Nagrody w konkursie „Mistrzowie Ilustracji” – wręczone

A to nasi zwycięzcy, którzy w lutym przemierzali Gniezno w poszukiwaniu kolejnej części wystawy „Mistrzowie Ilustracji”. Z powodu jej rozmiarów (eksponowano ją w dwóch lokalizacjach: bibliotecznej galerii przy ul. Staszica 12a i galerii Starego Ratusza) zadanie to okazało się nie lada wyczynem. Najlepiej spisały się ekipy, w skład których wchodziło kilkoro członków rodziny.

Gratulacje i nagrody przyjęli z rąk dyrektorów obydwu instytucji, czyli Piotra Wiśniewskiego (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna) i Dariusza Pilaka (Miejski Ośrodek Kultury).

Część nagród ufundowało Wydawnictwo Dwie Siostry, które również stoi za powstaniem wystawy „Mistrzowie Ilustracji”.

 

 

 

„Pracownia Opowieści” z Baśnią Ukraińską

Ustnie przekazywane opowieści są stare jak ludzkość. Tak naprawdę wędrowni bajarze opowiadali nie tylko dzieciom, a całym społecznościom odwiedzanych miejsc. Ich opowieści pełniły rolę nie tylko rozrywkową, ale i terapeutyczną i integrującą. To, co służyło przez wieki naszym przodkom, jest potrzebne i nam.

Z takich pobudek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna powstaje „Pracownia Opowieści”. W ramach jej działalności biblioteczna Bajarka – w tej roli Agnieszka Antosik, będzie opowiadała baśnie narodów z całego świata. Na początek do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15, bo tam lokalizować się będzie „Pracownia”, zapraszamy grupy przedszkolne. W planach są już także popołudniowe spotkania z chętnymi, którzy mają ochotę wsłuchać się w opowiadane na głos baśnie.

Cykl inaugurują, z oczywistych względów, baśnie ukraińskie. „Zgłębiając się w ich świat, zbliżymy się do korzeni tak bliskich nam zwłaszcza teraz Ukraińców, odkryjemy, jak wiele nas łączy i jak podobne są nasze marzenia. Spotkamy się u źródła” – zapowiada biblioteczna Bajarka.

Szczegóły i zapisy – Agnieszka Antosik / Wypożyczalnia dla Dzieci ul. Mieszka I 15, tel. 61 426 18 42

 

 

„Książki, które dodają odwagi” – program bajko-terapeutyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Jak uciszyć niepokój, opanować strach? Jak zadbać o emocje, zwłaszcza w tak trudnej dla nas wszystkich rzeczywistości? Kołem ratunkowym mogą być pozycje z działów „Bajki –pomagajki” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Jak zapewniają bibliotekarze gnieźnieńskiej książnicy – czytając dziecku określone bajki możemy pomóc w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują profilaktycznie przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z dziećmi. Celem bajkoterapii jest bowiem rozbudzanie wiary we własne siły, dodanie odwagi życiowej, budowanie zaufania do siebie i swoich możliwości.

Wśród „Bajek – Pomagajek” jest wiele książek o emocjach, różnych sytuacjach z życia dzieci, zmianach i wyzwaniach. Cały kalejdoskop różnorodnych emocji poznamy m.in. poprzez książki: „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz, „Strach ma wielkie oczy” Magdaleny Młodnickiej, „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza. W księgozbiorze bibliotecznym można też znaleźć książki mówiące o wolności, tolerancji, inności.

Przygotujmy dzieci na przyjęcie do swojego grona w przedszkolu, szkole, na podwórku, w drużynie sportowej rówieśników z Ukrainy, które czasami dopiero będą się uczyli języka polskiego, naszych zwyczajów, kultury. Pomocą mogą tu służyć książki: „Nietoperzyca Kaja i kraina uważności” – praca zbiorowa, „To MY, Dzieci Świata” Elizy Piotrowskiej czy też „Basia i wolność” Zofii Staneckiej

To pozycje z działu „Bajki – pomagajki” są właśnie podstawą warsztatów przygotowanych przez miejską książnicę dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Odbywać się będą w placówkach bibliotecznych oraz w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej. Program zajęć przygotowano w ramach akcji „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”.

Szczegóły – Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD / 61 426 40 54

Zapisy dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych pod numerami:
BAZA – Centrum Edukacji Kreatywnej – 609 067 645
Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56
Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54
Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) 61 426 63 44
Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 16 – 61 426 18 42