimo upływu lat, pozostaje ukochanym przyjacielem i powiernikiem sekretów milionów dzieci.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zapraszamy do Filii nr 2 „Pod Sówką„  do wypożyczania książek o „Kubusiu Puchatku”, „Misiu Paddingtonie” czy „Misiu Uszatku” i do czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Przy okazji można się przytulić do misiów mieszkających wśród książek i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przytulanie do misiów rozpoczynamy 25 listopada  w godzinach otwarcia biblioteki .