„Książki, które dodają odwagi w barwach niebiesko-żółtych”

W gnieźnieńskich przedszkolach i szkołach pojawiły się dzieci ukraińskie, które mają za sobą niejednokrotnie ciężkie przeżycia. Często nie radzą sobie z emocjami i uczuciami. Znalazły się w obcym kraju, nie znają języka polskiego. Przyjmowane są przez nauczycieli i rówieśników z ogromną dozą empatii.

Jako bibliotekarze, chcieliśmy się przyczynić do integracji dzieci. Przygotowany przez nas program „Książki, które dodają odwagi” mający na celu oswojenie małych gnieźnian z trudną sytuacją związaną z wojną, strachem, niepokojem, został uzupełniony o kolejny moduł. Dodaliśmy barwy niebiesko-żółte.
Okazało się ponownie, jak ważne dla każdego dziecka jest zrozumienie jego potrzeb, dotarcie do niego poprzez gest, uśmiech, książkę.
Zabawy oparte na książkach z działów „Bajki-pomagajki” stały się najlepszą receptą na opanowanie złości, strachu, niepokoju. Zaś eksperymenty niebiesko – żółte przygotowane przez BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej pozwoliły na beztroską zabawę poprzez naukę.

Cały czas Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna rozszerza swoją ofertę dla dzieci ukraińskich i polskich. Otrzymane książeczki i gry z serii Kapitan Nauka – za które serdecznie dziękujemy – uzupełniły nasze zbiory i będą wykorzystywane podczas spotkań i zajęć z dziećmi, w celu ich integracji, bo najlepiej się poznawać się poprzez zabawę. Tym bardziej, że są tworzone we współpracy z psychologami, terapeutami oraz pedagogami. Produkty Kapitana Nauki są dostosowane do potrzeb oraz możliwości dzieci w różnym wieku.

Cały czas zapraszamy na warsztaty o uczuciach i emocjach w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Szczegóły – Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD / 61 426 40 54

Zapisy dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych pod numerami:
BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej – 609 067 645
Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15 – 61 426 18 42
Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56
Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54
Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) – 61 426 63 44.

Zapraszamy na spotkania Klubu “Tea Time”

A to już zaproszenie na “po świętach”. W środę 20 kwietnia gorąco polecamy wybrać się na spotkanie Klubu “Tea Time”. To idealne miejsce, by pokonwersować w języku angielskim.

Klub powstał niedawno i poszukuje chętnych, którzy stworzyliby wspólnotę rozdyskutowanych uczestników. Stawia na luźną atmosferę i przyjemność płynącą z możliwości obcowania z językiem obcym w realu.
Jeśli masz ochotę poćwiczyć swój angielski w przyjaznym towarzystwie, bez ocen i stresującej atmosfery sprawdzianu, wybierz się na spotkanie klubu “Tea Time”.

Spotkania, zgodnie z angielskim zwyczajem popołudniowych herbatek, zaczynać się będą o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

Spotkanie z Bajarką

Baśni ukraińskich w wykonaniu naszej bibliotecznej Bajarki wysłuchało już niemalże 250 dzieci! Przedszkole i szkolne grupy licznie odwiedzające Pracownię Opowieści, przez ponad miesiąc przenoszone były w czasie i przestrzeni na zieloną Ukrainę. Dane im było tam poznać bohaterów takich, jak sprytny Hryćko, nieco mniej bystry Iwan czy Kuźma o wielkim sercu. Przeżyć wzruszenia, a jeszcze częściej – serdecznie się ubawić.

Jeżeli wśród rzeszy dzieciaków, które przeżyły bliskie spotkanie z ukraińskimi baśniami, nie było jeszcze Waszej pociechy, albo jeżeli Wy sami macie ochotę przenieść się w czasy dzieciństwa – nasza Bajarka zaprasza na pożegnalne spotkanie z tymi baśniami. Odbędzie się ono w ostatnie poniedziałkowe popołudnie kwietnia, o godzinie 16-tej. Pracownia Opowieści otwiera szeroko wrota dla każdego chętnego – z uwagi jednak na ograniczoną powierzchnię czytelni w oddziale dziecięcym biblioteki przy Mieszka I, obowiązują zapisy.

Poniedziałek 25 kwietnia godz. 16.00, Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15.
Chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu prosimy o zgłoszenia telefoniczne: 61 426 18 42 lub mailowe: dzieci@biblioteka.gniezno.pl.